کد خبر: 3482217
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۶:۲۸
سیاحت و زیارت در قاب ایکنا/
گروه هنر: تابلوی «دُر نجف»، یکی از شاهکارهای هنر اسلامی با کتابت بسیار ظریف آیات کتاب الهی بر روی نگین است که در گنجینه مقام معظم رهبری آستان قدس رضوی در حال نمایش است.
محمدرضا ساقی، مسئول موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، از نمایش تابلوی «دُر نجف»، یکی از شاهکارهای هنر اسلامی با کتابت بسیار ظریف آیات کتاب الهی بر روی نگین در محل گنجینه مقام معظم رهبری آستان قدس رضوی خبر داد.
وی با توضیح مشخصات ظاهری این اثر نفیس موزه‌ای، ابراز کرد: تابلو «دُر نجف» مشتمل بر 85 قطعه، «دُر نجف» با حکاکی آیات قرآن کریم روی آن است که این قطعات روی زمینه چوب مزین به نقوش خطائی و معرق کلاژ کار شده است.
مسئول موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در ادامه با اشاره به اندازه‌های تابلو مزبور اظهار کرد: ابعاد کار در اندازه‌های 71 در 51 سانتی‌متر طراحی و ساخته شده و توسط بحرالعلوم در سال 1382 به رهبر معظم انقلاب اهدا شد که معظم‌له آن را به موزه آستان قدس رضوی تقدیم کردند.
نمایش تابلو «دُر نجف»؛ اثر خارق‌العاده قرآنی در موزه آستان قدس رضوی
وی یادآور شد: گنجینه هدایای مقام معظم رهبری در طبقه هم‌کف ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع شده که با برخوداری از آثار هنری شامل تابلوهای خط و تذهیب، فرش، تراش روی شیشه، معرق چوب و صدف، سوزن‌دوزی، انواع ظروف، ماکت‌ها، مدال‌ها و ... از طرف سران کشورهای خارجی و شخصیت‌های ایرانی، به رهبر معظم انقلاب اهدا شده و ایشان نیز در فواصل زمانی مختلف آنها را به موزه حرم رضوی اهدا کردند.
ساقی با اعلام ساعات کار این موزه در روزهای تعطیلی آغاز سال نو، بیان کرد: موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی از روز جمعه، 28 اسفندماه امسال تا پنجشنبه، 12 فروردین‌ماه سال 1395 از ساعت هشت تا 12 آماده پذیرایی از زائران و مجاوران بازدیدکننده از موزه‌های این آستان مقدس است.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: