کد خبر: 3843358
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۱
حجت‌الاسلام قرائتی:
گروه معارف ــ رئیس ستاد اقامه نماز خطاب به حوزیان با اشاره به اینکه باید بدانید که کشور به چه چیزی نیاز دارد، گفت:‌ اگر جرأت داشته باشید کمبود امکانات نمی‌تواند شما را از کاری باز دارد اما اگر جرأت نداشته باشید و امکانات زیادی در اختیار داشته باشید نمی‌توانید کاری انجام دهید. پیش از آنکه به دنبال گرفتن مدرک تحصیلی باشید، به فکر جرأت داشتن باشید.

اخلاص در هر کاری توفیق خداوند را به همراه داردبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز و مفسر قرآن کریم، روز گذشته، 28 شهریورماه در مراسم آغازین سال تحصیلی جدید جامعة‌المصطفی(ص) که در مشهد برگزار شد، خطاب به حوزیان حاضر در جلسه اظهار کرد: شما حوزویان باید بدانید که درس‌های حوزه خوب خوانده شود، اما نه آن دسته از درس‌هایی که برای کشورتان هیچ منفعتی ندارد، بلکه باید اول ضرورت و نیاز کشور خود را بشناسید و به اقتضای آن‌ها نیز کتاب‌هایی را که برای کشورتان مفید هستند را مطالعه کنید.

وی حوزه علمیه را جهاد کبیر دانست و افزود: شما طلاب نیز باید تا آخر عمرتان کار جهادی انجام دهید. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که شما نباید تنها هدفتان گرفتن مدرک باشد، بلکه باید خودتان هم فکر کنید و کاری انجام دهید. باید بدانید که کشور به چه چیزی نیاز دارد و هرکسی نباید در همه زمینه‌ها همه کار انجام دهد.

این مفسر قرآن کریم بیان کرد: اما سؤال اینجاست که چه کنیم تا خداوند در آن مسیری که قرار داریم به ما توفیق دهد و عمر با برکت دهد؟ در این راستا باید گفت که اگر نیت و اخلاص هر یک از ما پاک باشد، قطعاً خداوند هم توفیق آن کار را به ما خواهد داد.

اخلاص در انتقال آموزه‌ها

رئیس ستاد اقامه نماز اظهار کرد: حتی شما طلاب در انتقال آموزه‌های مختلف به دیگران می‌توانید اخلاص داشته باشد و هر آنچه را که فرا می‌گیرید به دیگران هم آموزش دهید و منتظر نباشید که در یک فرصت دیگر این کار را انجام دهید. اگر آدمی که خودش را ببیند و پا بر روی خود نگذارد حرکت نمی‌کند. از این رو اگر می‌خواهید حرکت کنید خود را نگیرید.

قرائتی در ادامه در خصوص اخلاص در کار نیز بیان، کرد: روزی حضرت محمد(ص) وارد شهر مکه شدند هنگامیکه خواستند وارد کعبه شوند، مشرکینی که در آنجا بودند مانع ورودشان شدند و خواستند جنگ کنند اما برای پیشگیری از جنگ قراردادی میان خود و پیامبر(ص) خواندند، در آن قرارداد به دلیل اینکه نام حضرت محمد(ص) نوشته شده بود عده‌ای مخالف آوردن نام ایشان در آن قرار داد بودند، تصمیم گرفتند که نام مبارک ایشان پاک شود، از این رو خود پیامبر(ص) با اخلاصی که داشتند نام خود را از آن قرارداد پاک کردند و همانجا بود که آیه «محمد رسول‌الله» بر ایشان نازل شد.

وی افزود: از این داستان می‌توان نتیجه گرفت که اگر خود را پاک کردیم خداوند در مقابلش به ما توفیق خواهد داد و نام ما را خواهد نوشت اما اگر خودمان بخواهیم اسم خودمان بنویسیم خداوند آن را پاک می‌کند. در حال حاضر شما در این شهر به دلیل اینکه در کنار امام رضا(ع) زندگی می‌کنید باید گفت که شما در بهشت هستید پس کفران نعمت برای بهشت نکنید.

جرأت داشته باشید

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه مسئله دیگر این است که به فکر امکانات نباشید به فکر جرأت باشید، بیان کرد: اگر جرأت داشته باشید کمبود امکانات نمی‌تواند شما را از کاری باز دارد و به فکر امکانات نخواهید بود. اما اگر جرأت نداشته باشید و امکانات زیادی در اختیار داشته باشید نمی‌توانید کاری انجام دهید. پیش از آنکه به دنبال گرفتن مدرک تحصیلی باشید، به فکر جرأت داشتن باشید.

رئیس ستاد اقامه نماز بیان کرد: با توجه به اینکه 50 سال است که تبلیغ می‌کنم و 60 سال است که آخوند هستم و نیم قرن تجربه دارم، در این سال‌ها برخی‌ها را دیده‌ام که جرأت کاری را ندارند. همواره شما که در آینده بنا است وارد این عرصه شوید و القابی مانند آیت‌الله و... را به خود اختصاص دهید، جرأت انجام دادن کاری را داشته باشید.

وی با اشاره به اینکه در سال‌هایی که می‌خواستم تصمیم بگیرم در چه زمینه‌ای آخوند شوم، آخوند اطفال را انتخاب کردم، گفت: جلساتی را برای کودکان و نوجوانان تشکیل دادم و افراد زیادی هم در آن جلسات شرکت می‌کردند. بنابراین به مدت چهار سال در کاشان جلساتی را برای آن‌ها برگزار کردم. یک بار که به مشهد برای زیارت آمدم و روز جمعه به کاشان بازمی‌گشتم در حرم امام رضا(ع) گفتم یا اینکه در این شهر جلسه‌ای باشد و در آن شرکت کنم و یا اینکه به کاشان بروم. همانجا در سمیناری شرکت کردم که مقام معظم رهبری، شهید بهشتی، شهید مطهری و بسیاری دیگر از افراد به نامی در آنجا حضور داشتند. این بود که چون در کارم اخلاص داشتم خداوند و امام رضا(ع) هم توفیق این کار را به من داد.

قرائتی اظهار کرد: در سال‌های اولیه فعالیت خود از امام رضا(ع) درخواست کردم تا همه ایران را در اختیار من قرار دهد که پس از پیروزی انقلاب به تلویزیون راه یافتم و این شد که همه ایران در اختیار من قرار داده شد.

رئیس ستاد اقامه نماز بیان کرد: با توجه به اینکه شما حوزویان در شهر خوبی مشغول فعالیت هستید، بدانید که اگر شما نیت کنید و تصمیم بگیرید که شاگرد امام رضا(ع) باشید، او کمک خواهد کرد و اگر اخلاص داشته باشید، خداوند هم به شما قطعاً توفیق خواهد داد.

خود را وقف کنید

این مفسر قرآن کریم بیان کرد: خود را وقف کنید و بازوی حضرت مهدی(عج) شوید و از خدا هم بخواهید همانطور که حضرت اباالفضل(ع) بازوی امام حسین(ع) بود، من هم بازوی حضرت حجت خواهم شد، با این کار خداوند به شما توفیق خواهد داد. مدرک تحصیلی خود را بگیرید، اما تنها بر روی گرفتن مدرک تمرکز نداشته و جرأت انجام کارهای دیگر را هم داشته باشید.

وی افزود: خط‌های سیاسی را کنار گذاشته و سعی کنید هیچ یک از این جبهه‌ها برای شما حجت نباشد، تنها حرف مقام معظم رهبری برای ما حجت است و سعی کنید همان اشاراتی که ایشان دارند، در همان راستا در حرکت باشید.

قرائتی تأکید کرد: بنابراین شما باید ضرورت نیازهای کشور را در نظر بگیرید، با نیت گرفتن پول کاری را انجام ندهید اما اگر در جایی رفتید که پولی را به شما دادند بگیرید زیرا آن پول توفیقی است که خداوند به ما شما داده است. شما باید از این فرصت استثنایی که در جهت شناخت اسلام در اختیار شما قرار گرفته است با توسل استفاده کرده و در آن مسیر گام بردارید.


انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: