کد خبر: 3970923
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۱
سرپرست انتقال خون خراسان رضوی پایگاه‌های فعال اهدای خون در روز عیدسعید فطر را اعلام کرد.

فعالیت دو پایگاه اهدای خون در روز عید فطربه گزارش ایکنا و به‌نقل از روابط‌عمومی انتقال خون خراسان رضوی، سیدحمیدرضا اسلامی، سرپرست انتقال خون خراسان رضوی، با اشاره به کاهش اخیر ذخایر خونی استان، از همه مؤمنان نیکوکار دعوت کرد تا با حضور در پایگاه‌ها و اهدای خون، به یاری بیماران نیازمند اهتمام ورزند و اهدای خون را منوط به مناسبت‌ها و ایام خاص ننمایند.

وی گفت: به‌مناسبت عید سعید فطر پایگاه اهدای خون امام‎‌رضا(ع) واقع در میدان شریعتی (تقی‌آباد) ابتدای خیابان دانشگاه و پایگاه شهید سلیمانی (میلاد) واقع در منطقه آزادشهر بلوار استقلال بین استقلال 2 و 4، در روز عید سعید فطر فعال خواهند بود.

اسلامی افزود: پایگاه‌های فعال اهدای خون در ایام عید فطر در نوبت صبح از ساعت 8:30 تا 13 آماده پذیرش نیکوکاران نوعدوست است.

سرپرست انتقال خون خراسان رضوی از افزایش 34درصدی اهداکنندگان خون در شب‌های قدر ماه مبارک رمضان خبر داد و بیان کرد: میزان مراجعه به پایگاه‌های اهدای خون در خراسان‌رضوی، امسال نسبت به سال گذشته بیش از ۳۹درصد و میزان خون‌گیری بیش از ۳۴درصد رشد داشته است.

وی تصریح کرد: در سه شب قدرماه رمضان سال جاری تعداد 2758 نفر به پایگاه‌های استان مراجعه که از این میان تعداد 2193 نفر و در پایگاه‌های مشهد نیز از 1821نفر داوطلب، تعداد 1400 نفر موفق به اهدای خون شدند.

اسلامی اظهار کرد: در مقایسه با سال گذشته در شب اولین شب قدر میزان مراجعه ۷۱.۸۱درصد، در شب دوم ۳۵.۹۲درصد و در شب سوم ۷.۱۵درصد نسبت به سال ۹۹ رشد داشته است.

سرپرست انتقال خون خراسان رضوی گفت: همچنین در این ۳ شب میزان خون‌گیری به‌ترتیب ۶۴.۲۲، ۳۸.۹۸ و ۱۲.۵ درصد رشد داشته است، ضمن اینکه در مشهد نیز با افزایش میزان مراجعه و خون‌گیری در ۳ شب احیا روبه‌رو بودیم. به‌این‌ترتیب، در شب ۱۹ ماه مبارک ۵۴۷ نفر مراجعه‌کننده داشتیم که ۴۰۹ نفر خون اهدا کردند. این تعداد در سال گذشته به‌ترتیب ۲۹۳ و ۲۳۲ بوده است.

وی افزود: در شب ۲۱ ماه رمضان نیز ۶۹۲ نفر مراجعه‌کننده داشتیم که ۵۳۶ خون‌گیری ثبت شده است و نسبت به سال ۹۹ این اعداد به‌ترتیب ۵۲۶ و ۳۹۳ نفر بوده همچنین در سومین شب احیا مصادف با ۲۳ ماه رمضان، ۵۸۲ نفر به پایگاه‌های انتقال خون در استان مراجعه کرده‌اند که ۴۵۵ نفر موفق به اهدای خون شده‌اند. این تعداد در سال گذشته ۵۲۸ نفر مراجعه و ۳۹۵ نفر اهدا بوده است.

اسلامی یکی از دلایل اصلی افزایش میزان مراجعه به پایگاه‌های اهدای خون را حذف منع تردد شبانه بیان کرد و افزود: امسال متأسفانه در وضعیت خونی خوبی قرار نداشتیم که با افزایش میزان مشارکت مردم اکنون وضعیت مناسبی داریم. در تغییر این وضعیت، حذف جریمه شبانه و همچنین تغییر ساختمان خون‌گیری و گسترش فضا، تأثیر بسزایی داشته است.

سرپرست انتقال خون خراسان رضوی با اشاره به اینکه میزان مشارکت بانوان در اهدای خون یک درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، گفت: خوشبختانه میزان مشارکت بانوان در اهدای خون رو به افزایش و این یک درصد برای ما عدد بزرگی است، زیرا دربردارنده این واقعیت است که نوع نگاه جامعه بانوان به اهدای خون تغییر کرده است.

وی ابراز کرد: اکنون نسبت اهدای خون بانوان به آقایان ۶ به ۹۴درصد است که امیدواریم این عدد باز هم افزایش یابد، زیرا در بسیاری از کشور‌های دنیا میزان مشارکت بانوان و آقایان در اهدای خون برابر است.

اسلامی اظهار کرد: اهداکنندگان خون در استان و مشهد پس از مراجعه و اهدای خون، با اعلام پلاک خودرو خود به مراکز، دیگر نیاز نیست از جریمه تردد نگران باشند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: