کد خبر: 3817873
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۵
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ استاد و پیشکسوت قرآن و مدرس جلسات قرآن مسجد صاحب الزمان(عج) اظهار کرد: جلسات تفسیر و روخوانی قرآن کریم از سال ۷۱ در این مسجد پذیرای مشتاقان به فراگیری کلام وحی است.

27 سال فعالیت قرآنی در مسجد صاحب الزمان(عج) منطقه توساسماعیل عابدیان، استاد و پیشکسوت قرآن و مدرس جلسات قرآن مسجد صاحب الزمان(عج) در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی، بیان کرد: جلسات قرآن مسجد از سال 71 به صورت منظم هر هفته دوشنبه شب‌ها بعد از نماز مغرب و عشاء با حضور بزرگسالان، جوانان و نوجوانان برگزار می‌شود.
وی اظهارکرد: استاد عباس تیرکانی از اولین اساتید جلسه بودند و بعد از ایشان نیز اساتید دیگری جلسات را اداره می‌کردند، اما از سال 81 تدریس قرآن در جلسات را عهده‌دار شدم و تاکنون به لطف الهی به تدریس مشغول هستم.
این استاد قرآنی افزود: یکی از محاسن برگزاری جلسات آموزش قرآن در مساجد فضای معنوی حاکم بر این امکان مقدس و ما در حال حاضر حدود 27 سال است که در مسجد صاحب‌الزمان(عج) منطقه توس این جلسات را برگزار می‌کنیم و شاگردان زیادی هم تربیت کرده‌ایم.
عابدیان در تشریح نحوه تدریس بیان کرد: روخوانی و روانخوانی ابتدای آموزش درس قرآن است و اساتید نباید صرفاً به همین میزان آموزش بسنده کنند، بلکه آموزش مفاهیم قرآن و تفسیرآیات باید در برنامه آموزشی یک استاد قرآنی قرار داشته باشد تا از این طریق افراد حاضر در جلسه درس زیبایی قرآن را بشناسد و از طرفی معلم قران بتواند شاگردانی مزین به اخلاق قرآنی تربیت کند.
این استاد قرآنی ادامه داد: هرچه در بطن و تفسیر قرآن است در سرنوشت دنیا و آخرت انسان تأثیرگذار است، لذا باید این مفاهیم آموزش داده شود تا الگوی عملی برای افراد در جامعه قرآنی مشخص شود.
وی افزود: یکی از محاسن تفسیر قرآن در جلسات روخوانی و روانخوانی این است که چون مخاطب مفهوم آیات را درک می‌کند، بر همین اساس شوق و اشتیاق بیشتری به حضور در جلسات نشان می‌دهد از این رو در جلسات قرآنی که همراه با تفسیر است، استقبال هم به مراتب بیشتر می‌شود.
مسئول جلسه قرآن مسجد صاحب‌الزمان(عج) در ادامه گفت: در ماه مبارک رمضان نیز ویژه دانش‌آموزان مقطع ابتدایی که هنوز ابتدای راه قرآن هستند، تجوید و روخوانی به صورت جدی‌تر توسط یکی از اعضای توانمند جلسه تدریس می‌شود که این به رشد آنان در درک سطوح بالاتر و در نهایت فهم تفاسیر قرآنی کمک می‌کند.
وی بیان کرد: برای سنین کودک و نوجوان تدریس مفاهیم از قصص قرآنی که جذابیت دارد آغاز و سپس تفسر آیات کاربردی در خصوص احترام به والدین و سایر آیاتی که درک آن برای این سنین آسان‌تر است، صورت می‌گیرد و معمولاً در پایان جلسه آیه‌ای توسط امام جماعت مسجد برای کودکان و نوجوانان تشریح می‌شود که البته با مراجعات والدین و رضایت آنان از فرزندانشان تأثیرگذاری این جلسات مشخص است.
عادل زاده بیان کرد: برگزاری محافل قرآنی با حضور اساتید برجسته در ماه مبارک رمضان از جمله فعالیت‌های قرآنی این مسجد است که چنین محافلی در سطح محله از طریق نصب بنر به اطلاع افراد می‌رسد.
مسئول جلسه قرآن مسجد صاحب‌الزمان(عج) برپایی محافل قرآنی با نیت شهداء و اموات از دیگر فعالیت‌های این مسجد است.
وی با اشاره به اینکه مهمترین جاذبه برای سنین کودک و نوجوان استفاده از تشویق است عنوان کرد: برای اجرای طرح تشویق هرچند از سوی مسجدی‌ها مبالغی جمع‌آوری می‌شود اما در این خصوص نیازمند حمایت دستگاه‌های مرتبط هستیم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: