کد خبر: 4077349
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۴

انتقادات و پیشنهادات رسانه‌های خراسان رضوی نسبت به آستان قدس رضوی

طی دیداری که تولیت آستان قدس رضوی با اصحاب رسانه در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار داشت، برخی از رسانه‌های وزین استان خراسان رضوی به ارائه پیشنهادات و انتقادات از این آستان مقدس پرداختند.

اصحاب رسانه تولیت آستان قدس رضویبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، امروز ۱۹ مردادماه در دیدار تولیت آستان قدس رضوی با رسانه‌های استان، نمایندگان برخی از رسانه‌های استان به ارائه انتظارات، پیشنهادات و انتقادات خود نسبت به دستگاه آستان قدس رضوی پرداختند.

در ابتدا مهدی شاد، مسئول بسیج رسانه خراسان رضوی اظهار کرد: امام حسین(ع) تا ابدیت تکلیف تبعیت از حق را ادا کردند. من به عنوان خادم شما در مجموعه بسیج رسانه از خبرنگارانی که از معیشت و آبروی خود برای دفاع از حق گذشتند و هزینه کردند، تشکر می‌کنم.

وی عنوان کرد: دال فرهنگی هر حرکتی اندیشه اوست و پشتوانه اندیشه‌ای امام راحل به عنوان یک تعریف کامل از انسان و مدل حکمرانی اسلام ناب، قرآن و عترت است. مشهد مقدس به میزبان امام رضا(ع) در تمام تاریخ، کانون اندیشه‌ورزی انقلاب اسلامی بوده است و همواره مشهد به واسطه تکیه بر وجوه مختلف دینی، اقتصادی، سیاسی و فکری به عنوان دال مرکزی انقلاب اسلامی و پشتوانه تمدنی ما شده است. لذا طبیعی است که این شهر به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

مسئول بسیج رسانه خراسان رضوی بیان کرد: از این‌رو است که هویت مشهد، حفظ هپیت مشهد و تلاش برای هویت مشهد امری مهم است. به همین جهت از مسئولین در استان خواهش می‌کنم با توجه به این اهمیت و چالش‌هایی که پیش روی مشهد است، امکان روایت چالش‌ها و تهدیدها را تسهیل کنند. اگر ما در مواجه با مشکلات و تهدیدها از جنس اتفاقی که در حرم مطهر رضوی رخ داد، غافل شویم در این صپرت روایت را از دست می‌دهیم و جبهه مقابل آنگونه که می‌خواهد تفسیر خواهد کرد.

شاد افزود: همچنین خواهش دیگر من از ریاست قوه قضائیه است. ما در چالش‌ها نسبت به تهدیدهای آشکار رفتار سریع داریم اما نسبت به افراد شاخصی که در چالش‌ها باعث هزینه تراشی برای هویت مشهد و انقلاب اسلامی، می‌شود غافل هستیم و امیدواریم که در مورد مشکلات گذشته و آینده که با بی‌تدبیری برخی از افراد باعث هزینه سازی هویت مشهد شده، شاهد محاکمه و برخورد جدی باشیم.

استفاده از خبرنگاران در جهت تقویت مجموعه آستان قدس در افکار عمومی

سعید احدیان، مدیر مسئول روزنامه خراسان در ادامه اظهار کرد: در واقع خبرنگاران علاقه‌مند به این است که با تمام توان خود که برای دستگاه آستان قدس رضوی، رووشنگری کند و تلاش‌ها و اتفاقات این دستگاه را تبیین و به جامعه منتقل کند. از این‌رو به نظر می‌رسد که تعامل مستقیم و مداوم مجموعه آستان قدس رضوی با خبرنگاران در جهت ارائه اتفاقاتی که در مجموعه رخ می‌دهد یک نوع وظیفه‌ای را ایجاد می‌کند که با یک برنامه‌ریزی جدی و مداوم از این فرصت استفاده کنند و اتفاقات خوبی که در این مجموعه رخ می‌دهد را به جامعه انتقال دهند.

وی خاطرنشان کرد: در واقع خبرنگاران و رسانه‌ها  علاقه‌مند هستند که جایگاه و اعتبار آستان قدس رضوی در افکار عمومی تقویت شود و به همین جهت باید از این فرصت استفاده کرد و با یک برنامه‌ریزی مداوم این اتفاق را رقم زنیم.

مدیر مسئول روزنامه خراسان بیان کرد: همه ما می‌دانیم که رسانه یک نقش بی‌بدیلی دارد و این بذین منظور است خبرنگار جایگاه خود را در بین افکار حاکمیت و افکار نخبگان پیدا کرده است. البته به فراخور چنین جایگاهی باید گفت که خبرنگاران مورد توجه قرار نگرفته‌اند. امروز بار بسیار بزرگی بر دوش رسانه قرار دارد. ما امروز نیاز به جهاد تبیین و تصمیم داریم که در هر دو مورد مهم نقش خبرنگار حایز اهمیت است.

احدیان تاکید کرد: در جهاد تبیین روشن است که خبرنگار باید بتواند امید را در جامعه ایجاد کند غبارهایی که بر حقایق است برطرف و جامعه را روشن کند و جریان تحریف را نیز شکست دهد. بنابراین وظیفه دستگاه‌ها برای ایجاد فرصت‌ها و اطلاعات لازم بر این اتفاق را کم نمی‌کند. همچنین در حوزه جهاد تصمیم نیز وظیفه خبرنگار مطالبه نیازها و مسائل مردم از مسئولان است.

امید ملایی، سردبیر ارشد خبر فوری در ادامه این برنامه خاطرنشان کرد: امیدوارم که دیدار با تولیت آستان قدس رضوی تنها به ۱۷ مرداد محدود نشود بلکه در طی سال نیز از این دست نشست‌ها برگزار شود و ما رسانه‌ای‌ها بتوانیم نکاتی را بدون هیچگونه سانسوری و به صورت شفاف بیان کنیم.

وی عنوان کرد: در واقع باید گفت که آستان قدس رضوی در طی سال‌های اخیر متسفانه و یا خوشبختانه خدمات خود را محدود به چارچوب حرم رضوی کرده است و مردم مشهد و استان طعم شیرین استان قدس را انگونه که باید نمی‌چشند، به هر حال نگاه مردم استان و کشور به امام رضا(ع) یک نگاه پدرانه است و به نسبت همین نگاهی که به امام رضا(ع) وجود دارد به آستان قدس هم همین نگاه وجود دارد.

سردبیر ارشد خبر فوری تصریح کرد: اگر امروز با مردم در خصوص خدمات آستان قدس با ان‌ها وارد گفت‌وگو شویم، آن‌ها خواهند گفت که وقتی آستان قدس در مشهد باشد باید فقیری هم در مشهد باشد؟ این موضوع حتی به مسئله فقر محدود نمی‌شود و در برخی از مسائل، انتظاراتی از آستان قدس وجود دارد برای ورود به مسئله صنعت، اشتغال و... که متاسفانه در طی سال‌های اخیر این موضوع به صورت برجسته در این مجموعه مشاهده نشده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha