کد خبر: 3834949
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
گروه فرهنگی ــ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: با توجه به برنامه جامع اقتصادی استاندار برای تحقق مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی، نمایشگاه فصلی «گذر فرهنگ و هنر» با هدف ارائه آثار هنری وابسته به صنایع فرهنگی در کوهسنگی مشهد برگزار می‌شود.

اقتصاد فرهنگ و هنر، پیشران مثلث توسعه اقتصادی_ فرهنگیبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، جعفر مروارید، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی امروز، 23 مرداد‌ماه در جمع خبرنگاران در محل اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در خصوص نمایشگاه فصلی «گذر فرهنگ و هنر» اظهار کرد: این نمایشگاه با حضور 100 هنرمند در 45 غرفه، از 26 الی 30 مردادماه به مدت 5 روز در مجموعه کوهسنگی مشهد از ساعت 19 الی 23 میزبان علاقه‌مندان و هنردوستان خواهد بود.

وی ادامه داد: توسعه مفهومی غایی و پیشرانی مهم برای حرکت رو به جلوی جوامع به حساب می‌آید. نقش بنیادین اقتصاد در شکل‌گیری توسعه به معنای متوازن و کامل آن همواره مورد توجه جدی بوده است و تحولات روزافزون جوامع الگوهای اقتصادی زمینه‌ساز توسعه را دستخوش تغییرات جدی و قابل توجهی کرده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی بیان کرد: رشد اقتصادی زمینه‌ساز و تسهیل‌گر تحقق توسعه بوده، بنابراین توجه به پیوست‌های اقتصادی در همه ابعاد مختلف توسعه از جمله فرهنگی٬ سیاسی و اجتماعی لازم است. پیوند دوسوی این حوزه‌ها با اقتصاد و رابطه آن‎ها با یکدیگر می‎تواند زمینه شکل‌گیری یک جامعه توسعه یافته را محقق سازد. همچنین یافتن الگوهای درست و مبتنی بر مقتضیات بومی برای تحقق پیوند اقتصاد و سایر حوزه‌ها نیازی بنیادین و اساسی بوده است. در این الگو رابطه میان سه ضلع اصلی پویایی اقتصاد یعنی کارآفرینان و سرمایه‌گذاران٬ بخش‌های قانون‌گذاری و بدنه اجتماعی تبیین می‌شود و همسویی میان این سه ضلع هرگونه خطا و انحرافی را خنثی می‌کند.

مروارید بیان کرد: یکی از بخش‌های مهم مورد نظر الگوی یاد شده، توجه به ظرفیت فرهنگ در دو حوزه مهم گفتمان‌سازی مسئله اقتصاد و بهره بردن از رونق تولیدات و صنایع فرهنگی بوده است. فرهنگ به دلیل ویژگی مهم آن که هم تولید می‌شود و هم مصرف٬ از زمینه اقتصادی شدن ویژه‌ای برخوردار است. صنایع فرهنگی با همین رویکرد اقتصاد فرهنگی طی صد سال اخیر نقش مهمی را در اقتصاد جهان ایفا می‌کنند، صنایعی که با بهره‌مندی از داشته‌های هویتی و فرهنگی به خلق و گسترش ایده‌ها در قالب محصولات و خدمات مورد نیاز مردم در عرصه نرم می‌پرازند.

وی افزود: رویکرد اصلی در صنایع فرهنگی بر خلاف رویکردهای کهنه، هزینه بر بودن فرهنگ و مسائل آن٬ رویکرد مولد و کسب ثروت از طریق داشته‌های فرهنگی است. با توجه به شکل‌گیری جامعه اطلاعاتی نوع نیاز‌های مردم از نیازهای اولیه به نیازهای پیچیده و ثانویه تغییر کرده، بنابراین رفع این نیازهای ثانویه که بسیاری از آن‌ها ماهیتی فرهنگی و نرم‌افزاری دارند، نیازمند بهره‌مندی از ظرفیت صنایع فرهنگی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: کالاهای فرهنگی بر خلاف کالاهای صنعتی در روند تولید بسیار کم هزینه‌تر هستند اما مورد توجه مصرف‌کنندگان معاصر جهان قرار می‌گیرند، بنابراین چنان که اشاره شد هم‌اکنون صنایع فرهنگی درصد قابل توجهی از کل GDP (تولید ناخالص داخلی) اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده است. به‌عنوان نمونه برنامه‌ریزی برخی از کشو‌رهای همسایه ایران همچون ترکیه و یا قطر برای خلق صنایع خلاق یا فرهنگی و کسب درآمد مؤثر در اقتصاد ملی بسیار قابل توجه است. به‌عنوان مثال، استانبول در سال ۲۰۱۰ میلادی در حالی که به‌عنوان پایتخت فرهنگی اتحادیه اروپا تعیین شده بود با بهره بردن از ظرفیت گردشگری و ارائه کالا و خدمات فرهنگی بخش مهمی از اقتصاد شهری خویش را فعال کرد.

مروارید بیان کرد: طرح گذر فرهنگ و هنر از طرح‌های ابتکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. ایده «گذر فرهنگ و هنر» به‌عنوان مکانی برای ارائه تولیدات هنری و فرهنگی از سوی هنرمندان به مردم و با اتخاذ رویکرد ثروت‌آفرینی از طریق فرهنگ و ارتقای سهم فرهنگ و هنر در GDP ملی در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و واحدهای مرتبط با آن قرار گرفته است. «گذر فرهنگ و هنر» با هدف توسعه کسب و کارهای مرتبط با صنایع فرهنگی٬‌ زمینه‌سازی ارتباط مستقیم مردم یا مصرف‌کنندگان با تولیدکنندگان٬‌ رفع موانع اقتصادی و ساختاری بازار هنر٬‌ شناسایی و ایجاد شبکه‌ای از تولیدکنندگان فرهنگی و هنری و در نهایت کسب سرمایه به جای هزینه کردن سرمایه در الگوی مدیریت فرهنگی مورد پیگیری قرار گرفته است.

وی ادامه داد: تجربه نشان داده که خودکفایی در هنرها، خصوصا هنر‌های تجسمی به سرعت شکل می‌گیرد و بر همین اساس «گذر فرهنگ و هنر» به‌دنبال ایجاد فرصت‌های مناسب در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر است. اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این راستا در گام نخست برگزاری گذرهای فصلی و موقت را در نقاط پر تجمع شهری برنامه‌ریزی کرده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: در گام نخست نمایشگاه «گذر فرهنگ و هنر» با هدف ارائه آثار هنری وابسته به صنایع فرهنگی شامل هنرهایی متنوع چون سفالگری٬‌ نقاشی٬‌ زیورآلات٬‌ کاشی٬‌ هنرهای مرتبط با چرم و پارچه٬ عروسک٬‌ کتاب٬ میناکاری و قلمزنی٬‌ چوب و… در کوهسنگی مشهد به‌عنوان یکی از مراکز مهم و محل تجمع شهروندان و زائران از تاریخ بیست و ششم تا سی‌ام مرداد ماه سال جاری برگزار می‌کند.

مروارید بیان کرد: حضور نزدیک به 100 هنرمند خراسان رضوی که در قالب چهل و پنج غرفه آثار خویش را بدون واسطه به مردم عرضه می‌کنند از ویژگی‌های مهم این نمایشگاه است. توجه به سلیقه عمومی مردم و ارائه هنرهای کاربردی به معنای هنرهایی که در زندگی روزمره مردم نقش‌آفرین بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرند مورد توجه قرار گرفته؛ به این معنی که در مراحل اول به جای پرداختن به کارهای صرفاً انتزاعی از ظرفیت هنر در قالب تولید محصولات مورد نیاز مردم در امور جاری بهره گرفت.

وی افزود: ارتباط مستقیم مردم با تولیدکنندگان و هنرمندان و آشنایی آن‌ها با محصولات هنری و فرایند تولید آن‌ها در تغییر نگرش مردم به شیوه مصرف فرهنگی مٰوثر بوده و زمینه بخش اصلاح الگوهای مصرف خواهد بود. به‌گونه‌ای که امیدواریم به تدریج به جای این که جامعه ایرانی بازار مصرف فرهنگی کشورهای خارجی باشد. در گام نخست از صنایع فرهنگی داخلی استفاده کرده و در گام بعد به اقتصاد بین‌الملل و فروش جهانی محصولات خویش بیندیشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: ارائه بیش از 700 محصول در قالب‌های گوناگون و بازدید چند هزار نفری در یکی از شلوغ‌ترین بازه‌های زمانی حضور زائران و شهروندان مشهدی زمینه‌ساز برپایی این نمایشگاه در گام‌های بعدی در دو قالب بازار‌های فصلی و موقت نمایشگاهی و بازارهای دایمی هنر در مشهد مقدس است.

مروارید اظهار کرد: از دیگر اهداف برپایی «گذر فرهنگ و هنر» نشان دادن ظرفیت تولیدات هنری استان و ارزش اقتصادی آن‌ها است تا از این طریق سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در حوزه تولیدات هنری تمایل یافته و به این شکل بتوان با تبدیل صنایع و مشاغل خانگی هنری به صنایع بزرگ خلاق٬ گامی بزرگ در جهت تبدیل شدن تولیدات بومی هنری استان به صنعت بزرگ فرهنگی خراسان رضوی برای بازارهای محلی٬‌ منطقه ای٬ ملی و بین‌المللی برداشت. این بازار با همکاری شهرداری مشهد، خانه هنرمندان و موسسه فرهنگی هنری نیک آرمان هشت‌خان برگزار می شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: