کد خبر: 3836583
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۶
گروه اجتماعی ــ مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی گفت: امروزه باید تمرکز بیشتری در زمینه زکات داشته باشیم؛ چرا که زکات می‌تواند متعادل‌کننده اقتصاد جامعه باشد.

زکات متعادل‌کننده اقتصاد جامعه استبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حبیب‌الله آسوده، مدیرکل کمیته امداد استان صبح امروز، ۳۰ مردادماه در همایش فصلی «مسجد؛ محور جهاد و مقاومت» ویژه ائمه جماعات و ارکان مساجد مشهد که در مجتمع فرهنگی آیه‌ها برگزار شد، گفت: امروز یک توافق‌نامه همکاری میان کمیته امداد و مساجد خراسان رضوی به امضا رسید.

وی ادامه داد: امروزه زکات در جامعه ما فراموش شده است، همانطور که اقامه نماز در مساجد اهمیت زیادی دارد، نباید از اهمیت زکات در این نهاد نیز غافل شویم. امیدواریم بتوانیم برنامه جدی را در زمینه زکات آغاز کنیم؛ چرا که زکات متعادل‌کننده اقتصاد است.

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی گفت: کمیته امداد امام خمینی(ره) بعد از کمیته انقلاب اولین نهادی بود که در سال ۵۷ با هدف حمایت و توانمند‌سازی مستضعفان تأسیس شد. این نهاد در ۴۰ سال گذشته گام‌های عمیقی را جهت اهداف خود برداشته است.

آسوده بیان کرد: از سال گذشته تمرکز این نهاد و فعالیت‌های آن به‌سوی «مسجدمحوری» قرار گرفته است. فعالیت‌هایی در راستای تحقق این هدف شامل جلسات گوناگون با ائمه مساجد داشته‌ایم که قطعاً کافی نبوده است. از این فعالیت‌ها می‌توان به اطعام ۱۱۰ مسجد در سطح استان اشاره کرد.

وی افزود: در سال گذشته با ۲۲۰ کانون فرهنگی مساجد در خراسان رضوی، فعالیت در زمینه «مسجد محوری» را آغاز کردیم، هدف ما مرتبط کردن خانواده‌ها با مساجد است. این مسئله باید فرهنگ‌سازی شود که مسجد تنها برای اقامه نماز نیست، بلکه باید اموری چون تهیه جهیزیه، اردو‌ها، وام ازدواج و ... را نیز در سایه مساجد انجام دهیم و این نهاد مهم را در حوزه انفاق و نیکوکاری به کار گیریم.

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی اظهار کرد: در سطح استان خراسان رضوی، ۲۰۰ واحد نیکوکاری با محوریت مسجد و ائمه جماعت در حال فعالیت هستند. مسجد باید بتواند نیاز‌های فقرای محله را رفع و ارتباط میان آنان با اغنیا را حفظ کند.

آسوده در خصوص فرهنگ زکات گفت: کمیته امداد خراسان رضوی در زمینه‌هایی چون مسکن، تحصیل، توانمندسازی، اشتغال، درمان و ... وظیفه داشته و فعالیت خواهد کرد. ۲۰۰ هزار خانواده در سطح این استان تحت پوشش این کمیته قرار دارند.

وی اضافه کرد: طی چند سال اخیر در خراسان رضوی از ۵۴۰ هزار صندوق خانگی و ۱۶ هزار صندوق در سطح شهر، حدود ۲۶ میلیارد تومان جمع‌آوری شده، در حالیکه تنها هزینه درمان ۶۰ میلیارد، هزینه مسکن ۸۵ میلیارد و ۳۵ تا ۴۰ میلیارد نیز در هر ماه صرف کمک معیشت خانواده‌ها بوده است. لازم به ذکر است که هیچ صدقه و هیچ وجوهاتی از هیچ اداره و استانی خارج نشده و نخواهد شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: