کد خبر: 3828450
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۹
گروه فرهنگی ــ رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی گفت: رویداد هنری «مناره» با هدف تقویت ظرفیت‌های هنر مسجدی و پرورش هنرمندان متعهد و جوان در رشته‌های شعر، داستان و نمایش و در چهار مسجد از مناطق محروم شهر مشهد در حال برگزاری است.

رویداد هنری «مناره» با هدف تقویت ظرفیت‌های هنر مسجدیبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، به نقل از روابط عمومی حوزه هنری خراسان رضوی، میثم مرادی، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی در خصوص اهمیت پرداختن به هنر مسجدی و ظرفیت‌های آن، اظهار کرد: مساجد در کشور ما همواره یکی از عناصر مؤثر و مهم در شکل‌گیری و تثبیت نهضت اسلامی و به‌عنوان سنگری در برابر هجمه فرهنگی غرب بوده است. در این راستا از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، هنر مسجدی به‌عنوان یک رشته هنری به‌صورت فراگیر با مردم در ارتباط بوده است و مساجد به علت تنوع و امکان تعدد فعالیت‌ها و حضور اقشار و طبقات مختلف اجتماعی در آن به‌ویژه جوانان و نوجوانان سرشار از ظرفیت‌های هنری و فرهنگی، می‌تواند یکی از مهم‌ترین مراکز الهام‌بخش هنر انقلاب اسلامی در همه دوره‌ها باشد.
وی افزود: مفاهیم برخاسته از رسالت دینی هنر مسجدی، در پیشبرد اهداف الهی انقلاب مؤثر بوده و ضرورت دارد در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی به این مهم اهمیت بیشتری داده شود. بنابراین و با توجه به این‌که افزایش ظرفیت‌های انسانی هنر انقلاب، مهم‌ترین رسالت حوزه هنری انقلاب اسلامی است، رویداد هنری «مناره» با رویکرد تقویت هنر مسجدی به‌همت حوزه هنری خراسان رضوی در چهار مسجد از مناطق محروم شهر مشهد درحال برگزاری است.

مرادی با اشاره به اجرای این رویداد هنری در تابستان و پاییز امسال، ادامه داد: تقویت سه قالب هنری نمایش، ادبیات داستانی و شعر که خاستگاهی مسجدی دارند، از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای مخاطبان نوجوان و جوان در رده سنی 10 تا 18 سال، در مرحله نخست این طرح مدنظر قرار گرفته است.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: این کارگاه‌های آموزشی هنری علاوه بر آموزش روش‌ها و مهارت‌ها، محصول‌محور است و در پایان هر دوره هنرجویان باید یک محصول هنری به استاد یا مربی ارائه کنند.

وی تصریح کرد: اعزام مربی و استاد و نظارت کیفی بر کارگاه‌های آموزشی، حمایت مادی و معنوی از گروه تئاتر مسجد و برگزاری محافل هنری مسجد در قالب شب خاطره، جلسات نقد ادبی، نشست شعر و داستان مهمان، برپایی نمایشگاه‌های هنری مشترک و...، ارائه سرفصل‌های کارگاه‌های آموزشی بر مبنای موضوع و تعداد جلسات، اعطای گواهی پایان دوره به هنرجویان منتخب و تقدیر از آثار و اجراهای برتر و... از جمله وظایف و تعهدات حوزه هنری خراسان رضوی در مود اجرای این رویداد است.

مرادی افزود: مساجد منتخب این طرح، به‌عنوان پایگاه منطقه‌ای حوزه هنری استان از هنرجویان سایر تشکل‌ها و مساجد نیز در کارگاه‌ها ثبت‌نام می‌کنند و دفتر داستان، شعر و واحد نمایش حوزه هنری خراسان رضوی مسئولیت اعزام مربی، نظارت کیفی، شناسایی استعدادهای مسجدی و استمرار ارتباط با آنان را برعهده دارند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: