کد خبر: 3949039
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: خط و خوش‌نویسی بهترین وسیله درک مفاهیم و معانی و شاید زیباترین عامل انتقال دانش و معلومات بشری است، و جلوه‌ای از رخ خداست که خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد.

خط و خوش‌نویسی جلوه‌ای از رخ خداستبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه و همایش بین‌المللی خوش‌نویسی «راه ابریشم» که شامگاه گذشته اول بهمن‌ماه، در موزه بزرگ خراسان برگزار شد، اظهار کرد: «راه ابریشم» پروژه‌ای است که یونسکو از دو سال گذشته آغاز کرده تا در عرصه‌های مختلف کار مشترک کشورهای مسیر جاده ابریشم را به نمایش بگذارد و بین کشورهای مختلف این مسیر حلقه وصلی ایجاد کند.

وی ادامه داد: باید منتظر بود تا به تدریج نتایج اجزاء مختلف فرهنگی پروژه راه ابریشم که می‌تواند وصل‌دهنده ملت‌ها باشد نمود پیدا کند. به ویژه اینکه ما اعتقادمان بر این است که دیپلماسی می‌تواند کاربرد بالاتر و بهتری از دیپلماسی سیاسی در پیوند دادن ملت‌ها داشته باشد.

بروجردی تصریح کرد: خداوند را سپاس‌گذاریم و سر بر آستان پر مهرش می‌گذاریم که به ما توان بخشید که مزیت نطق و بیان را دریابیم و فضیلت بخشید که از میان هنرها هنر قدسی خوشنویسی را برگزینیم. خط و خوش‌نویسی بهترین وسیله درک مفاهیم و معانی و شاید زیباترین عامل انتقال دانش و معلومات بشری است، و جلوه‌ای از رخ خداست که خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد.

وجود روشنی و صفای دل در میان هنرمندان خوشنویس

وی با اشاره به وجود روشنی و صفای دل در میان هنرمندان خوشنویس، بیان کرد: استادان معتقد برآنند که رسیدن به مرتبه بالای هنر خوشنویسی ممکن نیست، مگر با داشتن تذهیب نفس و صفای دل، اگر به محتوای قالب‌های مختلف خوشنویسی بنگریم، در می‌یابیم که مضامین و محتواهای آن بجز آیات قرآنی و روایات و احادیث اهل‌بیت معصومین و پیام‌های حکیمان نیست و قطعا سال‌ها کتابت این مطالب ژرف عرفانی در جان خوشنویسان می‌نشیند و جان‌هایشان را مصفا می‌کند و جلا می‌بخشد.

مشهد؛ شناسنامه همه ایرانیان

در ادامه حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران، اظهار کرد: همزمان با آغاز به کار این نمایشگاه باشکوه توانستیم با یکی از شرکت‌های هواپیمایی کشور قراردادی ببندیم تا این شرکت نام مشاهیر و بزرگان کشور را بر روی هواپیماهای خود بگذارد و در داخل هواپیما آثار آن نام‌آور ایرانی را قرار دهد تا همگان بیشتر با او آشنا شوند.

وی همچنین با اشاره به برگزاری این جشنواره با وجود شرایط همه‌گیری ویروس کرونا اظهار کرد: امروز پرده‌ها برافتاده و آثار ارزشمند هنرمندان کشورهای مختلف در چند قدمی ماست. این اقدام مهم با همت شهرداری مشهد انجام می‌شود و اگر همت مدیران ارجمند این شهر نبود، امروز ما در ایران بزرگ شاهد این گردهمایی بی‌مانند نبودیم.

ایوبی ادامه داد: برگزاری این نمایشگاه در شهر مشهد که شناسنامه همه ما ایرانیان و قلب تپنده همه مسلمانان، بلکه همه آزادگان جهان است، بسیار ارزشمند است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران با اشاره به حضور آثاری از کشورهای همسایه، تصریح کرد: کشورهای افغانستان و تاجیکستان خط نیاکان ما هستند.

وی عنوان کرد: هر اندازه برای هنرهای اصیل خود به ویژه هنر خوش‌نویسی که ریشه در آداب، رسوم، سنن و تاریخ این مرز و بوم دارد تلاش کنیم کم است، در کشورهای گوناگون راه ابریشم و به ویژه کشورهایی که دارای تمدن کهن هستند، حرف و کلمه و سخن را تا آسمان بردند و به بالاترین و برترین هنر خود تبدیل کردند. یکی از تفاوت‌های اصلی بین تمدن شرق و غرب در هنر خوش‌نویسی است، چراکه در تمدن شرق که راه، دانش و علم اهمیت بالایی داشت و دارد و قهرمانان این سرزمین ادیبان و فرهیختگان و نویسندگان هستند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران با اشاره به شعرخوانی مسئولان و سخنرانان شرقی در سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهای خود، بیان کرد: این ویژگی منطقه ماست و هرگز ندیدم در جهان غرب با شکسپیر آغاز کنند، شعر در زبان آن مردمان جاری نیست، اما بر زبان ما جاری است و یکی از دلایل آن خوش‌نویسان ما هستند که شعرها را به زیباترین حالت نوشته و در معرض دید ما قرار دادند؛ دیدیم، خواندیم و لذت بردیم.

ایوبی عنوان کرد: اگر ما امروز نگران تهاجم فرهنگی غرب هستیم و می‌خواهیم به ریشه‌هایمان برگردیم، هنر خوش‌نویسی، موسیقی و فرش ایرانی و... می‌تواند در این راه به ما کمک کند، چراکه اگر در خانه و دفتر کار خود تابلویی از استاد امیرخانی بگذارید، دیگر نمی‌توانید در کنار آن مبلمان غربی بگذارید، با این اقدام در معماری خانه تجدید نظر می‌کنید و هوس موسیقی سنتی و ساز کمانچه، ستنور و ستار می‌کنید، بنابراین یک تابلو خوش‌نویسی می‌تواند سبک زندگی ما را عوض کرده و ما را به ریشه‌هایمان بازگرداند.

وی گفت: من از مدیران این شهر که پیشتاز هستند و می‌خواهند مشهد را به عنوان شهر ادبیات مطرح کنند، می‌خواهم که تابلوهای هنرمندان را خریداری کرده و به در و دیوار محل کار و شهر بزنند، این اقدام بهترین کار است و اقدام لوکسی نکرده‌ایم، کشورهای دیگر نیز این کار را می‌کنند، در بسیاری از کشورها چنانچه یک نهاد عمومی و خصوصی تابلو خریداری کرده و در معرض دید عموم قرار دهد مالیات کم می‌شود.

ایوبی تأکید کرد: چرا فکر می‌کنیم، این‌ها هزینه‌های گزافی است، بلکه هزینه‌هایی برای بازگشت به خویشتن خود است، ما کشوری دارای تمدن و فرهنگ و اصالت هستیم و نیازی نیست وامدار فرهنگ دیگران باشیم.

جاده ابریشم؛ گذرگاه ادیان، فرهنگ و هنر

همچنین منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سخنرانی مجازی در این اجلاس، گفت: برای نخستین بار هنرمندان خوشنویس از ۳۰ کشور حوزه‌های تمدنی مختلف جهان در شهر مقدس مشهد گرد هم آمده‌اند تا پس از سال‌ها دوباره بسان نیکان ارجمند و خردمندمان پیونددهنده صلح، دوستی و برادری باشند.

وی ادامه داد: پس از اجلاس موفقیت‌آمیز سال گذشته در شهر کهن همدان و استقبال سازمان جهانی یونسکو از این اقدام شایسته ایران در تقویت تبادلات فرهنگی با محوریت جاده ابریشم، خوش‌بختانه با اقدام متعهدانه کمیسیون یونسکو در ایران ابتکار برگزاری نخستین کنفرانس بین‌المللی «رقص قلم» در مسیر «جاده ابریشم» طراحی و به مرحله اجرا درآمد.

غلامی تصریح کرد: اهمیت این رویداد جهانی از آن جهت برجسته‌تر می‌شود که فزون بر یک سال است که کل جامعه بشری با همه‌گیری ویروس اهریمنی کرونا دست به گریبان است و در انزوا و افسردگی به سر می‌برد و کشور ما ایران همواره در طول قرن‌ها به وسیله فرهنگ و هنر دستاوردهای شادی بخشی را برای جهانیان به ارمغان آورده است و اکنون که همه ملت‌ها تحت‌تاثیر فشارهای روحی این بیماری قرار گرفته‌اند بار دیگر یادآوری عظمت و اصالت فرهنگ و هنر با برافراشتن بیرق هنر جاودان خوش‌نویسی پا به عرصه نهاده است.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر شایستگی‌های پر آوازه ایرانی این است که بیش از پیش ذات و ماهیت اصلی راه ابریشم پیوسته شده است، جاده ابریشم صرفا یک مسیر تبادل تجاری نبوده، بلکه گذرگاه ادیان و فرهنگ و هنر و توسعه و گسترش صلح و دوستی‌های پایدار بوده است که از ارزنده‌ترین اهداف سازمان جهانی یونسکو است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: