کد خبر: 3711459
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱

وجود مشاور اقدامی سودمند برای حل مشکلات خانواده

گروه اجتماعی- مشاور خانواده گفت: وقتی نگاه منفی به خانواده همسر وجود داشته باشد، این اتفاق باعث سیاهی دل می‌شود، خصوصاً امروز که ابراز مختلفی به وجود آمده سعی کنیم، از این ابرازها برای نزدیک شدن دل‌های خانواده استفاده کنیم.

حجت‌الاسلام علی‌اکبر روحانی‌مقدم، کارشناس دینی و مشاور خانواده در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی، با بیان اینکه گاهی اوقات زوجین در بحث پذیرش خانواده‌های یکدیگر دچار چالش می‌شوند، عنوان کرد: زمانی که زوجین تصمیم به ازدواج می‌گیرند باید در رابطه با خانواده‌های یکدیگر نیز تحقیق کنند، زیرا وقتی افراد دلباخته هم می‌شوند، می‌گویند: «من می‌خواهم با خودش زندگی کنم، به خانواده‌اش چکار دارم؟».

خانواده یکی از ارکان مهم اخلاق فرد است

وی با اشاره به اینکه وقتی زوجین به خانواده یکدیگر توجه نمی‌کنند، می‌فهمند که  خانواده یکی از ارکان مهم اخلاق فرد است، ابراز کرد: اگر عروس و داماد را خانواده‌ها نپذیرند، همیشه شخص را به چشم یک موجود اضافی می‌بینند و گمان می‌کنند آن موجود اضافی قرار است، فرزندشان را از خانواده دور کند.

حجت‌الاسلام روحانی‌مقدم با بیان اینکه برای حل این مشکلات تکنیک‌های ارتباطی وجود دارد، تشریح کرد: در قدم اول باید همسر فرد مورد پذیرش خانواده‌ها باشد و در قدم دوم علتی که خانواده‌ها را به چالش می‌کشد، شناسایی و از آنان دوری کنیم.

این کارشناس دینی با اشاره به اینکه باید عواملی که موجب استحکام خانواده می‌شود، شناسایی کرد، تصریح کرد: وقتی شخص این عوامل را شناسایی کند، زندگی لذت‌بخش و موفقی خواهد داشت؛ زیرا به صورت مداوم در جهت خرسندی و رضایت خانواده گام برمی‌دارد.

 وی با اشاره به اینکه در بحث ارتباطی، زوجین نباید همیشه خودشان با خانواده همسر برخورد کنند، اظهار کرد: به عنوان مثال اگر مادرخانم یا مادرشوهر از چیزی ناراحت می‌شوند، خودشان مستقیما به عروس یا داماد نگویند و وارد بحث نشود.

حجت‌الاسلام روحانی‌مقدم ادامه داد: انجام چنین عملی باعث می‌شود، سوءتفاهم‌هایی به وجود آورد که در چنین مواقعی جایگاه و حرمت‌ها نیز از بین می‌رود و خانواده به صورت مداوم با عروس یا داماد خود در چالش خواهند بود.

این مشاوره خانواده با بیان اینکه اگر عروس یا داماد از خانواده طرف مقابل خود ناراحت است باید مسئله را به داماد یا عروس واگذار کند، تصریح کرد: انجام چنین فرآیندی چند نکته مثبت به همراه دارد، به عنوان مثال اگر مادر از من ناراحت شود چون مرا دوست دارد کینه به دل نمی‌گیرد و نکته بعدی این است که هر فرد نقطه ضعف و قوت خانواده خود را بهتر می‌شناسد پس با وارد شدن خود فرد به مسئله نتیجه بهتری خواهد گرفت.

هدیه دادن باعث جلب محبت می‌شود

وی با اشاره به اینکه در بحث ارتباطی خانواده زوجین، عواملی دل‌ها را به یکدیگر نزدیک می‌کند، عنوان کرد: برای مثال عروس و داماد به مسافرت رفته‌اند، در مسافرت عروس به داماد پیشنهاد دهد فلان وسیله را برای مادرت خریداری کنیم، قبل از اینکه خود داماد بگوید.

حجت‌الاسلام روحانی‎مقدم افزود: مسافرت تمام می‌شود و عروس و داماد باز می‌گردند، حال این عمل چه نتیجه‌ای دربر خواهد داشت؟ هدیه باعث جلب محبت می‌شود و مرد به مادر می‌گوید این سوغات را همسرم برای شما خریداری کرده است و به تدریج مادرشوهر یا مادرخانم داماد یا عروس خود را محترم برمی‌شمارد.

این کارشناس دینی با اشاره به اینکه در بعضی مواقع اتفاقاتی رقم می‌خورد که زوجین از خانواده طرف مقابل خود بدی می‌بینند و عصبانیت آن را سر همسر خود خالی می‌کنند، تشریح کرد: این امر در آقایان بیشتر به چشم می‌خورد، در این صورت اگر می‌خواهید چالش به وجود نیاید هر مسئله و موضوع را به خود شخص منتقل کنید.

 نگاه منفی به خانواده همسر موجب سیاهی دل می‌شود

وی با بیان اینکه اگر در زندگی زوجین دچار چالش و تنش شدند، باید به مشاور مراجعه کنند، عنوان کرد: در بحث ارتباطی و تعامل با خانوده همسر، نگاه مثبت به رفتار و گفتار یکدیگر داشتن بسیار اهمیت دارد؛ یعنی اگر صحبتی می‌شود، برداشت مثبت درارتباط بسیار تأثیرگذار است و می‌تواند دل‌ها را بهم نزدیک کند.

حجت‌الاسلام روحانی‌مقدم ادامه داد: وقتی نگاه منفی باشد یا خانواده‌ها اهل گلایه باشند باعث سیاهی دل می‌شود، خصوصا امروز که ابراز مختلفی به وجود آمده سعی کنیم، از این ابرازها برای نزدیک شدن دل‌های خانواده به یکدیگر استفاده کنیم. 

این کارشناس دینی با اشاره به اینکه در خانواده باید مرزبندی‌هایی وجود داشته باشد، تشریح کرد: در این مرزبندی درجه خانواده هم تعیین می‌شود، در این فضا می‌توانیم انتظارت و توقعات خانواده‌ها را مشخص کنیم، یعنی در این دایره نفوذناپذیر باشیم و مؤدبانه به خانواده‌ها اجازه دخالت در امورمان را ندهیم.

والدین حد و مرز خیرخواهی مشخصی دارند

وی با بیان اینکه عروس و داماد باید بدانند هیچ خانواده‌ای بدخواه آنان نیستند، تصریح کرد: والدین باید برای خیرخواهی حد و مرز قائل شوند که به دخالت نرسد، زیرا این امر در زندگی زوجین تداخل ایجاد می‌کند.

حجت‌الاسلام روحانی‌مقدم با اشاره به اینکه زوجین نباید خودشان را از مشورت با مشاور بی‌نیاز بدانند، ابراز کرد: فکر نکنیم مشاوره به معنی این است که فرد مشکل روانی دارد، مراجعه به مشاور در مشکلات زندگی، نشان از دیوانگی نیست بلکه بسیار کار پسندیده و عاقلانه‌ای است. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha