کد خبر: 3366054
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۳
گروه اجتماعی: هدف اصلی برنامه خندوانه ایجاد دقایقی شاد و سالم و مفرح به دور از سیاست و حاشیه‌ها بود اما افرادی با ورود به سیاست، جبهه‌گیری و بزرگ‌نمایی بعضی اشتباهات، قدم در راهی گذاشتند که افراد بسیاری آخرت خودشان را فدای دنیای منفت‌طلبان کردند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، انسان موجودی است که در زندگی به برقراری مناسبات و روابط اجتماعی با دیگران نیاز دارد؛ از طرفی زندگی اجتماعی محل بروز اختلافات و درگیری‌ها و همچنین اظهارنظردر مورد اشخاص، حوادث و رویدادهای گوناگون است. گاهی اوقات تمایلات فردی یا گروهی، افراد را هنگام قضاوت و داوری از حالت بی‌طرفی خارج و زمینه تبعیض و ظلم و ستم را فراهم می‌کند.

میان مردم به حق داوری کن

با بررسی آیات قرآن کریم خداوند سبحان در سوره ص آیه 26 به حضرت داوود می‌گوید «... فَاحْکُم بَیْنَ النَّاسِ بِالْحَقِّ وَلَا تَتَّبِعِ الْهَوَى فَیُضِلَّکَ عَن سَبِیلِ اللَّهِ إِنَّ الَّذِینَ یَضِلُّونَ عَن سَبِیلِ اللَّهِ لَهُمْ عَذَابٌ شَدِیدٌ بِمَا نَسُوا یَوْمَ الْحِسَابِ؛ ... میان مردم به حق داورى کن و زنهار از هوس پیروى مکن که تو را از راه خدا به در کند در حقیقت کسانى که از راه خدا به در مى‌‏روند به [سزاى] آنکه روز حساب را فراموش کرده‌‏اند عذابى سخت‏ خواهند داشت»

با اعلام نتایج رقابت امین حیایی و امیرمهدی ژوله در شبکه‌های اجتماعی بسیاری از افراد قبل از اعلام و بعد از آن جبهه‌گیری کرده بودند و عده‌ای غمگین و افرادی خوشحال بودند. برای نگارنده سؤال شده بود، بزرگ‌کردن این مسئله چقدر برای کشور با اهمیت است که بسیاری از سایت‌ها و خبرگزاری‌ها در این مورد مطلب زده بودند. آیا امین حیایی در المپیک نتوانسته بود مدال کسب کند و شکست خورده است یا جناب ژوله کاپ قهرمانی جام جهانی را کسب کرده است که اینگونه شادی می‌کردند.

بدترین مردمان کسی است که آخرت خود را به دنیایش فروخت

با توجه به اینکه هدف اصلی برنامه خندوانه ایجاد دقایقی شاد و سالم و مفرح به دور از سیاست و حاشیه‌ها بود اما افرادی با ورود به سیاست، جبهه‌گیری و بزرگ‌نمایی بعضی اشتباهات، قدم در راهی گذاشتند که افراد بسیاری آخرت خودشان را فدای دنیای منفت طلبان کردند.

رسول خدا(ص) در این زمینه فرموده‌اند: «شرار الناس من باع آخرته بدنیاه و شر من ذلک من باع آخرته بدنیا غیره؛ بدترین مردمان کسی است که آخرت خود را به دنیایش فروخت؛ و بدتر از این کسی است که آخرت خود را به دنیای دیگری فروخت؛ که دین از او رفت و دنیا به دست دیگری رسید.» (من لا یحضره الفقیه ج ۴ص ۲۵۵)

تحریک احساسات و سیاسی کردن رای مردم

نکته اول اینکه عده‌ای با تحریک احساسات و عواطف مردم و بالابردن میزان رأی‌دهندگان سود سرشاری نصیب مخابرات و تبلیغ‌کنندگان این برنامه کردند که با حساب سرانگشتی تعداد بیش از چهار میلیون نفری شرکت‌کنندگان و با هزینه هر پیامک 150 تومانی هر رأی، حدود 700 میلیون تومان بدون احتساب پیامک‌های بعدی نصیب این افراد و شرکت‌ها شد و هیچ حاصلی برای شرکت‌کنندگان جز خالی‌شدن جیب آن‌ها نداشت.

نکته دوم اینکه آیا هدف برنامه خندوانه رأی به سوابق افراد بود یا رأی به اجرای خنداننده برتر؟ که اگر رأی به سوابق افراد و سیاست‌مداران بود، قطعا از افراد سیاسی بیشتری دعوت می‌شد و احتمالا دکتر حدادعادل را برنده اعلام می‌کردند. پس وقتی هدف برنامه رأی به اجرای افراد بود عده‌ای با قضاوت نادرست و با بستن چشم‌ها رأی به افراد می‌دهند در حالی که رامبد جوان بارها در برنامه تأکید دارد اجرای هر دو نفر را ببینند و بعد رأی دهند.

در حالی که در اسلام سفارش به قضاوت درست و فدانکردن آخرت خویش برای دنیای دیگران کرده است، چرا عده‌ای با زیرپا گذاشتن صداقت و درستی با قضاوت نادرست و تنها صرف تبلیغات و رأی برای دوست داشتن و شهرت هنرپیشه و یا دیگر مسائل می‌دهند و نه قضاوت درباره اجرای برنامه افراد برای خنداندن بیشتر؟

در حدیثی از امام على(ع) روایت شده است که پیامبر خدا(ص) فرمود: هرگاه دو تن براى قضاوت پیش تو آمدند، تا زمانى که اظهارات هر دو طرف را نشنیده‌اى به نفع اوّلى حکم نده. پس هرگاه چنین کردى[سخنان هر دو طرف را شنیدى]، کار قضاوت و صدور حکم براى تو روشن مى‌شود(کتاب من لا یحضره الفقیه)؛ به امید روزی که قضاوت مسئولان و مردم بر اساس حق و حقیقت باشد.

علی‌اکبر ملکی

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: