کد خبر: 3873140
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲
گروه اجتماعی ــ کارشناس اداره ساماندهی و واگذاری‌های بین بخشی نهضت سوادآموزی خراسان رضوی گفت: نهضت سوادآموزی فاقد بودجه قرآنی است؛ لذا در این راستا به روخوانی اکتفا و کمتر به بحث مفاهیم قرآن ورود شده است.

نهضت سوادآموزی بودجه قرآنی نداردحجت‌الاسلام عباس مهاجرانی، کارشناس اداره ساماندهی و واگذاری‌های بین بخشی نهضت سوادآموزی خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایکنا، بیان کرد: در خصوص بحث قرآن‌آموزی و برنامه‌های قرآنی نهضت سوادآموزی در کتب درسی خود، مبحثی با عنوان پیام‌های آسمانی دارد.

وی با بیان اینکه قرآن‌آموزی از برنامه‌های حیاتی در بحث آموزش است، افزود: از جنبه‌های دینی و قرآنی نیز در یک کتاب با عنوان معارف به سوادآموزان تدریس می‌شود که از طریق آموزش‌دهنده خود فرا می‌گیرند و هر آموزش‌دهنده ما موظف است در طول دوره تدریس، سواد‌آموز خود را به آموزش قرآن ترغیب کند.

مهاجرانی ابراز کرد: سوادآموزان در طول دوره حداقل سواد قرآنی که همان روخوانی و روان‌خوانی است را فرا می‌گیرند؛ لذا از برنامه‌های حیاتی ما در نهضت سوادآموزی، آموزش قرآن است.

وی اظهار کرد: در حوزه نماز نیز برای سومین سال متوالی است که طرحی با عنوان «نماز کلید بهشت» در قالب کارگروه برای مدرسان برگزار می‌شود تا برای آموزش سوادآموزان استفاده شود، در سال جاری نیز این طرح برای 1200 نفر از آموزش‌دهندگان برگزار شد، ضمن اینکه در زمینه پاسخ به شبهات نیز دوره‌هایی برای آنان برگزار شده است.

کارشناس اداره ساماندهی و واگذاری‌های بین بخشی نهضت سوادآموزی خراسان رضوی ادامه داد: برای هر آموزش‌دهنده مقرر شده تا در فرصت 15 دقیقه اول کلاس در بحث قرآن و نماز به آموزش بپردازد که در این راستا نیز تصحیح قرائت نماز هم جزء آموزش است.

وی بیان کرد: از آنجا که سطح سواد سوادآموز از سال اول تا ششم ابتدایی است؛ لذا برای آموزش مفاهیم ظرفیتی وجود ندارد، اگر چه بر طبق قانون سوادآموزان 10 تا 49 سال هستند، اما اکثر سوادآموزان سنین بالای 20 سال را تشکیل داده و در حال یادگیری سواد ابتدایی هستند.

کارشناس اداره ساماندهی نهضت سوادآموزی خراسان رضوی عنوان کرد: بر این اساس و طبق شناسایی ظرفیت سوادآموزان نهضت سواد آموزی در حد آموزش روخوانی ورود کرده است.

وی در خصوص برگزاری مسابقات قرآن تصریح کرد: در حدود شش سال گذشته از سوی نهضت سوادآموزی خراسان رضوی، مسابقات قرآن برگزار می‌شد اما دیگر برنامه‌ای برای برگزاری نداریم اما جلسات قرآنی به ابتکار آموزش‌دهنده برگزار و به ما گزارش می‌شود، که به‌صورت سازماندهی شده است، اما برنامه قرآنی به‌صورت ابلاغیه نداریم.

مهاجرانی ادامه داد: برگزاری جلسات قرآنی مبتکرانه که در حال حاضر در بسیاری از مراکز سوادآموزی توسط آموزش‌دهنده برگزار می‌شود در صورتی که پشتوانه مالی و فرهنگی داشته باشد، می‌تواند گسترده شود، اما متأسفانه بودجه قرآنی برای نهضت سوادآموزی تخصیص داده نشده و در واقع ما بودجه قرآنی برای انجام فعالیت‌های قرآنی نداریم.

کارشناس اداره ساماندهی و واگذاری‌های بین بخشی نهضت سوادآموزی خراسان رضوی اظهار کرد: تمام هم و غم ما در نهضت سوادآموزی این است که بی‌سوادی ریشه‌کن شود، ضمن اینکه قرآن نباید به حاشیه برود؛ لذا در کنار سوادآموزی آموزش قرآن باید در نهضت سواد آموزی نهادینه شود.

وی تصریح کرد: هرچه آموزه‌های قرآنی در جامعه گسترش یابد و وحی الهی را به زندگی مردم و جامعه وارد کنیم، طبعاً از مشکلات و ناهنجاری‌های جامعه ما کم خواهد شد و وضعیت جامعه با قرآن به آرامش می‌رسد.

مهاجرانی اظهار کرد: مردم جامعه امروز در تصحیح اخلاقیات خود نیاز به یک شارژ دینی دارند. اما متأسفانه جامعه امروز ما یک جامعه قرآنی نیست و امید داریم که روزی در جامعه ما بحث قرآن نسبت به همه مباحث ارجحیت داشته باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: