کد خبر: 3820467
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۸
گروه فرهنگی ــ رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از راه‌اندازی کتابخانه همراه و دسترسی آسان محققان به ۲۰ هزار نسخه خطی در آینده نزدیک خبر داد.

دسترسی آسان به 20 هزار نسخه خطی فراهم می‌‎شودبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام سیدجلال حسینی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی امروز، 28 خردادماه در مراسم رونمایی از هفت قرآن بازوبندی که در موزه قرآن آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: بنا داریم تا پایان سال جاری کتابخانه همراه را راه‌اندازی کنیم که دسترسی محققان و پژوهشگران از سراسر دنیا به فهرست نسخه‌های خطی و مجموعه‌های خطی فراهم شود.
وی بیان کرد: با راه اندازی کتابخانه همراه در واقع کتابخانه رضوی از طریق موبایل در جیب هر محقق و پژوهشگری قرار می‌گیرد، لذا پژوهشگران به آسانی می‌توانند به همه فهارس مخطوطات جهان دسترسی پیدا کنند.
حسینی افزود: شرایط و زیرساخت‌ها در این خصوص فراهم و برنامه‌ریزی لازم صورت گرفته است. در حال حاضر با جمع آوری فهرست نسخ خطی بیشتر مجموعه‌های دنیا 20 هزار نسخه خطی در دست داریم که در آینده نزدیک و به زودی با همکاری شهرداری مشهد طی چند ماه آینده از این کتابخانه همراه رونمایی و در اختیار محققان و پژوهشگران قرار می‌گیرد.
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: مسئولیت ما نسبت به این گنجینه عظیم رضوی، علاوه بر صیانت و نگهداری منابع، احیا و ترویج منابع با چاپ کردن، انتشار دادن و گسترش دادن است که در این راستا، کلیه منابع اطلاعاتی این مرکز را در دسترس مراکز پژوهشی و محققان قرار می‌دهیم.
وی درخصوص برگزاری سه‌شنبه‌های فرهنگی در حرم مطهر رضوی بیان کرد: ما قائل به این نیستیم که صرفا سه شنبه فرهنگی در حرم رضوی برگزار شود. چنانچه شرایط فراهم شود ما می توانیم مراسم سه شنبه‌های فرهنگی را در اماکن مختلف مشهد مانند تالار شهر، فرهنگسراها و سایر سالن‌های همایشی داشته باشیم.
حسینی با اشاره به نزدیک شدن دهه کرامت که متعلق به امام رضا(ع) است از یک رونمایی ویژه و شاخص در سه شنبه همزمان با این دهه خبر داد.
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: سه شنبه‌های فرهنگی در حال گسترش در سراسر کشور است و خیلی از شهرها خواهان برگزاری سه شنبه‌های فرهنگی هستند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: