کد خبر: 3836530
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ یک قاری ممتاز مشهدی گفت: برگزاری آزمون‌های مفاهیم در حاشیه برخی از مسابقات قرائت اقدام درستی نیست.

برگزاری آزمون‌های مفاهیم در حاشیه برخی از مسابقات قرائت اقدام درستی نیستامید حسینی‌نژاد، دارنده رتبه اول رشته قرائت تحقیق در چهل‌و‌‌‌دومین دوره مسابقات استانی قرآن کریم اوقاف و امور خیریه‌ در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی، اظهار کرد: با توجه به اینکه در چهل‌ودومین دوره از مسابقات قرآنی اوقاف و امور خیریه استان که در ماه گذشته به کار خود پایان داد، شرکت داشتم، باید بگویم که در آن دوره از مسابقات، داوران با سطح خوب و حرفه‌ای انتخاب شده بودند؛ از این رو هنگامیکه در مسابقاتی شرکت می‌کنیم، نباید از سطح داوری‌ها خرده بگیریم؛ چرا که شرکت ما متسابقان در هر مسابقه‌ای، به معنای این است که گروه داوران را پذیرفته‌ایم و هر آنچه را که آن‌ها داوری کنند را نیز قبول داریم. پس انتقاد از داوران توسط شرکت‌کنندگان کار درستی نیست.

وی ادامه داد: البته در این میان شاید انتقادی که بتوان از آن مسابقات کرد، این باشد که متأسفانه آن مسابقات به نام مسابقات قرائت بود و با این هدف برگزار شده بود که سطح قرائت شرکت‌کنندگان سنجیده شود و نباید در حاشیه مسابقات، آزمونی تحت عنوان آزمون مفاهیم نیز برگزار شود.

حسینی‌نژاد افزود: در واقع آن مسابقات همانطور که از نامش پیداست، مسابقات قرائت بود و در راستای سطح سنجش قرائت قاریان برگزار شده بود و بنا نبود که سطح مفاهیم آن‌ها نیز سنجیده شود. اگر هدفشان بر این بوده که قاریان به سمت مفاهیم قرآنی سوق پیدا کنند، در حقیقت چنین روندی اقدام درستی نبوده، بلکه آن‌ها می‌توانند در این راستا، کارگاه‌هایی را برای قاریان برگزار کنند.

این قاری ممتاز مشهدی با اشاره به جایگاه تفسیر در ایران گفت: در واقع تفسیر در حوزه تخصصی خود جایگاه خوبی دارد. با توجه به اینکه در حوزه علوم قرآنی فعالیت دارم جایگاه این امر را خوب می‌بینم اما موضوعی که در این خصوص وجود دارد این است که آزمون مفاهیمی که در این مسابقات برگزار شده است، علاوه بر این‌که هیچ کمکی به قاریان نمی‌کند، بلکه ضربه‌ای را هم به آن‌ها وارد می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه اما چرا مسئولان این موضوع را نمی‌دانند که مسابقات مفاهیم نمی‌تواند جهت سوق دادن به سمت مفاهیم کمک کند، بیان کرد: البته که باید مقوله تفسیر و مفاهیم مورد توجه قرار گیرد، اما باید توجه داشت که این، راهش نیست و مسیر اشتباهی است که برخی از افراد آن‌ را طی کرده‌اند.

حسینی‌نژاد گفت: البته با این وجود می‌توان گفت که مسابقات خراسان رضوی همیشه در سطح بالایی برگزار می‌شود و در مقابل هم قاریان این استان و البته تمام کشور تلاوت‌های خوبی دارند.

این قاری ممتاز مشهدی اظهار کرد: با توجه به اینکه در ماه رمضان مسابقاتی در لبنان با حضور برخی از کشورها از جمله ایران و مصر برگزار شد، شرکت داشتم، با وجود اینکه قاریان مصری هم در آن مسابقات حضور داشتند، اما کششی که لبنانی‌‌ها به تلاوت‌های ایرانیان داشتند به قاریان مصری نداشتند و این نشان‌دهنده تلاوت‌های خوبی است که قاریان ایرانی دارند.

وی بیان کرد: در آن مسابقات، قاریان مصری هم بودند، اما کششی که قاریان ایرانی داشتند مصریان نداشتند و لبنانی‌ها بیشتر به تلاوت‌های ایرانیان جذب می‌شدند. البته درست است که قاریان مصری از سطح خوبی برخوردار هستند اما اگر از بعد تلاوت‌ها بخواهیم مورد نظر قرار دهیم باید گفت که سطح کیفی تلاوت‌های قاریان ایرانی بسیار بالاست.

حسینی‌نژاد گفت: متأسفانه این باور میان برخی از افراد وجود دارد که گمان می‌کنند محافل قرآنی تنها به ماه مبارک رمضان ختم می‌شود و در سایر ماه‌های سال اینگونه نیست؛ چرا که ما امروزه شاهد برگزاری محافل زیادی در این شهر هستیم. البته شاید بتوان گفت که در برخی از شهرهای کشور اینگونه باشد و محافل قرآنی در سایر ایام سال به حال خود رها می‌شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: