کد خبر: 4066125
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۰

بنیان‌گذار دهه محرم، امام رضا(ع) بودند

امام‌جمعه موقت تهران گفت: قصه دهه محرم مربوط به امام رضا(ع) است، ایشان دهه محرم را تأسیس کردند و از ابتدای محرم کسی لبخند بر لبان ایشان نمی‌دید.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهرانبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید احمد خاتمی، امام‌جمعه موقت تهران، امروز، دوم تیرماه در مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) که در تالار قدس حرم رضوی برگزار شد، اظهار کرد: بزرگداشت نهضت حضرت سیدالشهدا خط ثابت اهل بیت است. تا می‌توانید سیدالشهدا را زیارت کنید. برای او مجلس بگیرید و برایش گریه کرده و بر تربتش سجده کنید. در خانه‌هایتان سعی کنید مجلس ابی عبدالله برگزار کنید. عزاداری سیدالشهدا افضل عبادات است. بهترین چیزهایی که انسان را به خدا نزدیک می‌کند. این یک روش بوده که هیچوقت قطع نشده است.

وی افزود: قصه دهه محرم مربوط به امام رضا(ع) است و ایشان دهه محرم را تأسیس کردند و از ابتدای محرم کسی لبخند بر لبان ایشان نمی‌دید. مجالس ما به خصوص مجلس شیرخوارگان که جای خود را باز کرده و باز خواهد کرد و این برکت خون پاک و مظلوم حضرت علی‌اصغر(ع) است.

امام‌جمعه موقت تهران ادامه داد: این مجالس را هدفمند برگزار کنید، مطابق فرمایش مقام معظم رهبری از این سرمایه برای تولید عمل صالح استفاده کنید. مادرانی که فرزندان خود را به این مجلس می‌آورند، این مجلس نورانی آنان را به سمت عفاف و حجاب کامل خواهد برد.

خاتمی تصریح کرد: یک زمانی شاهد شل‌حجابی و بدحجابی بودیم، الان برخی کلان‌شهرها به سمت بی‌حجابی کامل رفته است، اما محبت سیدالشهدا(ع) این خانم بی‌حجاب را به این مجلس کشانده است. از این سرمایه باید برای گسترش عفاف استفاده کنیم تا خانمی که نسبت به حجابش بی‌توجه است به این مجالس هدایت شود.

وی تصریح کرد: مجلس شیرخوارگان از مجالس ریاض‌الجنه است و انشاءالله این‌گونه مجالس که زیرمجموعه مجالس عزاداری سیدالشهدا(ع) است ادامه داشته باشد، این مجالس بیعت با اباعبدالله(ع) است. ایران، کشور ابی‌عبدالله(ع) است، نباید به سمت سکولاریزه رفت و این نظام پرچم الله اکبر را بلند کرده و امروز ادامه‌دهنده راه سیدالشهدا(ع)، مقام معظم رهبری است.

امام‌جمعه موقت تهران گفت: بچه‌هایی که در این مجلس حضور پیدا می‌کنند نظرکرده حضرت سیدالشهدا(ع) هستند و این فضا نه تنها بر جسم‌شان، بلکه بر جانشان نیز تأثیرگذار است.

وی تصریح کرد‌: مجالس حسینی هم مجالس شور باید باشد و هم مجالس شعور. شور حسینی را مداحان اهل بیت زنده می‌کنند، مداحان و خطبا باید این دو را در کنار هم پیش ببرند، یعنی آرمان‌های بلند در ضمن شعرهایشان مطرح باشد، خطیب حتماً باید در این مجالس دعوت باشد تا آرمان‌های سید شهیدان را بازگو کند و ما قدردان کسانی هستیم که این بنای خیر را به پا کردند. انشاالله این سنت با عشق به اباعبدالله(ع) گسترش پیدا کند و آنچه مطرح است بزرگداشت نام اهل بیت و سیدالشهدا(ع) است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha