کد خبر: 3752940
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۹
گروه اجتماعی - هر سال زائران عرب‌زبان زیادی به مشهد می‌آیند؛ با این حال دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به حضور زائران عرب‌زبان در ایران وجود دارد. در همین رابطه با تعدادی از زائران گفت‌و‌گو کرده‌ایم تا نظر آنان در خصوص حضور در ایران را جویا شویم.

از پاسخ محکم به شایعات تا اتحادی که پیوندش ناگسستنی استبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، سالانه هزاران زائر خارجی به ایران سفر می‌کنند که از این میان زائران عرب‌زبان درصد بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند. در مشهد نیز حضور این زائران به دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) در تمام ماه‌‍‌های سال، خصوصاً ایام تعطیلات بیش از سایر شهرهای ایران احساس می‌شود.
حضور پرشور زائران عربی تا جایی پیش می‌رود که دیگر وقتی به بازار می‌روید، حتی مغازه‌داران هم به زبان عربی سخن می‌گویند و هرکدام از آنان با همان سواد اندک زبان عربی را مانند زبان مادری بیان می‌کنند؛ می‌خواهیم با این زائران هم‌زبان شویم تا نظرات خود را در خصوص ایران و مشهدالرضا(ع) برایمان بگویند.
به خیابان‌های عارف، پرستار و... می‌رویم؛ خیابان‌هایی که در آن ساختمان‌های زیادی سر به فلک کشیده‌اند و ساکنان این ساختمان‌ها پزشکان و بیمارانشان هستند. با قدم گذاشتن در این خیابان‌ها متوجه می‌شویم تنها هدف زائران عربی برای سفر به ایران زیارت نیست و آنان گاهی به قصد درمان بیماری به شهر امام مهربانی‌ها می‌آیند.
در آغاز این راه با امجد، یکی از زائران عراقی، که از شهر دیوانیه عراق به مشهد آمده بود، روبه‌رو می‌شویم. او تا به حال 7 مرتبه به ایران سفر کرده است.
امجد می‌گوید: هرسال که به ایران می‌آیم شرایط بهتر از سال قبل است.

ایرانیان با ما خوب رفتار می‌کنند
وی با بیان اینکه در ایران شرایط آرام و مطلوب است، بیان کرد: همه چیز در ایران خوب و عادی است و ایرانیان بسیار خوب با ما رفتار می‌کنند. همیشه برای سیاحت، زیارت و درمان به ایران می‌آیم، اما هدف اصلی سفرم این بار درمان بیماری است چون از هزینه‌های درمانم راضی هستم. در مجموع برای درمان بیماری ایران را به کشورهای دیگر ترجیح می‌دهم.
امجد در مورد شایعات اخیر در خصوص فساد زائران عرب در هتل‌های مشهد گفت: موضوعاتی که در روزهای اخیر شایع شده کاملاً دروغ است. من در ایران هیچ چیز بدی ندیدم. ایران و عراق مثل دو برادر هستند.
با وجود نوسانات ارزی که در سال جاری با آن روبه‌رو هستیم ورود زائران خارجی نسبت به زمان مشابه در سال گذشته افزایش داشته است. این نوسانات اگرچه برای مردم ایران چندان خوشایند نبود اما به کام زائران خارجی و خصوصاً زائران عربی شیرین آمده و حضورشان را پررنگ‌تر کرده است.
در جای جای خیابان‌ها زائران عرب‌زبان به چشم می‌خورند. این امر نشان از اعتماد و مهارت پزشکان ایرانی است که زائران عرب‌زبان از کیلومترها فاصله به مشهد می‌آیند تا علاوه‌ بر زیارت بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع)، به دست پزشکان همین شهر مداوا شوند.

برای درمان ایران را به کشورهای دیگر ترجیح می‌دهم

به قدم زدن در خیابان‌ها ادامه می‌دهیم؛ جلوی در داروخانه‌ای خانمی ایستاده است که انتظار می‎‌کشد تا همسر و سایر اقوامش داروهای خود را خریداری کنند.

عبدالله، سرهنگ بازنشسته از شهر بصره، یکی از همراهان این گروه است. او گفت: 13 سال قبل در ایران زندگی کرده‌ام و با دکتری که همیشه برای درمان نزد او می‌رویم، 4 سال است که آشنا شده‌ام. برای درمان ایران را به کشورهای دیگر ترجیح می‌دهم.
وی با بیان اینکه به سبب تعامل فرهنگی و اعتقادی در سال 6 یا 7 مرتبه به ایران می‌آیم، بیان کرد: رفتار ایرانی‌ها با ما خیلی خوب است و به ایرانیان اعتماد دارم. مشکلاتی که اخیراً به وجود آمده نقشه داعش و کشورهای منطقه است تا وجهه عراق را در ایران خراب کنند. در وزات دفاع بغداد کار می‌کنم و این اشخاص خائن را به خوبی می‌شناسم.
عبدالله می‌افزاید: پیوند برادری میان ایران و عراق بر هیچ کس پوشیده نیست. این امر از اجتماع عظیم عزاداران حسینی در روز اربعین و استقبال از زائران ایرانی در این روز، پیوند برادری را ناگسستنی‌تر می‌کند. به گونه‌ای که رسانه‌های دنیا به این اتحاد عکس‌العمل نشان می‌دهند.

امنیت ایران خیلی خوب است

از گشت‌وگذارها پاهایمان حس خستگی دارد. روی نیمکت کنار خیابان می‌نشینیم؛ خانمی به نام جنان از کاظمین کنار ما نشسته است و بیرون از مطب دکتر انتظار می‌کشد تا به همراه مترجمش به مطب دکتر مورد نظرش برود.

جنان با بیان اینکه برای درمان بیماری به همراه خواهرم و تعدادی از دوستانم به ایران آمده‌ام، گفت: امنیت ایران خیلی خوب است و با دکترم از طریق دوستانم آشنا شدم. قیمت درمان در ایران از عراق بسیار ارزان‌تر است.
وی با اشاره به اینکه رفتار ایرانیان با ما خیلی خوب است، اظهار کرد: ما عراقی‌ها می‌توانیم به راحتی به ایرانی‌ها اعتماد کنیم چون معامله آنان با ما بسیار خوب است. معمولاً در هر مرتبه سفر 10 روز در مشهد می‌مانم و دوست دارم از همه شهرهای ایران بازدید کنم چون ایران کشور زیبایی است. علاقه دارم بعد از مشهد به قم و سایر شهرها نیز بروم.
جنان گفت: خبرهای اخیر در خصوص تظاهرات و آتش‌سوزی کنسولگری ایران کار عراقی‌ها نیست. خائنان می‌خواهند روابط ایران و عراق را خراب کنند و تا وقتی که امام رضا(ع) در ایران و موسی‌بن‌جعفر(ع) در کاظمین هستند، این رابطه پایدار خواهد بود.
عبدالله یکی دیگر از مسافرانی بود که از کربلا برای درمان بیماری خود به ایران آمده بود. او می گوید: قیمت‌ها در مشهد نسبت به شهرهای دیگر ایران مانند تهران و اصفهان ارزان‌تر است. دو مرتبه دیگر برای زیارت به مشهد و قم آمده‌ام اما این بار نسبت به دفعات گذشته قیمت‌ها افزایش یافته است. 
عبدالله با بیان اینکه در ایام محرم در ایران مراسم‌ها بسیار باشکوه برگزار می‌شود، تصریح کرد: حسینیه‌ها و موکب‌های زیادی اطراف حرم در حال سوگواری بودند. معمولاً هتل و مسکن را مترجم پیدا می‌کند و امنیت خیلی خوبی در مشهد حاکم است.
وی در خصوص اتفاقات و شایعات اخیر بین دو ملت گفت: ملت ایران و عراق با یکدیگر متحد هستند و فتنه‌های دشمن نمی‌تواند اتحاد دو ملت را از بین ببرد. در مجموع رفتار ایرانیان با ما خیلی خوب است و من همیشه از آنان راضی هستم.  

اصالت خود را از دست نداده‌ایم
برخورد مناسب ایرانیان در مقابل این مسافران عرب‌زبان نکته‌ای بود که هریک از آنان به ما متذکر شدند. رفتار پسندیده و رضایت این زائران نشان می‌دهد هنوز اصالت خود را از دست نداده‌ایم و با میهمان‌های شهرمان با احترام برخورد می‌کنیم.
در این میان به سراغ حاتم، یکی دیگر از زائران عراقی، می‌رویم که برخلاف سایر مسافران اندکی از اوضاع گرانی ایران ناراحت است.
وی می‌گوید: تا به حال 8 مرتبه به ایران برای زیارت و سیاحت آمده‌ام و تقریباً از همه شهرهای ایران بازدید کرده‌ام. قیمت‌ها در ایران نسبت به سفرهای قبل افزایش یافته است. ایران را خیلی دوست دارم چون مناظر و آب و هوای خوبی دارد.
حاتم با اشاره به اینکه برخی فقط به فکر گرفتن پول از عراقی‌ها هستند، تصریح کرد: البته میان آن‌ها آدم‌های باانصافی هم دیده می‌شود که به ما کمک می‌کنند. با تمام این مسائل باز هم ایران را به کشورهای دیگر ترجیح می‌دهم.
وی در پایان گفت: روابط خوب دولت‌ها، عدل، تقارب فرهنگی و مذهبی بین دولت ایران و عراق و زیارت امام رضا(ع) ایران را برایم دوست‌داشتنی‌تر می‌کند و من باز هم با این وجود گرانی به ایران می‌آیم چون آنان تعامل خوبی با ما دارند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: