کد خبر: 3827359
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۵
گروه شهرستان‌ها ــ معاون امور ایران در مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: مسئله تفکر تقریبی مخصوص یک نهاد خاص نیست و می‌توان با استفاده از فضا و نیروی خود دانشگاه‌ها جهت تقویت تفکر تقریبی حرکت کرد.

دفتر تقریب بین‌المذاهب الاسلامیه دانشگاه آزاد واحد خواف افتتاح شدبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام سید‌حامد علم‌الهدی، معاون امور ایران در مجمع تقریب مذاهب اسلامی امروز، 24 تیرماه در مراسم افتتاح دفتر تقریب بین‌المذاهب الاسلامیه دانشگاه آزاد اسلامی واحد خواف اظهار کرد: اولین کانون تقریب مذاهب در خواف راه‌اندازی شد و در تایباد و تربت جام ادامه خواهد یافت. تفکر تقریبی ارتباط حوزه و دانشگاه و تقویت آن جهت جلوگیری از بروز اختلافات و تناقضات است. ابتدا باید تفکر همزیستی مسالمت‌آمیز در مسئولان و بعد مردم داخل کشور نهادینه شود تا بتوانیم در جامعه جهانی نقش بسزایی ایفا کنیم.
وی ادامه داد: مسئله تفکر تقریبی مخصوص یک نهاد خاص نیست و در سال گذشته با دانشگاه های پیام‌نور و آزاد اسلامی به تفاهم رسیدیم که مجمع تقریب مذاهب در دانشگاه حضور یابد و با استفاده از فضا و نیروی خود دانشگاه‌ها جهت تقویت تفکر تقریبی حرکت کنیم تا به امت واحده دست یابیم.
در ادامه علی سروری مجد، دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی طی سخنانی عنوان کرد: رویکرد جدید دانشگاه آزاد اسلامی پرداختن به تقریب مذاهب اسلامی و آنچه که در دانشگاه آزاد قرار است شکل بگیرد یک اتحاد و انسجام واقعی است که با وحدت و همدلی میسر خواهد بود.
وی افزود: در مناطق تلفیقی و مرزی با خطر وهابیت و تکفیری روبه‌رو هستیم که این به ضرر شیعه و اهل‌سنت است و باید با همفکری و همکاری علمای مذاهب پیشگیری شود.
همچنین مولانا حبیب الرحمن مطهری مدیریت حوزه علمیه احناف خواف نیز عنوان کرد: در شهرستان خواف شیعه و اهل سنت با وحدت و اخوت در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، وهابیت و تندروی وجود ندارد و همه حنفی و وابسته به علمای خود هستند.
وی افزود: در آشوب‌های دی ماه ۱۳۹۶ که در مناطق مختلف کشور آشوب‌هایی رخ داد اما در خواف هیچ تنشی نداشتیم و مردم این منطقه مرزداران خوبی هستند.
مطهری ادامه داد: از افتتاح دفتر تقریب مذاهب دانشگاه آزاد اسلامی در خواف خرسند هستیم و همه ما باید جهت وحدت عملی حرکت کنیم و این امر با هم‌نشینی و هم‌اندیشی علما و دانشگاهیان همه مذاهب میسر خواهد بود.
مدیریت حوزه علمیه احناف خواف بیان کرد: جلوگیری از مسائلی که ایجاد اختلاف می‌کنند، استفاده از اساتیدی که اهل علم و دین و دارای وجه اجتماعی باشند، جذب طلاب فارغ‌التحصیل از حوزه‌های علمیه، پذیرش مدارک تحصیلی حوزوی طلاب و استفاده از علمای اهل سنت در تدریس دانشگاه از خواسته‌های مدنظر ما در دفتر تقریب‌المذاهب است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: