کد خبر: 3812964
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۱
گروه معارف- یک کارشناس مذهبی و استاد حوزه و دانشگاه گفت: معنویت دارای شاخصه‌های معرفت، ایمان و بندگی خدا بر اساس شریعت اسلام است.

معنویت دارای شاخصه ایمان و بندگی خدا بر اساس شریعت اسلام استبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی حسینی، استاد حوزه و دانشگاه در نشست «رابطه رفاه اقتصادی با معنویت دینی از منظر قرآن و حدیث» که شامگاه گذشته 28 اردیبهشت ماه در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد برگزار شد، اظهار کرد: برای آنکه به رابطه رفاه اقتصادی با معنویت پی ببریم باید به سراغ نیازهای انسان برویم.

وی ادامه داد: در شناخت نیازهای انسان دو بعد مادی و روحانی بسیار حائز اهمیت است، هرکس این دو بعد را فراموش کند نیازهای انسان را نشناخته است.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: در حال حاضر در قرن ۲۱ گرایش بشر علی‌الخصوص جوانان به سمت و سوی معنویت، پیدا کردن مفهوم ماوراء، هدایت جویی و دل باوری حرکت می‌کند.

حسینی خاطرنشان کرد: اکنون انتظار بشر از معنویت، آرامش روحی است و باید به آن دست پیدا کند. در دنیایی که امروزه ما زندگی می‌کنیم هزاران فرقه، مکتب و مذهب دارای معنویت وجود دارد.

وی عنوان کرد: شیطان خود به تنهایی یک عنصر معنویت‌گرا و آغازگر یک مکتب معنوی منحرف است.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: هر تجربه‌ای که بتواند انسان را از دغدغه زندگی روزمره حتی برای لحظه و‌ ساعتی نجات دهد، معنویت نام دارد. آیا مردم قدرت تشخیص معنویت حقیقی را از معنویت کاذب دارند؟ این جنبش‌های معنویت‌گرا را چه کسی مدیریت می‌کند؟ باید جواب این سوالات را از قرآن جویا شد.

حسینی با بیان اینکه قرآن بهترین الگو زندگی است، اضافه کرد: معنویت دارای شاخصه‌های معرفت، ایمان و بندگی خدا بر اساس شریعت اسلام است. معنویت حقیقی آن است که در رگ‌های انسان جاری باشد و فرد را به آرامش برساند.

وی با بیان اینکه مکتب اهل بیت به عنوان الگوی معنویت چند شاخصه دارد که یکی از آن‌ها، توحیدمحوری است، اظهار کرد: اگر ۱۲۴هزار پیامبر در یک مکان گرد هم آیند همه ما را به سوی معنویت هدایت می‌کنند.

این کارشناس مذهبی در خصوص تعریفی از رفاه اقتصادی، ادامه داد: برای آنکه رفاه را بدست آوریم به دو نیاز مادی و معنوی احتیاج داریم. زندگی بی‌دغدغه از نگاه مادی که ما بتوانیم نیازهای لازمه زندگی خود را تامین کنیم و بتوانیم با آن‌ها به معنویت و عبادت خدا بپردازیم، رفاه نام دارد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: