کد خبر: 4068459
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۶
احمد مروی:

هویت مردمی جشن‌های عید غدیر باید حفظ شود

تولیت آستان قدس رضوی گفت: هویت مردمی جشن‌های عید غدیر باید حفظ و در این ایام فهم صحیح از غدیر به جامعه منتقل شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی،  تولیت آستان قدس رضوی در دیدار با اعضای ستاد جشن‌های دهه ولایت به گزارش ایکنا از خراسان‌رضوی و به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین احمد مروی،  تولیت آستان قدس رضوی در دیدار با اعضای ستاد جشن‌های دهه ولایت که در حرم مطهر امام رضا(ع) انجام شد به تبیین اهمیت واقعه غدیر پرداخت و با اشاره به آیات شریفه «الْیوْمَ یئِسَ الَّذِینَ کفَرُوا مِنْ دِینِکمْ» و «الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ» اظهار کرد: واقعه غدیر موجب یأس دشمنان، تکمیل دین و اتمام نعمت الهی شد و طی 23 سال نبوت پيامبر گرامی اسلام(ص) آنچه برای هدایت بشر لازم بود از سوی خداوند متعال نازل شد و پیغمبر اکرم(ص) نیز از هر فرصتی برای بیان فضائل و مناقب حضرت علی(ع) استفاده کرد.

وی با اشاره به برخی آیات قرآن که درباره فضائل و شأن امیرالمؤمنین(ع) نازل شده است، به اهمیت مسئله غدیر اشاره و تصریح کرد: شخص امیرالمؤمنین علی(ع) در طول 23 سال پیامبری رسول گرامی اسلام(ص) معرفی شده بود، اما در غدیر شخصیت و جایگاه آن حضرت به‌‌عنوان امام و ولی معرفی شد و برای جامعه اسلامی «نظام‌سازی» صورت گرفت.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه مسئله غدیر مشتمل بر خیر کثیر و فایده‌ای بی‌نظیر است و موجب حفظ و ماندگاری دین شد، تصریح کرد: «نظام‌سازی در غدیر» یعنی به‌جای آنکه مسلمانان هر کدام متفرقانه اعمال دینی خود را انجام دهند، همه تحت لوای ولایت و یک نظام وحدت‌بخش قرار گرفتند و این‌چنین کفار از آسیب به اسلام مأیوس شدند.

غدير، فراز بسیار مهم و مظلوم تاريخ

مروی با بیان اینکه متأسفانه آن‌چنان که شایسته بوده به اهمیت واقعه غدیر پرداخته نشده است بیان کرد: غدیر همچون امیرالمؤمنین علی(ع) مظلوم است، چراکه به این واقعه پراهمیت تاریخ بشری آن‌ چنانکه در خور شأن و جایگاهش بوده پرداخته نشده و جایگاه والای آن آشکار نشده است.

وی با بیان اینکه غدیر رمز ادامه، استمرار و تداوم تمامی زحمات پیامبر گرامی اسلام(ص) است اظهار کرد: غدیر یک اتفاق تاریخی صرف و ساده‌ نیست، بلکه همه تلاش‌های رسول اکرم(ص) وابسته به واقعه غدیر است و با غدیر و معرفی «ولایت و زعامت»، اسلام کامل و موجبات تداوم دین خدا و نومیدی کفار فراهم شد.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه خون پاک شهیدان بسیاری به پای شجره طیبه امامت و غدیر ریخته شده است، بیان کرد: به گواه تاریخ و به اقرار «ابن خلکان» یکی از مورخان برجسته اهل سنت، آن‌قدر که خون برای حفظ امامت و غدیر ریخته شده، برای اصل اسلام ریخته نشده است و شهدای بسیار زیادی از پیروان ولایت در جنگ‌های صفین، جمل، نهروان و در دوران بنی‌امیه، بنی مروان و بنی‌عباس و غیره به شهادت رسیدند که شهادت آن‌ها نشان از اهمیت غدیر دارد.

زدودن غبار مظلومیت از چهره غدیر، تکلیفی بر دوش محبان اهل بیت(ع)

مروی یکی از وظایف مهم شیعیان و محبان اهل بیت(ع) را تلاش برای خارج کردن غدیر از غربت و مظلومیت معرفی و با اشاره به ارتباط غدیر با انقلاب اسلامی، بیان کرد: نظام جمهوری اسلامی برگرفته از غدیر و مادر انقلاب اسلامی غدیر است، لذا باید به‌طور شایسته غدیر را گرامی داشت و معرفی کرد و هیچ کوتاهی در این خصوص نباید وجود داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه اسلام در غدیر خلاصه شده است تصریح کرد: به استناد روایات متعدد و مستند، تمام اعمال عبادی انسان آنگاه معنای واقعی به خود می‌گیرد و ارزشمند است که در محور و مدار ولایت تحقق یابد و ولایتی که در غدیر معرفی شد، شرط پذیرش تمامی اعمال خیر آدمی است.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه در دهه ولایت و امامت حال و هوای شهرها باید متفاوت و غدیری باشد به اهمیت مردمی بودن این جشن‌ها اشاره و با تأکید بر اینکه متولی اصلی اجرای این جشن‌ها خود مردم هستند، اظهار کرد: بُعد مردمی جشن‌های دهه ولایت باید حفظ شود و به‌هیچ‌عنوان دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف در این خصوص نباید تصدی‌گری کنند و اگر مراسم ایام محرم و صفر باشکوه برگزار می‌شود دلیلش آن است که متصدی برگزاری آن خود مردم هستند.

وی با تأکید بر اینکه مراسم‌ مذهبی باید مردمی اداره شود، تصریح کرد: اگر در طول قرن‌ها و در تمام فراز و نشیب‌های تاریخی، دین و شعائر اسلامی ماندگار شده است، رمزش مردمی بودن و حضور مردم در میدان بزرگداشت و حفظ آن‌هاست.

مروی همچنین نسبت به اهمیت توجه به امور محتوایی و تعمیق و تقویت مبانی ولایی و لحاظ پیوست فرهنگی در برنامه‌های جشن عید غدیر تأکید و اظهار کرد: در این ایام باید فهم صحیح از غدیر به جامعه منتقل شود و در این رابطه فرمایشات امام راحل(ره)، مقام معظم رهبری و شهید مطهری بسیار می‌تواند کمک‌کننده باشد و مورد استفاده قرار گیرد.

غدیر محور وحدت امت اسلام

تولیت آستان قدس رضوی نسبت به توطئه‌های شیعه انگلیسی در اختلاف‌افکنی هشدار داد و ابراز کرد: شیعه انگلیسی به دنبال سوءاستفاده از هر فرصتی برای رسیدن به اهداف تاریک و سیاه تفرقه افکنانه خود است و قطعاً تلاش خواهد کرد غدیر را نیز بهانه‌ای برای نفاق قرار دهد، اما پیام غدیر وحدت امت و جامعه اسلامی است.

مروی گفت: اهل سنت بسیار علاقه‌مند و محب اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) هستند، به‌ طوریکه بسیاری از مطالبی که علامه امینی در کتاب الغدیر آورده به نقل از علمای اهل سنت است و باید از غدیر و ولایت حضرت علی(ع) برای وحدت امت اسلام درس بگیریم و به آموزه‌های ائمه اطهار(ع) در مسیر وحدت و تقریب تمسک جوییم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :