کد خبر: 4005106
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۷
امام جمعه مشهد گفت: متاسفانه تا امروز دولت افغانستان نسبت به حادثه قندوز عکس‌العل رسمی از خود نشان نداده است؛ یعنی ژستی که این دولت در مقابل این فاجعه گرفته و نسبت به این ناامنی و کشتار بی‌تفاوت است، غیر قابل انتظار و از نظر ما محکوم است.

شیعه و سنی دو برادرند که در استکبارستیزی دست به دست هم می‌دهندبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، امروز 23 مهرماه در خطبه‌های عبادی ـ سیاسی نماز جمعه مشهد، در حرم مطهر رضوی، با اشاره به حادثه اخیر انفجار قندوز در افغانستان اظهار کرد: این حادثه توسط یک تروریست چینی که به داعش پیوسته بود، انجام شد. داعش مزدور جنگ‌های نیابتی آمریکاست. آمریکا پس از ۲۰ سال با ذلت از افغانستان خارج شد. کارنامه آمریکا در این ۲۰ سال ضعیف‌کشی و مظلوم‌کشی بود، اما در عین حال برای اینکه جنایت‌های خود در افغانستان را ادامه دهد، داعش را به جا گذاشت.

وی بیان کرد: آمریکا می‌خواهد به وسیله حوادثی مانند حادثه قندوز از طرفی افغانستان را ناامن و از طرف دیگر این کشور را درگیر جنگ داخلی کند، همان جنگ قومی میان هزاره و پشتون و جنگ مذهبی بین شیعه و سنتی؛ لذا آمریکاست که به وسیله داعش این جنایت را در افغانستان انجام داد.

شیعیان قربانیان اول جنایات آمریکا در سراسر جهان هستند

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه در تمام جنایاتی که افغانستان در هر کشوری انجام می‌دهد، شیعیان قربانیان اول هستند، ادامه داد: علت این است که زمینه فکری شیعه، استکبارستیزی را به یدک می‌کشد و بزرگترین جبهه استکبارستیزی در دنیا هم به وسیله انقلاب اسلامی به عنوان نماینده تفکر شیعه در جهان راه‌اندازی شده است. شیعه مظلومیتش را از اهل بیت پیامبر(ص) به ارث برده است. امروز آن‌هایی که شیعه را به خاک و خون می‌کشند، همان یزید، شمر و عمر سعد آن زمان هستند که به شکل امروزی درآمده‌اند.

علم‌الهدی بیان کرد: مسئله داعش مسئله سنی نیست. آمریکا اینجا را اشتباه کرد. با انجام چنین جنایاتی جنگ بین سنی و شیعه به وجود نمی‌آید. همه دنیا می‌دانند که داعش وهابی است و وهابی‌ها سنی نیستند. در عراق و سوریه نیز عده‌ای از سنی‌ها به دست همین داعش کشته شدند. سنی و شیعه ۲ برادرند که در جریان استکبارستیزی دست به دست هم می‌دهند و با وحدت، ریشه استکبار را از بین می‌برند. این جنایات منجر به ایجاد جنگ بین پشتون و هزاره هم نمی‌شود زیرا آنان نیز خون، رگ و زندگی‌شان در یک جامعه با هم آمیخته شده است. آنان هم به جنگ با هم دست نمی‌زنند.

ما نمی‌توانیم نسبت به شیعه‌کشی بی‌تفاوت باشیم

وی بیان کرد: البته دولت افغانستان هم باید بداند این حرکت‌هایی که داعش انجام می‌دهد، یک امتحان مدیریتی برای دولت افغانستان است. مردم افغانستان در حال آزمایش دولت طالبان هستند. مسئله اول در کشورداری ایجاد امنیت است. این دولت باید تکلیف خود را با این فجایع مشخص کند. مسئله شیعه‌کشی موضوعی است که ما هم نمی‌توانیم نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم و مقام معظم رهبری هم فرمودند دولت افغانستان مسئول ایجاد امنیت در این کشور است. رئیس جمهور ایران هم گفت ما حاضریم به افغانستان برای انتقام از داعش کمک کنیم و مقرر شد که زخمی‌های حادثه قندوز را به ایران منتقل کنند و در مراکز درمانی ما با مهربانی درمان شوند. ما نمی‌توانیم در کنار افغانستان زندگی کنیم و نسبت به مردم آن بی‌تفاوت باشیم.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه مسئله امنیت در هر کشور و مدیریتی حرف اول را می‌زند، اضافه کرد: عمده امتیاز کشور ما در تمام دولت‌های پس از انقلاب این است که همواره امنیت در کشور ما برقرار بوده است. در دوران دفاع مقدس روزنامه‌های آمریکایی نوشتند شب‌های تاریک تهران از روزهای روشن نیویورک امنیت بیشتری دارد. ما آن امنیت را مرهون خدمات ژاندارمری و کمیته‌های انقلاب اسلامی بودیم. امروز نیز این مجموعه‌های امنیت‌ساز در نیروی‌انتظامی قهرمان ما متبلور شده است. ۴۲ سال به واسطه فداکاری‌های نیروی انتظامی، بسیج و سایر نیروهای دلاور ما در هر شرایطی در کشور امنیت داشتیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: