کد خبر: 4059878
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۵

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان تایباد گفت: در سند تحول قضایی و همچنین سیاست‌های سازمان زندان‌ها رسیدگی به وضعیت خانواده زندانیان به عنوان یکی از مهمترین اولویت‌ها، مورد توجه قرار گرفته و در کمک و حمایت از این خانواده‌ها نوع جرم و محکومیت زندانی در خدمت‌رسانی ما تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

500 خانواده زندانی در تایباد تحت پوشش انجمن حمایت از زندانیان هستندجعفر صدیقی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان تایباد در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌رضوی، اظهار کرد: خانواده‌های زندانیان اغلب پس از گرفتار شدن سرپرست خانواده مجبور به تأمین امرار معاش هستند و به دلیل شرایط خاصی که از لحاظ شخصیتی و محل زندگی دارند بیشتر در معرض خطر ارتکاب جرم بوده و از این‌رو حمایت از این گروه آسیب‌پذیر امری انسانی و معنوی به‌شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 500 خانواده زندانی در تایباد تحت پوشش انجمن حمایت از زندانیان هستند، افزود: در صورت عدم حمایت از این خانواده‌ها شاهد رشد چشمگیر طلاق همسران زندانیان، ترک تحصیل فرزندان، ناهنجاری‌های اجتماعی و روانی، گرایش اعضای خانواده به مشاغل کاذب و تکدی‌گری و جرم‌های خرد و کلان خواهیم بود و اگر اقدامی انجام نشود باید افزایش خانواده زندانیان در آینده را یک هشدار جدی تلقی کرد.

صدیقی بیان کرد: منابع درآمدی در انجمن حمایت از زندانیان از دو منبع اصلی که شامل املاک، اموال منقول و غیرمنقولی که عیناً به صورت اجاره در اختیار دستگاه قضا قرار دارد و یا از طریق کمک‌های نقدی و غیرنقدی خیران و افراد نیکوکار تأمین می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان تایباد با اشاره به اینکه سال 1400 در مجموع از منابع مختلف مبلغ 15 میلیارد ریال کمک نقدی و غیرنقدی در راستای حمایت از زندانیان و خانواده آنان در تایباد جمع‌آوری شد، اظهار کرد: همچنین در این بازه زمانی در جشن گلریزان مبلغ چهار میلیارد ریال به صورت نقدی و غیرنقدی جمع‌آوری که عمده آن در حوزه رفع نیازمندی خانواده زندانیان مانند معیشتی، درمان و غیره هزینه شد.

وی تصریح کرد: سال گذشته نیز با کمک خیران شهرستان ۱۸ زندانی جرائم غیرعمد با اعتبار بیش از 2 میلیارد و 800 میلیون ریال آزاد شدند، در همین مدت با عنایت علی بن موسی الرضا(ع)، همت خیران استان قم و خادمان حرم رضوی طی پنج مرحله 44 زندانی جرائم عمد خرد و غیرعمد در طرح «نذر هشتم» با اعتباری بالغ بر سه میلیارد و 680 میلیون ریال در تایباد آزاد شدند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان تایباد مطرح کرد: سال گذشته طی 6 مرحله بیش از 3000 بسته معیشتی به ارزش 9 میلیارد ریال از محل کمک‌های مردمی و منابع مالی انجمن حمایت از زندانیان بین خانواده جامعه هدف توزیع شد.

وی افزود: در همین مدت ۲۱۰ خانواده نیازمند برای دریافت خدمات درمانی و دارویی به مراکز طرف قرارداد معرفی شدند که در مجموع هزینه‌ای بالغ بر 250 میلیون ریال از طریق انجمن حمایت از خانواده‌های زندانیان پرداخت شد.

صدیقی اظهار کرد: سال گذشته اقداماتی شامل کمک‌های غیرنقدی شامل اقلام اساسی خانواده‌ها به ارزش پنج میلیارد ریال، تعداد 500 بسته فرهنگی با حمایت خیران استان قم به ارزش بیش از یک میلیارد ریال، یک میلیارد و 500 میلیون ریال کمک نقدی، پرداخت 30 مورد وام اشتغال و خوداشتغالی به خانواده‌ها انجام شده است و 35 نفر از مددجویان برای اشتغال پس از آزادی به مراکز منتخب معرفی شدند، در کارگروه صلح و سازش نیز 320 پرونده مختومه شد و حدود ۴۰۰ زندانی از زندان آزاد شدند.

وی گفت: علاوه بر اقدامات مالی 63 مورد سرکشی از خانواده‌ها نیز انجام شده و در این بازدیدها در مجموع یک میلیارد و 260 میلیون ریال کارت هدیه و بسته معیشتی به ارزش یک میلیارد و 890 میلیون ریال به خانواده‌های زندانیان اهدا شد.

صدیقی بیان کرد: امروز نیز به مناسبت روز نسیم مهر و حمایت از خانواده‌های زندانیان تعداد چهار زندانی به همت خیران آزاد شدند، مجموع بدهی این افراد مبلغ 500 میلیون ریال بود که 300 میلیون ریال آن توسط خیران پرداخت و مابقی بدهی به لطف و مساعدت شاکیان بخشیده شد. همچنین در سال گذشته 25 زندانی جرائم غیرعمد با پرداخت 10 میلیارد ریال از محل کمک‌های نهادهای حمایتی، خیران و ستاد دیه استان غیر از کمک‌های انجمن از زندان آزاد شدند که در این موارد هم کل بدهی مبلغ 40 میلیارد ریال بوده که مابقی آن توسط شاکیان بخشیده شد.

وی با اشاره به افزایش دو برابری کمک‌های خیران در جشن گلریزان ماه رمضان امسال نسبت به مدت مشابه در سال قبل مطرح کرد: در این مراسم مبلغ هشت میلیارد و 230 میلیون ریال برای آزادی زندانیان پرداخت شد.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: