کد خبر: 3881427
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۸
تولیت آستان قدس رضوی گفت: نگاه به علم، دانش و ‌توسعه آن در بالاترین جایگاه آموزه‌های دینی قرار گرفته است، اسلام بسیاری از خطوطی را که ‌جامعه جاهلیت عرب ترسیم کرده بود و همچنین تبعیض‌ها و شاخص‌های جاهلی را از بین برد.

نگاه به علم و توسعه آن، در بالاترین فصل آموزه‌های دینی قرار داردبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی، امروز، ۶ اسفندماه، در مراسم رونمایی از دانش فنی و تولید فیلم‌های چندلایه فرآورده‌های تزریقی و ملزومات دیالیز صفاقی تولید داخل که در شرکت داروسازی ثامن برگزار شد، اظهار کرد: شرکت داروسازی ثامن کار بسیار خوب و مفیدی برای جامعه انجام داده و پرده دیگری را از ابتکار، نوباوری، خلاقیت و جلوه‌ای از اقتصاد مقاومتی را نشان داده که امروز از آن رونمایی می‌کنند.

وی با بیان اینکه نگاه به علم، دانش و ‌توسعه آن در بالاترین جایگاه آموزه‌های دینی قرار گرفته است، گفت: اسلام بسیاری از خطوطی را که ‌جامعه جاهلیت عرب درست کرده بود و همچنین تبعیض‌ها و شاخص‌های جاهلی را از بین برد، اما به جای آن شاخص‌ها و خطوطی را به وجود آورد. تقوا یک شاخص بوده و علم و دانش شاخص و خط‌کشی دیگری است. کسی که دانش و علم دارد، با کسی که سواد ندارد، مساوی نیست، بر همین اساس تمدن بزرگ اسلامی شکل گرفت و متولد شد.

مروی افزود: ما باید در آستان قدس رضوی این نکات را مورد توجه قرار دهیم. ما باید خطرپذیر باشیم، بخش خصوصی خطرپذیر نیست، دنبال درآمد است و به درآمد می‌اندیشد، اما آستان قدس رضوی یا نهادهای دولتی، انقلابی و حاکمیتی نباید تنها به درآمد بیندیشند، نباید رقیب بخش خصوصی باشیم و باید در حوزه‌‎هایی که بخش خصوصی فعال است، عقب بکشیم، ما باید در حوزه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان پیشتاز باشیم.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: اقدامات ما باید ماندگار باشد و ماندگاری هر کاری منوط به علمی بودن است، اگر کاری علمی بود، ماندگار می‌شود. همه بخش‌های آستان قدس رضوی باید پیوست علمی در کارهای خود داشته باشند، پیشرفت علمی و گام نهادن در این حوزه‌ها هدف مقدسی است که باید به آن عمل کنیم.

وی اضافه کرد: نگاه ما سوداگرانه نبوده و شعار نیست، بلکه اعتقادات ما بوده و خطوطی است که ما به آن معتقد هستیم. ‌ما نگاه سوداگرانه در بخش اقتصادی نداریم، باید سود داشته باشیم، اما نگاه اول ما باید خدمت به جامعه باشد، باید نیازهای جامعه را لحاظ کنیم و در هر طرح، پروژه و اقدامی اول ببینیم که چه میزان سود دارد. نیاز کشور برای ما مهم بوده و سود در مرتبه دوم قرار دارد.

مروی با اشاره به اینکه ما دستگاهی مربوط به حضرت رضا(ع) هستیم و افرادی که در بخش علمی کار می‌کنند نیز خادم هستند، تصریح کرد: نگاه ما باید نگاه خدمت به مردم و نگاه علم و پیشرفت باشد. باید در مسائل علمی و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان پیشتاز باشیم و جذب دانشجویان متخصص مورد توجه‌ ما باشد، ما باید در همه کارها نگاه انسانی داشته باشیم و خدمت به مردم را اصل قرار دهیم.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به کمبود ماسک و مواد ضد عفونی‌کننده بیان کرد: ما می‌گوییم شیعه امیرالمومنین(ع)، امام محمدباقر(ع) و امام صادق(ع) هستیم، اما حالا که ‌ماسک و مایع ضد عفونی‌کننده مورد نیاز جامعه است، وجود ندارد. این چه جامعه‌ای است؟ حتی حیوانات هم به خودشان رحم می‌کنند، شیر به شیر و گرگ به گرگ حمله نمی‌کند و مار هم مار را نمی‌گزد، اما برخی انسان‌ها از هر درنده‌ای درنده‌تر هستند که به خودشان و هم‌نوعشان رحم نمی‌کنند.

وی گفت: برخی این مواد را احتکار می‌کنند تا قیمت گران‌تر شده و بیشتر بفروشند. در خصوص مایع ضد عفونی‌کننده به ما گفتند که امکان تولید داریم و ما گفتیم اگر می‌توانند این کار را انجام دهند و به نام آستان قدس رضوی به صورت رایگان این مایع‌ها و ماسک را در اختیار مردم بگذارند.

نباید متوقف شویم

مروی بیان کرد: نگاه استان به مسائل اقتصادی، علمی و دانشی این است که باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم. اگر فشار و تحریم نبود، این کارها مانند اقدام داروسازی ثامن را انجام نمی‌دادیم و هنوز درگیر شرکت‌های آمریکایی بودیم، اقتصاد مقاومتی این است که روی دانش خودمان بایستیم، در میدان بیاییم و ظرفیت‌های خودمان را به کار بگیریم و به جای اینکه دیگران را لعن کنیم، خودمان چراغی برافروزیم. دیگران غول شدند که استثمار کنند، ما غول شویم که به مردم خدمت کنیم. در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی و علمی نباید متوقف شویم، بلکه باید پله‌های ترقی را طی کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: ما کمباین برنج را برای اولین بار در ایران در اراک راه انداختیم که متعلق به آستان قدس رضوی است، اگر این کار را انجام دادیم، باید جلوی واردات این کالا را بگیرند، نه ما با ارز گران تولید کنیم و واردکننده با ارز ارزان‌تر وارد کند. ما مشکلات و چالش‌هایی داریم و از دولت درخواست می‌کنیم این چالش‌ها را برطرف کند تا کارها با سرعت به سرانجام برسد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: