کد خبر: 3812549
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۶
نمایشگاه چهاردهم/
گروه اجتماعی ــ دانشجوی ارشد علوم قرآن و حدیث جامعةالمصطفی(ص) العالمیه از کشور پاکستان با اشاره به رسوم مردم پاکستان در ماه مبارک رمضان، گفت: از مهم‌ترین برنامه‌های مسلمانان شیعه و سنی بعد از مراسم افطاری تلاوت قرآن کریم است.

آداب و رسوم رمضانی در پاکستانزهرا فضل، دانشجوی پاکستانی ارشد علوم قرآن و حدیث جامعةالمصطفی(ص) العالمیه، در حاشیه نمایشگاه قرآن مشهد در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی بیان کرد: 5 سالی هست که در مشهد ساکن و مشغول به تحصیل در رشته علوم قرآن و حدیث هستم. از آنجا که پدرم مشهد را خیلی دوست داشت، قبل از اینکه ازدواج کنم، به همراه خانواده بیشتر به مشهد سفر می‌کردیم و ‌به دلیل علاقه پدرم به مشهد و ارادت ایشان به امام رضا(ع) فامیلی مشهدی را انتخاب ‌و من اکنون در کلاس درس به زهرا مشهدی مشهورم.
وی در‌خصوص آداب و روسم مردم پاکستان در ایام ماه مبارک رمضان گفت: در پاکستان ماه مبارک رمضان به تلاوت قرآن خیلی اهمیت داده می‌شود؛ لذا از مهم‌ترین برنامه‌های مسلمانان شیعه و سنی تلاوت قرآن کریم بعد از مراسم افطاری است.

بریانی و بکوری؛ غذای مخصوص افطار
دانشجوی ارشد علوم قرآن و حدیث بیان کرد: سنت حسنه افطاری دادن نیز بین مردم پاکستان رواج دارد و علاوه بر اینکه اقوام و خویشان را برای صرف افطار به منازل خود دعوت می‌کنند، به افطاری دادن در مساجد و فضاهایی که نماز جماعت اقامه می‌شود نیز اهمیت فراوانی داده می‌شود.
وی اضافه کرد: هر کس به اندازه وسعت مالی در افطاری دادن به مردم سهیم می‌شود و این افطاری دادن در سطح شهر و در کوچه و خیابان با پهن شدن سفره و پذیرایی روزه‌داران با غذاهای مخصوص افطاری که در پاکستان رایج است، در طول ماه مبارک رمضان ادامه دارد.
فضل ادامه داد: از غذاهای مشهور پاکستان که در ایام ماه مبارک رمضان بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، بریانی است که با گوشت و برنج پخته می‌شود. بکوری دیگر غذای پرطرفدار مردم پاکستان در این ایام است. غذای اصلی مردم کشورم در سحر ماه مبارک رمضان، نان روغنی است که با انواع خورش‌ها و ماست سرو می‌شود.
وی گفت: در شب‌های قدر ماه مبارک رمضان نیز شیعیان مراسم احیا را در مساجد و حسینه‌ها با شور خاصی برگزار می‌کنند و سپس بر سر سفره سحری اطعام می‌شوند. همچنین مراسم عزاداری شب شهادت امام علی(ع) در پاکستان بسیار پر شور برگزار می‌شود.

عید فطر در پاکستان
فضل بیان کرد: عید فطر و عید قربان از بزرگترین اعیاد در پاکستان است. شب عید فطر از شب‌های شلوغی بازرا در پاکستان است و از مهم‌ترین رسوم مردم پاکستان در روز عید فطر که به مدت 3 روز جشن گرفته می‌شود پوشیدن لباس نو، عیدی دادن بزرگترها به کوچکترها و دید و بازدید است.
این دانشجوی علوم قرآن و حدیث گفت: در این روز مردم بر اساس رسمی که دارند شیربرنج و سایر غذاهای شیرین را می‌پزند و با خریدن هدیه برای اقوام و خویشان و همسایه‌ها به دیدن آن‌ها می‌روند. دختران جوان نیز برای یکدیگر زیورآلات و لوازم زینتی و آرایشی هدیه می‌دهند.

نمایشگاه قرآن در پاکستان
وی درخصوص نمایشگاه قرآن در پاکستان افزود: نمایشگاه قرآن در پاکستان به گستردگی و تنوع موضوعات نمایشگاه مشهد که الان ما شاهد آن هستیم، نیست و فقط نمایشگاه قرآن که با رویکرد بین‌المللی باشد، در اسلام‌آباد که پایتخت این کشور است، برگزار می‌شود ولی در سایر استان‌های کشور نمایشگاه قرآن در سطح همان استان برپا می‌شود.
این دانشجوی علوم قرآن و حدیث اظهار کرد: در نمایشگاه بیشتر به مباحث قرآنی پرداخته می‌شود. به عنوان مثال موضوع نزول قرآن در قالب نمایش و فیلم برای مخاطبان ارائه می‌شود و همچنین از قاریان برجسته کشور و حتی بین‌المللی نیز برای برگزاری کرسی تلاوت نیز طول برگزاری نمایشگاه دعوت می‌شود.
فضل ادامه داد: نمایشگاه قرآن در پاکستان نیز مانند ایران در طول ماه مبارک رمضان برپا می‌شود که شامل غرفه‌هایی از جمله انتشارات کتب قرآنی و مذهبی، ارائه محصولات و نرم‌افزارهای قرآنی، غرفه ویژه کودک و نوجوان با مفاهیم قرآنی و... است و وقتی که مورد استقبال مخاطبان باشد، پیش آمده که تا مدت یک ماه هم تمدید شده است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: