کد خبر: 3806461
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
گروه فرهنگی - مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: دبیرخانه جشنواره کتابخوانی رضوی، فراخوان شرکت در نهمین دوره این جشنواره را با معرفی ۱۲ عنوان کتاب در سه رده سنی کودک، نوجوان و جوان و بزرگسال منتشر کرد.
فراخوان شرکت در نهمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی منتشر شدبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری بنیاد فرهنگی هنری بین‌المللی امام رضا(ع) و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره‌ پاک ائمه‌ معصومین(ع) به ‌ویژه حضرت امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س) و حضرت احمدبن موسی(ع) با بخش ویژه سیره امام جواد(ع) که طبق روال هر دوره با هدف افزوده شدن منابع مرتبط با سیره یکی از معصومین(ع) به جشنواره نهم اضافه شده است، همزمان با ایام فرخنده دهه‌کرامت، برگزار می‌شود.
 
وی ادامه داد: در فراخوان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، ۱۲ کتاب در سه رده سنی «کودک»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» معرفی شده که بر این اساس در رده «کودک» (۴ تا ۱۲ سال)، کتاب‌های «امام رضا(ع) نوشته زهرا عبدی از انتشارات جمکران برای متولدین ۱۳۸۶تا ۱۳۸۹، «کبوترها و آهوها» نوشته سید احمد میرزاده از انتشارات به نشر برای متولدین ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴، «فاطمه و فاطمه» (شباهت‌های حضرت معصومه(س) با حضرت زهرا(س) نوشته محمد مهاجرانی از انتشارات زائر برای متولدین ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ و همچنین در بخش ویژه این رده سنی نیز کتاب «هشت قصه از امام جواد(ع) نوشته حسین فتاحی از انتشارات قدیانی برای متولدین ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹ معرفی شده است.
 
سبزیان افزود: همچنین در رده سنی «نوجوان» (۱۳ تا ۱۷ سال) نیز آثاری چون «راز آن بوی شگفت»؛ داستانی بر اساس زندگی امام رضا(ع) نوشته فریبا کلهر از انتشارات به نشر، «با کبوترهای گنبد»؛ سروده‌هایی درباره امام رضا(ع) به قلم احمد میرزاده از انتشارات به نشر برای نوجوانان و همچنین در بخش ویژه این رده سنی کتاب «درختی که بال در آورد»؛ داستان‌هایی از زندگی امام(ع) نوشته مجید ملا محمدی از انتشارات بوستان کتاب به عنوان منابع جشنواره معرفی شده است.
 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی بیان کرد: اما در رده سنی «جوان و بزرگسال» (۱۸ سال به بالا) پنج کتاب «مهارت‌های ارتباط موثر» در سیره امام رضا(ع) نوشته علی جانفزا از انتشارات به نشر، «فصل فیروزه» نوشته محبوبه زارع از انتشارات کتابستان معرفت، «درّ عصمت»؛ مروری بر زندگانی حضرت معصومه(س) نوشته علی اشرف عبدی از انتشارات زائر، «زندگانی حضرت احمدبن موسی(ع)؛ شاه‌چراغ» نوشته محمدرضا سنگری از انتشارات شاهچراغ و در بخش ویژه این رده سنی نیز کتاب «سیره تقوی» ترجمه و توضیح چهل حدیث درباره سیره امام جواد(ع) نوشته جواد محدثی از انتشارات به نشر معرفی شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: این جشنواره در دو بخش «فردی» و «خانوادگی» برگزار می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند با مطالعه منابع مرتبط با این بخش، در دو شیوه مکتوب و الکترونیکی در جشنواره شرکت کنند. در بخش «شرایط و مقررات» این فراخوان آمده، شرکت در این جشنواره برای عموم علاقه‌مندان در تمامی گروه‌های سنی میسر بوده و شرکت برای عموم کتابداران علاقه‌مند، تنها در بخش الکترونیک نیز امکان‌پذیر است.
 
راهنمای شرکت در جشنواره برای سنین مختلف
سبزیان اظهار کرد: کودکان برای شرکت در بخش «کودک»، می‌توانند به یکی از دو شیوه‌ ترسیم نقاشی و ارسال فیلم موبایلی، اقدام کنند و با کشیدن نقاشی از جذاب‌ترین بخش مورد علاقه کتاب در برگه‌های مسابقه که توسط کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور توزیع و پس از تکمیل، تحویل گرفته می‌شود و یا ارسال یک فیلم موبایلی، شامل معرفی کتاب و یا خواندن بخش‌های جذابی از کتاب، در این جشنواره شرکت کنند.
  
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عنوان کرد: علاقه‌مندان در بخش نوجوان نیز می‌توانند به دو شیوه ترسیم نقاشی از جذاب‌ترین بخش کتاب در برگه‌های مسابقه نقاشی و پاسخگویی به سئوالات چهار گزینه‌ای به صورت مکتوب و الکترونیکی بر اساس کتاب‌های معرفی شده در جشنواره و همچنین ارسال یک فیلم موبایلی، شامل معرفی کتاب دلخواه اعم از منابع جشنواره و منابع آزاد مرتبط با موضوع در جمع یا گروه‌های مختلف دوستان، خانواده، همکاران و... از طریق سایت در این جشنواره شرکت کنند.
 
وی خاطرنشان کرد: بر اساس فراخوان منتشر شده علاقه‌مندان به شرکت در بخش جوان و بزرگسال می‌توانند از سه شیوه‌ مختلف در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کنند. شیوه اول به صورت مطالعه کتاب‌های معرفی شده جشنواره و پاسخگویی به سوالات چهار گزینه‌ای به صورت مکتوب یا الکترونیک، شیوه دوم ارسال فیلم موبایلی از معرفی کتاب دلخواه، اعم از منابع جشنواره و منابع آزاد مرتبط به جشنواره در جمع یا گروه‌های مختلف دوستان، خانواده، همکاران و... که از طریق سایت است و شیوه سوم نیز معرفی کتاب دلخواه، تصویر و مشخصات آن به صورت متنی در حد یک پاراگراف و یا 350 کلمه و ارسال آن‌ها از طریق سایت است.
 
تقدیر از برگزیدگان در بخش ملی
سبزیان اظهار کرد: برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در دو سطح ملی و شهرستانی برگزار خواهد شد که در این مراسم افراد برگزیده معرفی و با اهدای لوح تقدیر و هدایای نقدی از آن‌ها تجلیل خواهد شد.
 
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی تاکید کرد: بر این اساس در سطح ملی از ۸۰ نفر به عنوان برگزیدگان فردی تجلیل می‌شود که به ترتیب در رده سنی «کودک»؛ 10 برگزیده در بخش‌ نقاشی و 10 برگزیده نیز در بخش پویش مجازیبا اهدای ۲ میلیون ریال، در رده سنی «نوجوان»؛ 10 برگزیده در بخش مکتوب با اهدای ۲ میلیون ریال، 10 برگزیده در بخش پویش کتابخوان با اهدای 2.5 میلیون ریال) و 10 برگزیده نیز در بخش نقاشی با اهدای ۳ میلیون ریال و همچنین در رده سنی «جوان و بزرگسال» 10 برگزیده در بخش مکتوب، 10 برگزیده در بخش معرفی کتاب و 10 برگزیده هم در بخش پویش کتابخوان با اهدای ۲.۵ میلیون ریال، معرفی و تجلیل می‌شوند.
 
وی خاطرنشان کرد: همچنین در این جشنواره از 8 خانواده برتر با اهدای لوح سپاس، تندیس جشنواره و مبالغ نقدی تجلیل می‌شود که بر این اساس از دو خانواده ۲نفره با اهدای ۶ میلیون ریال، دو خانواده ۳ نفره‌ با اهدای ۹ میلیون ریال، دو خانواده ۴ نفره با اهدای ۱۲ میلیون ریال و دو خانواده ۵ نفر به بالا، با اهدای ۱۵ میلیون ریال تجلیل خواهد شد.
 
تقدیر از برگزیدگان در بخش شهرستانی
سبزیان گفت: این جشنواره در سطح شهرستانی نیز با توجه به تعداد کتابخانه‌های شهرستان و میزان شرکت کننده، از ۸ برگزیده تجلیل خواهد کرد که بر این اساس در رده سنی «کودک» یک برگزیده در بخش نقاشی و یک برگزیده در بخش پویش مجازی با اهدای ۵۰۰ هزار ریال، در رده سنی «نوجوان» یک برگزیده در بخش مکتوب با اهدای ۵۰۰ هزار ریال، یک برگزیده در بخش پویش کتابخوان با اهدای ۷۵۰ هزار ریال، یک برگزیده در بخش نقاشی با اهدای یک میلیون ریال، در رده سنی «جوان و بزرگسال» نیز یک برگزیده در بخش مکتوب با اهدای ۸۰۰ هزار ریال، یک برگزیده در بخش معرفی کتاب و یک برگزیده دیگر نیز در بخش پویش کتابخوان با اهدای ۱.۵ میلیون ریال، معرفی و تجلیل می‌شوند.
 
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی اظهار کرد: همچنین در این بخش نیز از ۲ خانواده برتر در هر شهرستان فارغ از تعداد نفرات با اهدای لوح سپاس، تندیس جشنواره و مبالغ نقدی تقدیر می‌شود که بر این اساس، از دو خانواده ۲نفره با اهدای ۲ میلیون ریال، دو خانواده ۳ نفره‌ با اهدای ۳ میلیون ریال، دو خانواده ۴ نفره با اهدای ۴ میلیون ریال و دو خانواده ۵ نفر به بالا با اهدای ۵ میلیون ریال، تجلیل خواهد شد.
 
وی عنوان کرد: بعد از برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی زیر نظر بنیاد فرهنگی امام رضا(ع) و با همکاری دستگاه‌های مختلف در سطح کشور در سال‌های گذشته، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سه دوره اخیر؛ دوره ششم، هفتم و هشتم، متولی برگزاری این جشنواره بوده است.
 
سبزیان افزود: بر این اساس در دوره ششم بیش از ۲۳۸ هزار نفر، در دوره هفتم ۶۴۸ هزار و ۲۲۸ نفر و در هشتمین دوره که سال گذشته برگزار شد با رشدی ۳۲ درصدی، ۸۵۸ هزار ۶۹۵ نفر در جشنواره کتابخوانی رضوی مشارکت داشتند و خراسان رضوی نیز در دوره هفتم با مشارکت 70هزار نفری و در دوره هشتم نیز با مشارکت بیش از 160هزاری نفری مردم استان حائز بیشترین مشارکت در این جشنواره کشوری شده است.
 
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عنوان کرد: گفتنی است که علاقمندان برای دریافت فایل کتاب‌ها می‌توانند به آدرس www.razavi.iranpl.ir مراجعه و یا جهت دریافت امانی کتاب‌های مسابقه به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه کنند. همچنین شرکت کنندگان علاوه بر ارسال آثار، می‌توانند آثار مکتوب خود را به صورت الکترونیکی به نزدیک‌ ترین کتابخانه عمومی محل زندگی شان تحویل دهند.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: