کد خبر: 3963056
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۸
رئیس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، با اشاره به انتظارات رهبری از جهاددانشگاهی، در خصوص فعالیت‌های گزین گفت: برگزاری دوره‌های آموزشی با محوریت تدبر در قرآن و برخی از اقدامات در حوزه ترجمه، از جمله اقدامات جهاددانشگاهی در حوزه فعالیت‌های قرآنی است.

تدبر در قرآن یکی از فعالیت‌های گزین جهاد دانشگاهی استبه گزارش ایکنا، علی اکبرشمسیان، رئیس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، امروز 18 فروردین‌ماه، در آیین تجلیل از خادمان برگزیده کشوری قرآن کریم (برگزیده سال‌های ۹۸ و ۹۹) که به میزبانی جهاددانشگاهی خراسان‌رضوی، در محل جهاددانشگاهی استان برگزار شد، اظهار کرد: بعد از انقلاب فرهنگی، بخش بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها به جهاددانشگاهی واگذار شد که یکی از این رویکردها، فعالیت‌های قرآنی بود.

وی ادامه داد: از آنجا که این اقدامات از روی اخلاص، صداقت و امانت‌داری انجام می‌شد، خیلی زود جایگاه خود را در کشور، دانشجویان و دانشگاه‌‎ها پیدا کرد. اولین دوره مسابقات قرآنی در سال 64 و بعد از آن، 24 دوره این مسابقات به میزبانی جهاددانشگاهی در کشور برگزار شد.

شمسیان ابراز کرد: آثار و برکات این مسابقات، نه تنها برای دانشگاه‌های کشور بود، بلکه برای جهاددانشگاهی نیز آثار آن قابل تأمل است و در این 24 دوره، در حدود سه میلیون دانشجو شرکت کردند و بسیاری از این جلسات در خراسان رضوی برگزار شد و بسیاری از قاریان بین‌‎المللی کشور از کانال مسابقات دانشجویان کشور که متولی آن جهاددانشگاهی بود، معرفی و شناخته شدند.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی اضافه کرد: از دوره بیست‌وپنجم این دوره از مسابقات به دانشگاه‌ها واگذار شد و جهاددانشگاهی در کنار دانشگاه‌ها به فعالیت خود ادامه داد.

وی بیان کرد: سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور در سال 80 و خبرگزاری ایکنا در سال 82، توسط جهاددانشگاهی راه‌‎اندازی شد و امروز به‎‌عنوان بزرگترین مرکز قرآنی، روزانه بیش از 300 خبر قرآنی به زبان‎‌های مختلف منتشر می‎‌شود و در این خصوص توانسته در بین کشورهای مسلمان به‌ویژه در بین جوانان نقش به‌سزایی داشته باشد.

شمسیان بیان کرد: بعد از واگذاری مسابقات قرآن به دانشگاه‌ها، جهاددانشگاهی متولی برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم دانشجویان کشورهای مسلمان شد و تاکنون 6 دوره از این مسابقات برگزار شده و ما این افتخار را داشتیم که با همکاری استانداری خراسان رضوی، برگزاری دو مرحله این دوره از مسابقات، در مشهد صورت گرفت.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، درخصوص انتظار فعالیت‌های گزین در حوزه‌های مختلف جهاددانشگاهی، تصریح کرد: یکی از فعالیت‌هایی که در جهاددانشگاهی انجام شد، موضوع تدبر در قرآن است که در این راستا دوره‌های مختلف آموزشی تدبر در قرآن برگزار شده است، ضمن اینکه اقدامات مطلوبی در حوزه ترجمه قرآن، به‌عنوان فعالیت‌های گزین نیز انجام شد.

وی گفت: اقدامی که کمال‌الدین غراب، پژوهشگر و مترجم قرآن انجام داد و به‌عنوان خادم قرآن در بیست‌وچهارمین دوره تجلیل از خادمان قرآنی برگزیده شد، ماحصل دو دهه تلاش شبانه‌روزی بود که وی بخش عمده‌ای از وقت خود را به این موضوع اختصاص داد.

شمسیان اظهار کرد: وضعیت شهر مشهد، امروز قرمز اعلام شد و این موضوع بسیار قابل تأمل است، چرا که وقتی شهر تهران در وضعیت قرمز قرار می‌گیرد، به این معنا است که سه‌میلیون‌ نفر شغل خود را از دست می‌دهند و تبعات اجتماعی و اقتصادی تکان‌دهنده‌ای را نیز به دنبال خواهد داشت. در مشهد نیز با اعلام این وضعیت، تعداد بسیاری از افراد، شغل خود را از دست می‌دهند و این تبعات اجتماعی و اقتصادی بسیاری دارد که امیدداریم به برکت قرآن و نفس گرم خادمین قرآن، خداوند این بیماری را از مردم جهان ریشه‌کن کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: