کد خبر: 3827337
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸
گروه سیاست و اقتصاد ــ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه دفاع مقدس، افتخار بزرگی برای ملت ایران خلق کرد، افزود: این افتخار به برکت لطف الهی، خون شهدا، فرماندهی امام خمینی(ره) و حضور مردم رقم خورد.

دفاع مقدس، افتخاری را برای دو و سه قرن ملت ایران خلق کردبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، به نقل از روابط عمومی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی، سردار سرلشکرمحمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روز گذشته، 23 تیرماه با حضور در مرکز فرهنگی دفاع مقدس خراسان رضوی ضمن دیدار با سردار سرتیپ دوم پاسدار حسینعلی یوسفعلی‌زاده، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس این استان از نزدیک در جریان روند عملیات عمرانی این مرکز قرار گرفت.

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در این دیدار اظهار کرد: دفاع مقدس یک عامل تاریخ‌ساز برای ملت ایران بود و این حماسه بزرگ نقش بی‌بدیلی دارد. هرچند حضور در دوران دفاع مقدس باعث شده بود تا به خوبی این حادثه درک نشود، اما با تأکیدات مقام معظم رهبری و همچنین گذشت زمان، بیشتر به اهمیت این حادثه پی برده شد.

وی افزود: اگر چه حوادث جنگ‌های ایران و روس در یکی، دو قرن گذشته یک حقارتی را برای مردم ایران به وجود آورد اما دفاع مقدس افتخاری را برای دو، سه قرن ملت ایران خلق کرد. این افتخار به برکت لطف الهی، خون شهدا، فرماندهی امام خمینی(ره) و حضور مردم رقم خورد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: 31 سال از پایان دفاع مقدس می‌گذرد، کارهایی که در راستای زنده نگه داشتن و ترویج فرهنگ این دوران صورت گرفته ارزشمند است.
باقری با بیان اینکه دفاع مقدس در سازندگی ملت کشورمان تأثیر بسزایی داشت، بیان کرد: برخورداری یک ملت از هویت ملی و اجتماعی باعث می‌شود تا در دوران حوادثی که برای آن‌ها رقم می‌خورد مجموعه‌ای پیوسته و فولادینی باشند که بتوانند در مقابل ناملایمات بایستند و از فرصت‌ها استفاده کنند.

وی بیان کرد: هویت ملی را باید به گونه‌ای تبیین کنیم که جوان امروز احساس کند که در مقابل ملت و کشور خود مسئول است. مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس در این هویت بخشی نقش اساسی و بی بدیلی دارد و این نقش قابل تردید نیست.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در بخش دیگری از سخنانش به نقش تأثیرگذار خراسان در دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: حدود 20 روز از جنگ گذشته بود که به اهواز رفتم. در کنار گلف مقر نیروهای خراسانی بود. نیروهای خراسانی اولین کسانی بودند که با آن‌ها آشنا شدم. شهیدان «محمد بابارستمی»، «سیدعلی حسینی» و سردار «درچه‌ای» از جمله این نیروها بودند که با آن‌ها مأنوس بودم.

باقری تأکید کرد: باید به نقش لشکر 77 پیروز ثامن‌الائمه(ع)، یگان‌های سپاه پاسداران، جهاد خراسان، ناجا و مجموعه‌هایی مثل آستان قدس رضوی که در بازسازی هویزه نقش داشتند و یا حوزه علمیه خراسان، به خوبی پرداخته شود.

وی در ادامه به اهمیت محتوای مرکز فرهنگی دفاع مقدس اشاره و خاطرنشان کرد: یک محتوای ملی با 56 پروژه در دست تهیه است که امیدواریم تا پایان سال جاری به نتیجه برسد و همه استان‌ها بتوانند بخشی از محتوای مرکز فرهنگی خود را با استفاده از این طرح اجرایی کنند و بخش دیگری را نیز با استفاده از نقش هر استان در دفاع مقدس به زبان هنر و در قالب فن‌آوری روز در موزه دفاع مقدس عملیاتی کنند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پایان گفت: دفاع مقدس مربوط به آحاد مردم ایران اسلامی است؛ لذا مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس نیز مربوط به همه مردم است. باید این مرکز فارغ از جناح بندی‌های سیاسی و اختلافات قومیتی و مذهبی باشد. هر کس معتقد به انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و شهدا است در راه‌اندازی و رونق بخشیدن به مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس باید صادقانه به میدان بیاید و با احساس خودی بودن ایفای نقش کند.

سردار سرتیپ دوم پاسدار حسینعلی یوسفعلی‌زاده، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نیز در این دیدار ضمن قدردانی از زحمات مسئولین استانی به خصوص شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر مشهد در اختصاص بخشی از زمین کوهسنگی به مرکز فرهنگی دفاع مقدس و همچنین تأمین اعتبار برای عملیات عمرانی این مرکز، گزارشی از اقدامات صورت گرفته در خصوص احداث مرکز فرهنگی و باغ موزه دفاع مقدس، راه‌اندازی دفاتر نمایندگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در سطح شهرستان‌ها و همچنین تدوین دانشنامه استانی دفاع مقدس ارائه کرد.

محمدرضا کلایی شهردار مشهد نیز در این دیدار پرداختن به مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان به عنوان یک پروژه ملی، توجه همزمان و کافی به طراحی فرهنگی و هنری محتوای مرکز فرهنگی دفاع مقدس و همچنین ایجاد پیوستگی بین بناها و عناصر موجود در حوزه دفاع مقدس را خواستار شد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: