کد خبر: 3480800
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۶:۴۱
سیاحت و زیارت در قاب ایکنا/
گرو هنر: همزمان با آغاز سال نو شمسی، تابلوي «دعای تحویل سال» اثر یگانه قدیریان، بانوی هنرمند مشهدی برای همه بازدیدکنندگان از موزه آستان قدس رضوی احساس سالی پر خیر و برکت را نوید می‌دهد.
جمشید امیریان، مسئول گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی همزمان با آغاز سال 1395 به معرفی اثر اهدایی بانوی هنرمند مشهدی پرداخت و گفت: تابلوي «دعای تحویل سال» اثر یگانه قدیریان به سبك آبستره که همراه با نماد ماه‌ها و رنگ فصل‌ها نقاشی شده از جمله آثار نفیس نقاشی موزه آستان قدس رضوی محسوب می‌شود.
امیریان در خصوص دیگر مشخصات طراحی تابلوي «دعای تحویل سال» ابراز کرد: هنرمند اثر مزبور را با تكنيك رنگ ‌روغن روی چرم، در ابعاد 47 در 59 سانتی‌متر از تاريخ 1384 تا 1385 شمسي خلق کرد و آن را آبان‌ماه 1386 به ساحت مقدس حضرت ثامن‌ الحجج(ع) تقدیم کرد.
وی خالق این اثر آبستره نقاشی را یگانه قدیریان متولد سال 1344 شهر مشهد دانست و اظهار کرد: وی دارای مدرک کارشناسی در رشته نقاشی از دانشگاه هنر است و تاکنون آثارش در نمایشگاه‌های مختلفی به نمایش درآمده‌اند.
مسئول گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی، راز آفرینش، دعای تحویل سال و خاتم الانبیا را با سبک آبستره تعدادی از آثار اهدائی این هنرمند فرهیخته به گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی برشمرد.
آغاز سال 1395 با تابلوي «دعای تحویل سال» در موزه آستان قدس + عکس
وی سبک آبستره را به معنای هنر انتزاعی تعریف کرد و ادامه داد: انتزاع یعنی تنها ساختن یا جدا ساختن، در این مکتب هنری رنگ، شکل و ترکیب‌بندی تصویر به تنهایی موضوع نقاشی می‌شوند؛ نقاشان این مکتب قصد کشیدن موضوع یا شخصی را ندارند بلکه آن‌ها به قدرت بیان، رنگ، فرم یا خط می‌اندیشند مثل نقاشی‌های سبک کوبیسم یا فوتوریسم.
امیریان همچنین با اشاره به فلسفه پیدایش و افزوده شدن این گنجینه هنری به مجموعه موزه‌های آستان قدس رضوی، عنوان کرد: شکوه آثار نقاشی و هنری اهدائی و وقفی هنرمندان و واقفان نیک‌اندیش به موزه آستان قدس رضوی نسبت به اشاعه فرهنگ و هنر اسلامی موجب شد تا گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی در تاریخ هشتم تیرماه 1378 مصادف با میلاد مسعود پیامبر اعظم(ص) و ولادت با سعادت امام جعفر صادق(ع) در طبقه اول ساختمان موزه مرکزی با 450 مترمربع زيربنا، 46 اثر نقاشی در سبک‌های مختلف از هنرمندان برجسته ايرانی و اروپايی گشایش یابد.
وی با بیان اینکه در این گنجینه ارزشمند مجموعه‌ای از آثار با مضامین گوناگون دینی، مذهبی، طبیعی و در سبک‌ها و قالب‌هایی همچون رئالیسم، ناتورالیسم، کوبیسم، فوتوریسم و ... جای داده شده است، یادآور شد: زائران و مجاوران هنردوست می‌توانند در بازه تعطیلات نوروز از این مکان دیدنی بازدید به عمل آورده و از جلوه‌های متنوع هنرهای تجسمی ایرانی و خارجی در کنار هم لذت ببرند.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: