کد خبر: 3949257
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸
نخستین همایش ملی الهیات شهر با محوریت «معنویت و فضای شهری» برگزار خواهد شد.

نخستین همایش ملی الهیات شهر برگزار می‌شودبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، اولین سلسله درس گفتار مدرسه فلسفه و الهیات با عنوان «الهیات شهر» حول محور «معنویت و فضای شهری» به همت جهاددانشگاهی خراسان رضوی و دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد.

بنابراین گزارش، با توجه به الهیات شهر، واکاوی و بازخوانی روشمند متون مقدس با نگاه شهری و خوانش زندگی شهری انسان معاصر با نگاه الهیاتی با محوریت معنویت است. همچنین الهیات شهر به‌ دنبال «تحقق» و عینیت یافتن ایمان، امید، رستگاری، نجات، رهایی، احسان، عدالت و آزادی در متن زندگی شهری است. چه اینکه الهیات شهر تنها در بعد نظری و دانشی مطرح نمی‌شود، بلکه مهم، بعد عملی و حضور معنویت و ایمان در متن زندگی شهری در جهان کنونی است. الهیات شهر در عین اینکه رویکردی الهیاتی است، تلاشی عمل‌گرایانه در شهر به‌شمار می‌رود.

در این سلسله درس‌گفتار برای پاسخ علمی بدین پرسش‌های بنیادین، جست‌وجو و کاوش می‌کنیم؛ حضور فعال و پویای خدا در شهر چگونه است؟ آیا خدا در شهر صحبت می‌کند و اگر چنین است چگونه و از کجا صدای خدا را می‌شنویم و کجا شاهد اراده خدا هستیم؟ چگونه می‌توان صدای خدا را در متن شهر تعیین کرد؟ معنویت و ایمان به خدا چگونه با زندگی شهری امروزی پیوند می‌خورد؟ چگونه می‌توان در همه لایه‌های بافت شهری خواه برنامه‌ریزی شهری، امنیت آب و غذا، تأمین مسکن و مراقبت‌های بهداشتی یا چالش‌های زیست‌محیطی شهر، پیام الهی را مشاهده کرد و دانش‌های الهیاتی چگونه و با چه روشی اینگونه چالش‌های شهری را برطرف خواهند ساخت و به حل مسأله‌های شهری کمک خواهند کرد؟ نهاد دین (مانند کلیسا در جهان مسیحیت و مسجد، حسینیه، حرم‌ها و مراکز رسمی و غیر رسمی دینی در جهان اسلام) چه نقشی در ابعاد و لایه‌های مختلف زندگی شهری دارد؟ و چگونه دین می‌تواند در سطح برنامه‌ریزی شهری، طراحی شهری، هنر شهری، مدیریت منابع حضور داشته باشد.

 این سلسه درس‌گفتار با عناوین «معنویت و فضاهای شهری» و «شریعت، معنویت و زندگی شهری» در بازه زمانی بهمن سال جاری تا خرداد 1400 به طور هفتگی و به‌صورت برخط طراحی شده است که عبدالعزیز ساشادینا؛ استاد مطالعات اسلامی دانشگاه جورج ماسون، حسن بلخاری؛ استاد دانشگاه تهران و جبار رحمانی؛ استادیار پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی برای عنوان «معنویت و فضاهای شهری» به ارائه بحث می‌پردازند.

بر این اساس، تاریخ برگزاری این سلسله از گفتارها با محوریت «معنویت و فضاهای شهری مدرن»؛  16 بهمن‌، «انسان، هندسه و شهر»؛ 23 بهمن  و «دین  شهری»؛  30 بهمن‌ به‌صورت برخط برگزار می‌شود که مهلت ثبت‌نام در این دوره تا 12 بهمن پیش‌بینی شده است.

همچنین آیت‌الله سید مصطفی محقق‌داماد، حجت‌الاسلام رحیم نوبهار، حجت‌الاسلام علی شفیعی، آیت‌الله احمد مبلغی، حجت‌الاسلام علی الهی خراسانی برای موضوع «شریعت، معنویت و زندگی شهری» که بخش دوم این درس‌گفتار در بهار سال 1400 برگزار خواهد شد مطالب خود را بیان خواهند کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: