کد خبر: 3802998
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
گروه اجتماعی ــ معاون سیاسی و فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگا‌ه‌ها گفت: دلبستگان انقلاب در زمینه پردازش و ایجاد تنوع در نگارش‌های خود ضعف دارند و بهبود این امر نیازمند دغدغه‌داشتن و خون دل خوردن است.
دلبستگان انقلاب در پردازش و نگارش به برخی موضوعات دچار ضعف هستندبه گزارش ایکنا از خراسان، حجت‌الاسلام محمدمهدی صالحی، معاون سیاسی و فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگا‌ه‌ها، در همایش نخستین دوره گردهمایی نشریات دانشجویی وزارت علوم که عصر دیروز، 22 فروردین‌ماه در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: باید توجه داشت دستاوردهای ما منشأ امید برای فرد محسوب نمی‌شود چون منشأ امید، امری درونی است. در فضایی که دشمن درصدد آن است که امید ما را ناامید کند، بایستی مراقبت لازم را داشته و از تفسیرهای اشتباه بپرهیزیم و به‌دنبال توجیهاتی نباشیم که مخاطب گمان کند ما ناتوان هستیم بلکه نیاز است  ریشه‌ای و عمیق به مسائل پرداخته شود.
صالحی در رابطه با اهمیت رسانه‌ها در امیدبخشی به جامعه ادامه داد: همه می‌دانیم که جامعه ایران دچار اختلالات فرهنگی بوده که یکی از مهمترین این اختلالات در عرصه رسانه است. برای نمونه در قضایای سیل، روحانیان یا سپاه سیبل برخی انتقادات بودند. حال آنکه فرد سپاهی یا طلبه وارد میدان می‌شود تا به سیل‌زدگان کمک کند.
معاون سیاسی و فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگا‌ها خاطرنشان کرد: عزیزان ما در سپاه خدمت‌رسانی به مردم می‌کنند و این خدمت‌رسانی آنطور که باید دیده نمی‌شود؛ از آن طرف شهروندی، مسئولی را به‌واسطه فشارهای روانی که به او وارد شده و حق هم دارد، به چالش می‌کشاند و مسئول مربوطه هم بسیار بدسلیقه پاسخ می‌دهد و در نهایت اینگونه نشان داده می‌شود که حقیقت طرفداران نظام جمهوری اسلامی اینچنین است. این اقدامات کار رسانه است و اهمیت رسانه را نشان می‌دهد؛ در واقع این رسانه است که ما را دچار خطای محاسباتی می‌کند.
صالحی گفت: از سویی دیگر می‌توان از پیشامدی چون سیل فرصتی به ‌دست آورد و آن را تبدیل به امری برای وحدت ملی کرد اما عزیزی در کسوت لباس روحانیت حرفی می‌زند که بچه‌های انقلابی هم نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند؛ اینکه آن فرد، افکار عمومی را بی‌دلیل تحریک می‌کند؛ در این رابطه مقام معظم رهبری بیان کردند که سیل، باران رحمت الهی است و آنجایی که نتوانستیم آن را مدیریت کنیم، مشکل از ما بوده و از این جهت عذاب محسوب می‌شود.
 
در زمینه فعالیت‌های مرتبط با رسانه دچار عقب‌ماندگی هستیم
وی با بیان اینکه عدم تسلط بر کار رسانه‌ای در بسیاری از مواقع منجر به نادیده گرفتن خیلی از زحمات و تلاش‌ها می‌شود، گفت: ما بدون تعارف در حوزه رسانه دچار عقب‌ماندگی هستیم و این عقب‌ماندگی با شعار درست نمی‌شود. حتی با این انگیزه‌هایی که دور هم جمع می‌شویم، گمان می‌کنیم که به ‌سرعت در حوزه رسانه طیف مقابل را تضعیف کنیم و چند ناسزا هم به چند مسئول بدهیم اما با این اقدامات آنچه که انقلاب می‌خواهد محقق نخواهد شد.
صالحی تصریح کرد: کار رسانه، فرهنگ‌سازی و تربیتی است. یکی از کارکردهای رسانه این است که حق و ناحق را در سطوح گوناگون نمود و بروز دهد؛ بنابراین این کار با دغدغه‌مندی ایجاد می‌شود. امروز افرادی موفق‌تر هستند که رسانه‌ای بوده‌اند. بایستی توجه داشت که رسانه منحصر به نشریه نیست بلکه حتی نحوه پوشش و تُن صدای افراد نیز نوعی رسانه محسوب می‌شود؛ بنابراین نبایستی از اهمیت رسانه غافل شویم.
معاون سیاسی و فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها در رابطه با اهمیت رسانه‌های مکتوب تصریح کرد: رسانه‌های مجازی نباید فرد را از اهمیت نوشتن و رسانه مکتوب غافل کند. بهترین جایگاه برای تمرین و رسیدگی به مرحله بلوغ در ابعاد گوناگون و رسیدن به رسانندگی‌شدن، نشریات مکتوب است؛ در واقع رسانه مکتوب، جنس متفاوتی نسبت به رسانه مجازی دارد. نکته مهم دیگر تنوع‌گرایی در نوشتن یا پردازش به موضوعات از زوایای گوناگون که یک اصل مهارتی در عرصه رسانه محسوب می‌شود، است. ما باید بتوانیم در عرصه رسانه موضوعی را از زوایای گوناگونی به بحث بگذاریم.
وی با اشاره به مسئله FATF تصریح کرد: برای نمونه در مورد بحث FATF گاهی اوقات می‌بینیم جمع زیادی از عزیزانی که مخالف این موضوع هستند، مخالفت خود را با یکسری از نوشته‌ها مطرح می‌کنند و این نوشته‌ها معمولا از یک یا دو زاویه بیشتر به این موضوع نپرداخته است اما در مقابل یک فرد توانمند که مدافع FATF است مطالب گوناگونی می‌نویسد که در این قضیه تبحر لازم را دارد و هر بار که در مورد این مسأله یادداشت نوشته از زوایای گوناگون به آن پرداخته است. بنابراین، این مطلب نشانگر این است که دلبستگان انقلاب در زمینه پردازش و ایجاد تنوع در نگارش‌های خود ضعف دارند. بهبود این امر نیازمند دغدغه‌داشتن و خون دل خوردن است.
صالحی بیان کرد: ما مأمور به تکلیف هستیم و رساندن به نتیجه هم جزوی از تکلیف محسوب می‌شود؛ در نتیجه بایستی مسائل را به ثمر رساند. این نگاه باعث می‌شود که فرد خلاقانه رفتار کند. برای نمونه همین خلاقانه بودن منجر به تفاوت امام با عده زیادی از عالمان دینی شد. بسیاری از افراد می‌گفتند که شرایط امر به معروف فراهم نیست اما امام در پاسخ مطرح کرد که بایستی شرایط آن را فراهم کنیم. بنابراین اگر زمینه اثرگذاری صحبت ما کاهش پیدا کرده، بایستی شرایطی فراهم کنیم تا این اثرگذاری بیشتر شود. گاهی اوقات ما برگه‌های برنده خود را زود رو می‌کنیم؛ حال آنکه نیاز است هنرمندانه بنویسیم و اجازه دهیم تا حرفمان برای مخاطب باورپذیر شود.
معاون سیاسی و فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ‌ها افزود: بایستی به جامعه پرداخته شود و در این زمینه مسئولان اثرگذاری لازم را دارا هستند و لازم است جلوی مجاری فساد را بگیرند اما آنچه در این راستا اهمیت دارد، پردازش جامعه و داشتن نگاهی انسانی به جامعه است. افراد موظف هستند متناسب با سلیقه و فهم هر فردی مدلی را طراحی کند تا عمق باورپذریری را فراهم کنند که این کار، هنر رسانه است و بایستی به آن توجه شود.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: