کد خبر: 4068229
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰
در راستای طرح «سایبان رضوی» صورت می‌گیرد

۵ سال سکونت رایگان برای دانشجویان متأهل

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با اجرای طرح «سایبان رضوی» در هشت دانشگاه منتخب کشور که هم‌زمان با عید سعید غدیر رقم خواهد خورد به دانشجویان متأهل، پنج سال امکان سکونت رایگان در خانه‏‌های دانشجویی داده می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی حسینی مطلق، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی حسینی مطلق، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌رضوی،  با بیان اینکه یکی از رسالت‏‌هایی که برای مبلغان دینی و مسئولان در نهاد دانشگاه متصور است این بوده که بتوانند ضرورت لزوم ازدواج را برای جوانان ترسیم کنند، گفت: دانشگاه قرار است کارخانه انسان‌سازی باشد، کارخانه‌ای که قرار است جامعه را تدبیر و مدیریت کند، پس اگر جوانی به سن 40 سالگی رسید و مدرک دکتری گرفت، اما هنوز موفق به تشکیل خانواده نشده، طبیعتاً در آینده مدیر خوبی نخواهد شد، زیرا آرامش ندارد.

وی در تبیین این مطلب به آیه‏ 21  سوره روم «وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا ... »؛ «از آیات و نشانه‌های من آن است که از جنس خودتان برایتان کسانی را قرار دادم تا در کنارشان به آرامش برسید... » اشاره کرد و پیاده سازی آن برای رسیدن به آرامش، کم شدن اضطراب و بیماری‏‌های روانی در جامعه را نسخه شفابخش اسلام برشمرد.

 بیش از 10 میلیون جوان آماده ازدواج هستند

حسینی مطلق در پاسخ به این پرسش که چرا مسئله ازدواج برای شما در اولویت قرار گرفته است؟ نیاز به ازدواج و تشکیل خانواده را از جمله نیازهای فطری و اساسی انسان برشمرد و تصریح کرد: آماری که امروز در دست است 10 میلیون و 800 هزار جوان آماده ازدواج را نشان می‏‌دهد و نمی‏‌توان برای جوانی که به سن ازدواج رسیده است، نسخه صبر تجویز کرد. بنابراین عقلاً و شرعاً برای همه تکلیف ایجاد می‏‌شود که برای رسیدن جوان به این نیاز فطری‏ گام برداشته شود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد پیشگیری از پیری جمعیت را از برکات طرح جوانی جمعیت و فرزندآوری دانست و افزود: بزرگترین نیرویی که می‏‌توان به آن افتخار کرد، نیروی جوان و نیروی کار است.

وی با یادآوری سیاست غلط کنترل جمعیت که سالیان پیش شروع شد و  اینکه جبرانش به 12 تا 15 سال وقت نیاز دارد، گفت: با از دست دادن نیروی انسانی دیگر نمی‌‏توانیم پویا باشیم و در منطقه حرف اول را بزنیم.

فراهم سازی شرایط ازدواج آسان، بهنگام و پایدار جوانان

وی بر لزوم تلاش والدین و مسئولان کشور برای فراهم آوردن شرایط اولیه ازدواج جوانان تأکید کرد و گفت: برای داشتن خانواده‌ه‏ای سالم، پویا و پایدار باید شرایط ازدواج آسان، بهنگام و پایدار جوانان فراهم شود و ملزمات این کار هر چه هست، سازمان‏‌ها و نهادها باید هزینه کنند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به آسیب‌هایی که گریبان‏‌گیر مسئله ازدواج مثل مهریه، مراسم و مخارج سنگین شده است، آن را یکی از مشکلات جوانان برای تشکیل و شروع زندگی دانست.

وی با توصیه به جوان‏‌ها مبنی بر اینکه شروع این امر مقدس را خیلی سخت نگیرند، گفت: والدین این توصیه را از اسلام داشته باشند که شروع زندگی خوب و مقدس می‏‌تواند با سادگی همراه باشد. اگر ازدواج در مسیر خودش قرار نگیرد و نقیض آیه قرآن حرکت شود، باعث تشویش و اضطراب جوانان خواهد شد.

حسینی مطلق افزود: مسئله غلبه تشریفات ازدواج بر فلسفه و معنای اصلی آن که تشکیل خانواده است، نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و اینکه حرکت تکاملی ازدواج برای کامل‏تر شدن انسان است و در مسیر تکامل، سختی‏‌هایی وجود دارد، چرا که پذیرش مسئولیت همسری یا پدر و مادری کار آسانی نیست، اما منجر به تکامل انسان می‏‌شود و هر کمالی نیاز به تلاش دارد و مستلزم اراده شخص است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد با اعلام اینکه بهنگام بودن ازدواج بر اساس فرهنگ‏‌ها و شهرها، مختلف است و نمی‌توان نسخه واحدی پیچید، گفت: آنچه در روایات آمده، تعبیر به میوه رسیده‌ای است که باید چیده شود.

وی با تسری دادن این وظیفه به مسئولان کشور و حاکمیت گفت: دانشجویان، فرزندان ما حساب می‏‌شوند و اگر برای فرزند خودمان حساسیت و نگرانی داریم، باید برای تمام دانشجویان و جوانان نیز همین حس را داشته باشیم و اگر این حس باشد، در جای خود قرار گرفته‌ایم و گرنه فرار از مسئولیت است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: در عید غدیر طرح «سایبان رضوی» رقم خواهد خورد که با اجرای این طرح به دانشجویان متأهل، پنج سال امکان سکونت رایگان در خانه‏‌های دانشجویی داده می‌شود و هر ازدواجی که منجر به فرزند شود، دو سال دیگر به این مدت اضافه خواهد شد. این طرح پویشی مردمی و فرهنگی است که با هدف ترویج ازدواج آسان، بهنگام و پایدار دانشجویی صورت می‌گیرد.

وی گفت: با توجه به بخشنامه قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به دانشگاه‏‌ها و ضرورت تخصیص 10 درصد درآمد اختصاصی و 10 درصد اعتبارات تملک دارایی برای ساخت خوابگاه دانشجویی متأهلی، فصل جدیدی است که به همکاری و پویش ملی نیاز دارد.

حسینی مطلق با تأکید به این که امروز تأمین مسکن زوج‌های جوان از همه چیز مهم‏تر است، گفت: قیمت مسکن آنقدر رشد داشته که به طور طبیعی کار یک نهاد نیست و باید پویشی راه انداخت و از مردم و خیرین، اوقاف و امور خیریه، دانشگاه و صاحبان صنایع در این طرح کمک گرفت.

ازدواج‏‌های دانشجویی جزو پایدارترین ازدواج‌‏های دهه اخیر

حسینی مطلق اظهار کرد: در اجرای طرح «سایبان رضوی» به‌نام امام رضا(ع) هشت دانشگاه برای نمونه در شروع کار با ما همکاری خواهند کرد و اولین دانشگاهی که این طرح را با حمایت وزارت علوم پیاده می‌کند، دانشگاه فردوسی مشهد است. دانشگاه‌های حکیم سبزواری، شهید چمران اهواز، تهران، دولتی لرستان، علوم پزشکی لرستان، اراک و کاشان از دیگر دانشگاه‏‌های منتخب این طرح هستند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه ازدواج آغاز راه است، تصریح کرد: آگاهی دادن، مشاوره و آموزش سبک زندگی و مهارت‏‌های همسرداری از وظایف مهم این طرح در مراکز مشاوره است.

وی در پایان گفت: طی پایش‌‏هایی که انجام شده، ازدواج‌‏های دانشجویی، جزو پایدارترین ازدواج‌‏هایی هستند که در دهه اخیر ثبت شده‌‏اند و پایین‏‌ترین آمار طلاق در کل کشور را دارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :