کد خبر: 3811932
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
نمایشگاه چهاردهم
گروه فرهنگی - وقف مهارت‌آموزی، کارآفرینی و اشتغال با هدف تربیت نیروی انسانی توانمند در راستای توسعه اشتغال و رونق تولید در نمایشگاه قرآن مشهد ترویج می‌شود.

ترویج وقف مهارت‌آموزی در نمایشگاه قرآن مشهدمهدی ملکی، رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شماره دو مشهد و عضو کمیته وقف مهارت آموزی، کارآفرینی و اشتغال‌زایی در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی گفت: با مشارکت اداره اوقاف و امور خیریه استان دبیرخانه وقف مهارت‌آموزی، کارآفرینی و اشتغال‌زایی پس از طی مراحل قانونی از سال 96 که در استان خراسان رضوی شکل گرفته و در حال گسترش در سراسر کشور است.
وی با بیان اینکه چند سالی است شعارهای مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد است، افزود: یکی از نیازهای جامعه امروز توانمندسازی اقتصادی است اما متأسفانه در جامعه ما یک پایه اقتصاد یعنی تربیت نیروی انسانی مغفول مانده است؛ لذا اگر بتوانیم نیروی انسانی توانمند و دارای پتانسیل خوب در خصوص استفاده از منابع تربیت کنیم به بحث اقتصاد و در نتیجه تحقق رونق تولید کمک خواهیم کرد.
عضو کمیته وقف مهارت‌آموزی، کارآفرینی و اشتغال‌زایی گفت: طرح وقف مهارت‌آموزی و اشتغال می‌تواند علاوه بر تولید در ایجاد اشتغال تاثیرگذار باشد. تاکنون دو طرح در حوزه مهارت‌آموزی در مشهد راه‌اندازی شده که یکی همین وقف مهارت‌آموزی و اشتغال است و با توجه به اینکه بیکاری و فقدان مهارت از مشکلات جامعه است، لذا طرح وقف مهارت‌آموزی و اشتغال می‌تواند در حل این معضلات موثر باشد.
وی ادامه داد: طرح وقف با این موضوع باعث می‌شود افراد واقف و نیکوکار نیز با نیات جدید و مورد نیاز جامعه آشنا شوند و از آنجا که دولت به تنهایی بضاعت این را ندارد تا کلیه نیازهای مهارتی جامعه را برآورده کند، لذا بهترین راه برای پوشش این امر را سنت حسنه وقف یافتیم.
رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شماره دو مشهد تصریح کرد: انواع وقف و هبه‌های پیش‌بینی شده در حوزه وقف مهارت‌آموزی، کارآفرینی و اشتغال شامل وقف در کلیه اموال سرمایه‌ای و یا عواید حاصل از آن، وقف تجهیزات کارگاهی قابل بهره‌برداری در امر آموزش، وقف دستاوردهای پژوهشی، آثار هنری، تألیفات و یا عواید حاصل از آن‌ها و حتی افرادی که بضاعت چندانی ندارند، می‌توانند با در اختیارگذاشتن تجارب خبرگان مهارتی، صاحبان مشاغل و کارآفرینان در این اقدام نیکوکارانه ورود کنند.
عضو کمیته وقف مهارت‌آموزی، کارآفرینی و اشتغال‌زایی ادامه داد: تاکنون موقوفاتی از جمله وقف زمین برای ساخت مراکز فنی حرفه‌ای از سوی واقفان خیراندیش صورت گرفته ولی چون دبیرخانه نوپاست و بعد از طی مراحل و تأئید مصوبات در این خصوص راه‌اندازی شده است؛ لذا هنوز وقفی با نیات مورد نظر از سوی دبیرخانه ثبت نشده است.
ملکی اظهار کرد: همه ما می‌دانیم که وقف یک صدقه جاریه و حرکت ماندگار است و تاکنون در همه ابعاد اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و عرصه‌های مورد نیاز جامعه بکار آمده است؛ لذا در مهارت‌آموزی و ایجاد اشتغال با توجه به شرایط امروز جامعه بهتر است از این سنت حسنه استفاده شود و نیت واقفان به سمت این موضوع مهم نیز هدایت شود.
رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شماره دو مشهد ابراز کرد: در حوزه ترویج وقف مهارتی نیز هنوز در ابتدای راه و در مرحله فرهنگ سازی و تبلیغات هستیم و از آنجا که نمایشگاه قرآن در ماه بهار قرآن برپا شده، لذا این فرصت را مغتنم شمردیم تا در این نمایشگاه به ترویج این سنت حسنه و با نیت مهارت‌آموزی بپردازیم.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: