کد خبر: 3965661
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی ضمن تشریح برنامه‌های این سازمان در سال 1400، ابراز کرد: طبق سند سیاست‌های کلان آستان قدس رضوی، باید این آستان مقدس به چشمه جوشان تمدن‌سازی نوین اسلامی با اتکا به معارف و تعالیم رضوی تبدیل شود که در این مسیر بار اصلی روی دوش کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مراکز آموزشی است.

تاکید بر تبدیل آستان قدس به چشمه جوشان تمدن‌سازی نوین اسلامیبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدجلال حسینی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، گفت: سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با 106 هزار و 641 متر مربع مساحت، 30 میلیون منبع و آثار فرهنگی و همچنین جامعه آماری هفت میلیون و 500 هزار مخاطب حضوری و مجازی، یکی از بزرگترین نهادهای فرهنگی کشور و جهان اسلام است که دارای مزیت‌های رقابتی و رتبه‌های قابل توجه در حوزه‌های مختلف است.

حسینی رویکردها و راهبردهای پیش روی این سازمان در سال جدید را تشریح و اظهار کرد: طبق سند سیاست‌های کلان آستان قدس رضوی، باید این آستان مقدس به چشمه جوشان تمدن‌سازی نوین اسلامی با اتکا به معارف و تعالیم رضوی تبدیل شود که در این مسیر بار اصلی روی دوش کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مراکز آموزشی است و باید برای تحقق آن تلاش مضاعف داشته باشیم.

وی همچنین توجه جدی نهادهای فرهنگی از جمله سازمان کتابخانه‌های آستان قدس در حوزه گفتمان‌سازی برای آمادگی ظهور و تمدن‌سازی در مسیر تحقق بیانیه گام دوم انقلاب را ضروری برشمرد.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به برخی دیگر از برنامه و سیاست‌های مد نظر این سازمان نیز اشاره کرد و گفت: تعالی امر زیارت، تلاش برای بهبود سبک زندگی، استفاده مؤثر از فناوری‌های نوین علمی و فرهنگی، شبکه‌سازی، بهره‌گیری از ظرفیت‌های بین‌المللی برای ارتقای هویت دینی، ملی و انقلابی، ترویج الگوهای فاخر، تأثیرگذاری فرهنگی در فضای عمومی جهان اسلام و توسعه ذخایر و منابع ارزشمند وقفی و هبه‌ای از مهم‌ترین راهبردها و رویکردهای پیش روی این سازمان است.

وی در ادامه گفت: مخاطب‌محوری و رویکرد مشارکتی، مبنای کار سازمان در سال 1400 خواهد بود و در این راستا پایش مستمر افکار عمومی برای ارائه خدمات و برگزاری رویدادهای فرهنگی به طور ویژه مورد توجه قرار خواهد داشت.

حسینی افزود: استفاده از ظرفیت نهادهای مردمی، ایجاد شبکه فرهنگی اجتماعی فراگیر، توجه ویژه به بانوان، کودکان و جوانان به عنوان جامعه مخاطب تأثیرگذار و همچنین تولید حداکثری محتوای فرهنگی از جمله برنامه‌های این سازمان در سال 1400 است.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی همچنین انتخاب سازمان‌های قوی و اثرگذار داخلی و خارجی برای عقد تفاهم خواهرخواندگی و همکاری در پروژه‌های مشترک، ایجاد بستر شبکه اجتماعی و فرهنگی کتابخانه‌ای و موزه‌ای روی  تلفن همراه و برگزاری موزه‌های سیار در مراکز فروشگاهی بزرگ را از دیگر اهداف پیش روی این سازمان در سال 1400 برشمرد.

رشد چشمگیر خدمات کتابخانه دیجیتال در سال 99

حسینی همچنین گزارشی از  اقدامات شاخص این سازمان در سال 99 ارائه و اظهار کرد: کتابخانه دیجیتال یکی از بخش‌هایی است که در سال 99 به دلیل شرایط کرونایی و ضرورت ایجاد شده، رشد قابل توجهی داشت. افزایش 25 برابری امانت دیجیتال منابع چاپی، افزایش 6 برابری دیجیتال‌سازی منابعی همچون نسخ خطی، چاپ سنگی، اسناد و...، رشد چهار برابری خدمات ارتباط با مشتری و افزایش 2.5 برابری ایجاد ایستگاه مطالعه نسخ خطی آستان قدس در مراکز مطالعاتی و پژوهشی سراسر کشور، برخی از دستاوردهای کتابخانه دیجیتال در سال 99 بوده است.

ثبت 15 اثر موزه‌ای در فهرست ملی حافظه جهانی

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی افزود: خدمات موزه‌های آستان قدس نیز در سال کرونایی و در راستای شعار «موزه‌ها زنده‌اند» قابل توجه بوده که به دلیل تولید محتوای ارزشمند مورد تقدیر شورای بین‌المللی موزه‌ها قرار گرفت و به عنوان موزه برتر معرفی شد.

حسینی ثبت 15 اثر از آثار موجود در موزه آستان قدس رضوی در فهرست ملی حافظه جهانی را از دیگر دستاوردهای سال گذشته ذکر کرد و از پیگیری‌های این سازمان برای ثبت 20 اثر موزه‌ای دیگر در این فهرست طی سال 1400 خبر داد.

وی با بیان اینکه موزه‌های آستان قدس رضوی با بیش از یک میلیون بازدیدکننده در سال در میان 50 موزه پربازدید جهان قرار دارد، از برنامه این سازمان برای ارتقای این رتبه در سال جاری  خبر داد.

حسینی درباره اقدامات صورت گرفته در مرکز اسناد این سازمان عنوان کرد: در سال گذشته 600 هزار برگ سند از اسناد مکتوب و غیر مکتوب به صورت انتقالی، اهدایی و خریداری به این مرکز افزوده شده که نسبت به سال 98 رشد قابل توجهی داشته است.

وی افزود: همچنین در سال گذشته برای اولین‌بار در کشور، با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد پروژه مستندسازی و تاریخ شفاهی ایام کرونا آغاز شد که طی آن مصاحبه‌هایی با کادر درمان و خانواده‌‌های شهدای سلامت ثبت و ضبط شده و در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: