کد خبر: 3900417
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۲
مدیرکل کمیته امداد امام خمیینی(ره) خراسان رضوی با بیان اینکه بیش از 1500 پایگاه جمع‌آوری زکات فطریه در استان فعال خواهد شد، گفت: در راستای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برای پرداخت فطریه چندین مسیر الکترونیکی نیز در نظر گرفته شده است.

فراهم شدن امکان پرداخت زکات فطریه از طریق مجازیبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حبیب‌الله آسوده، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی، امروز 31 اردیبهشت‌ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه که از طریق لایو اینستاگرام برگزار شد، با اشاره به نزدیک شدن عید فطر در خصوص نحوه پرداخت زکات فطریه اظهار کرد: براساس تاکید دین مبین اسلام در وهله اول، زکات فطریه به اقوام، خویشان و یا همسایگان باید پرداخت شود، اما در صورتی که افراد نیازمندی را نمی‌شناسید شورای زکات، کمیته امداد و خیریه‌ها این وظیفه را دارند تا این کمک‌ها را به دست نیازمندان برسانند.

وی با بیان اینکه از سوی شورای زکات استان در حدود 1000 پایگاه در شهرستان‌ها و 590 پایگاه در مشهد که عمده آن در جاهایی که نماز عید برپا می‌شود با شرایط کامل رعایت موازین بهداشتی در نظر گرفته شده است، افزود: برای پرداخت فطریه چندین مسیر الکترونیکی تدبیر شده و افراد می‌توانند با کدهای نرم‌افزاری تلفن همراه شیوه پرداخت و موضوع آن که شامل فطریه عام، سادات و یا کفاره است را اعلام کنند.

آسوده عنوان کرد: در این راستا مسیر الکترونیکی *8877*051*5# پیش‌بینی شده، ضمن اینکه برای جلوگیری از اقدامات احتمالی افراد سودجو نیز تمهیداتی از سوی کارگروه نظارت و بازرسی فرمانداری هر شهرستان صورت گرفته است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی خراسان رضوی تصریح کرد: به محض واریز شدن زکات پس از طی مراحل بانکی و حدود سه روز بعد از عید فطر مبالغ به حساب نیازمندان واریز خواهد شد. در خصوص میزان فطریه هنوز مبلغی از سوی نماینده ولی‌فقیه در استان اعلام نشده که به محض اعلام نیز اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته هفت میلیارد و 243 میلیون تومان کفاره و فطریه توسط شورای زکات استان که متشکل از سازمان بهزیستی، مراکز نیکوکاری و خیریه‌های دارای مجوز، جمع‌آوری شده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی خراسان رضوی در خصوص اقدامات کمیته امداد خراسان رضوی از ابتدای شیوع کرونا اظهار کرد: از اوایل اسفندماه و ابتدای شیوع کرونا کمیته امداد کمک‌رسانی خود را برای اقشار آسیب‌دیده از بحران و به ویژه کارگران فصلی آغاز و قرارگاه نیکوکاری با عنوان پویش نذر سلامت را راه‌اندازی کرد.

آسوده بیان کرد: در سطح استان فعالیت‌ها در دو عرصه تهیه بسته‌های معیشتی و تهیه بسته سلامت آغاز شد که در راستای تولید ماسک، دستکش و لباس بیمارستانی طرح‌های اشتغال کمیته امداد پای کار آمدند و تاکنون 6 میلیون ماسک، گان و دستکش تهیه و بین مردم، مراکز درمانی و حتی در خارج استان نیز توزیع کردند.

وی ابراز کرد: پس از تاکیدات رهبری در راستای تشکیل قرارگاه کمک مومنانه برای کمک به نیازمندان، در خراسان رضوی نیز از سوی نماینده ولی‌فقیه قرارگاه مواسات و همدلی با محوریت ارکان نظام، دولت و نهادهای مردمی تشکیل و کمیته امداد هم بخش معیشت و مشارکت‌های مردمی را عهده‌دار شد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی خراسان رضوی اضافه کرد: در همین راستا نیز 2000 تن برنج تنظیم بازار از سوی استانداری خراسان رضوی و با هماهنگی کمیته امداد برای طبخ به مراکزی که این کار را انجام می‌دادند ارسال شد.

آسوده گفت: از ابتدای ماه رمضان تا دهه دوم 100 هزار بسته معیشتی تهیه و بین نیازمندان توزیع شد و تا پایان ماه رمضان نیز 50 بسته معیشتی دیگر توزیع خواهد شد که البته همه این کمک‌ها از طریق مراکز نیکوکاری که بازوان کمیته امداد هستند جمع آوری شده است.

وی بیان کرد: در بحث طبخ غدا به همت کمک‌های دولت و خیرین قرارگاهی شکل گرفت و تاکنون حدود یک میلیون 800 هزار غذای گرم طبخ و بین نیازمندان توزیع شده و در این راستا نیز انسجام خوبی صورت گرفته است. در این راستا نیز بیناد مستضعفان هم کمک‌هایی به مبلغ 5 میلیارد تومان برای خانواده‌های آسیب دیده از بحران کرونا اختصاص داد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در خصوص تهیه سبدغذایی و طبخ غذای گرم نیز مشارکت خیرین بسیار خوب بود و امید است تا پایان ماه رمضان در خصوص طبخ غذای گرم به دو میلیون برسیم که در کمیته امداد خراسان رضوی طرح اطعام مهدوی در مقایسه با سایر استان‌ها 20 تا 25 درصد رخ داده است.

آسوده در خصوص حمایت از کودکان کار در شرایط بحران کرونا بیان کرد: در جمهوری اسلامی تقسیم وظایف شده که وظایف کمیته امداد در حوزه نیازمندان از بهزیستی جدا است، در بحث کودکان کار نیز ما نقش و تخصصی نداریم، لذا مداخله هم در این امر که از وظایف بهزیستی است به مصلحت نیست اما در شرایط بحران نیز کمک‌هایی برای کارتون خواب‌ها با شرایط فقر اقتصادی و نه معتادان متهاجر صورت گرفته است.

وی در تشریح برنامه‌های قرآنی ویژه مددجویان و پرسنل این نهاد گفت: با توجه به اینکه در ماه بهار قرآن هستیم و از طرفی در شرایط شیوع کرونا فاصله اجتماعی ایجاد شد برنامه‌های خانه قرآن در حاشیه شهر تعطیل شده اما در بحث پرسنلی در ادارات تدابیری اندیشیده شد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی خراسان رضوی ادامه داد: بحث آموزش سبک زندگی برای نوعرسان با مشارکت آستان قدس رضوی نیز از طریق فضای مجازی اجرا شد همچنین در خصوص قرآن و معارف نیز ارتباط با خانواده‌های قرآنی حفظ شده و از طریق مجازی فعالیت‌های قرآنی ویژه پرسنل دنبال شده و می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: