کد خبر: 4089605
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۲

دعوت به حجاب باید با منطق و استدلال باشد

تولیت آستان قدس رضوی گفت: بدحجاب‌ها عمدتاً متدین هستند و تظاهر به دین‌داری در بسیاری از آن‌ها در مراسمی همچون شب‌های قدر قابل مشاهده است و با منطق و استدلال باید آن‌ها را به حجاب دعوت کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضویبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید در دبیرستان دخترانه امام رضا(ع) واحد شهرک شهید رجایی مشهد حضور یافت و ضمن اقامه نماز جماعت طی سخنانی در جمع دانش‌آموزان به اهمیت فراگیری علم و دانش از منظر اسلام اشاره و با نقل حدیث «اطلبوا العلم من المهد الی اللحد» از پیامبر گرامی اسلام(ص)، ابراز کرد: فراگیری علم و دانش از اهمیت بسیار بالایی در اسلام برخوردار است و پیشوایان دین تأکیدات فراوانی نسبت به اهمیت علم‌آموزی داشته‌اند، به‌طوری‌که با ظهور اسلام، اعراب دوران جاهلیت از تاریکی جهل خارج و علم و خرد  در جامعه اسلامی ظهور و بروز یافت.

وی با بیان اینکه پس از مبعث رسول اکرم(ص) مسلمانان به برکت اسلام بزرگ‌ترین تمدن بشری را رقم زدند، بیان کرد: رسول اکرم(ص) از میان اعراب دوران جاهلیت که از فرهنگ انسانی و عاطفی به دور و گرفتار بی‌خردی و رسوم جاهلی همچون زنده به گوری دختران بودند، توانست بزرگ‌ترین تمدن بشری را ایجاد کند.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: با ظهور اسلام، دوران جاهلیت پایان یافت و دانشمندان مسلمان بسیاری در رشته‌های مختلف علمی ظهور و بروز یافتند، به‌طوری‌که مسلمانان، پرچم‌دار علم، دانش و تمدن در جامعه بشری شدند.

وی بیان کرد: وجود کتابخانه نشان‌دهنده علم، دانش و فرهنگ یک ملت است و آن روزگاری که در تمام اروپا یک کتابخانه نبود، در کشورهای اسلامی کتابخانه‌هایی با ده‌ها هزار کتاب خطی وجود داشت.

مروی اظهار کرد: متأسفانه به دلیل وجود پادشاهان و سلاطین نالایق و وابسته، مسلمانان در گذر زمان از جایگاه ارزنده علمی خود فاصله گرفتند، زیرا از فرهنگ اسلامی فاصله گرفته شد و باید گفت که اسلام برای بشریت، رفاه، امنیت، عزت، عظمت، پیشرفت و ترقی می‌خواهد.

وی به اهمیت امر به ‌معروف در حوزه حجاب اشاره کرد و خطاب به دانش‌آموزان افزود: کسی با توهین، اهانت، ناسزا و مسخره کردن جذب دین نمی‌شود و اگر فرد بدحجابی در میان اطرافیان خود دارید با منطق و استدلال او را باید به حجاب دعوت کنید.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: بدحجاب‌ها عمدتاً متدین و معتقد به دین هستند، تظاهر به دین‌داری در بسیاری از بدحجاب‌ها در مراسم‌ و مناسبت‌هایی همچون شب‌های قدر قابل مشاهده است و اگر آن‌ها حجاب را به‌صورت شایسته رعایت نمی‌کنند ضعف از ما است که نتوانسته‌ایم با منطق درست، مسائل و احکام اسلام را به آن‌ها منتقل کنیم و با سر و صدا و قهر نمی‌شود، قهر برای مرحله آخر است.

وی دانش‌آموزان را به مطالعه کتب دینی در کنار علم‌آموزی توصیه و ابراز کرد: ارتقای معرفت، دانش و معلومات دینی موجب مصونیت انسان از گرفتاری در بسیاری از انحرافات می‌شود و همچنین دانشمند زمانی برای بشریت می‌تواند مفید باشد که از اخلاق و تدین برخوردار باشد.

مروی دانش‌آموزان را به مطالعه در اوقات فراغت تشویق و تصریح کرد: عمر را باید غنیمت دانست و حتی اجازه هدررفت لحظه‌ای از آن را نباید داد و باید دانست کشورهای پیشرفته در سایه تلاش و کوشش به موفقیت رسیده‌اند.

وی همچنین به اهمیت جایگاه مادری در آینده یک ملت اشاره و بیان کرد: دختران امروز، مادران و آینده‌سازان فردا هستند، مردان و زنان آینده از دامان مادر به جامعه می‌روند و لذا مادران نقش بسیار مهمی در شکوفایی یک جامعه دارند.

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: فرهنگ غربی نقش مادری را در جامعه کم‌رنگ کرده‌، حال اینکه مادر بودن هیچ منافاتی با فعالیت‎‌های علمی و اجتماعی زنان در جامعه ندارد، اگرچه ایفای نقش مادری کمتر از فعالیت اجتماعی نیست، بلکه بیشتر نیز هست.

وی گفت: زمانی دختران می‌توانند نقش مادری و پرورش نسل آینده را به‌خوبی ایفا کنند که مزین به تقوا، معرفت، دانش و اخلاق دینی باشند تا بتوانند فرزندانی تربیت کنند که جامعه‌ای پاکیزه و خوب بسازند و در پیشرفت کشور اثرگذار باشند.

مروی ادامه داد: مجموعه مدارس امام رضا(ع) مرتبط با دستگاه عالم آل محمد(ص) است، لذا دانش‌آموزان آن از هر جهت باید ممتاز باشند، به‌ویژه در حوزه‌های علمی، اخلاقی و معرفتی باید در میان دیگران سرآمد باشند و رفتار و عمل فارغ‌التحصیلان مدارس امام رضا(ع) باید ترویج‌دهنده و الگوی فرهنگ و سیره رضوی باشد.

 تولیت آستان قدس رضوی همچنین ضمن بازدید از دبیرستان متوسطه دوم امام رضا(ع) منطقه شهید رجایی که در منطقه کم‌برخوردار مشهد مقدس واقع شده است، دستور تأمین اعتبار سه میلیارد تومانی برای تجهیز سالن ورزشی این مدرسه و احداث مجتمع آموزشی جدید با اعتبار بالغ بر 17 میلیارد تومان جهت پذیرش دانش‌آموز در مقاطع «ابتدایی» و «متوسطه یک» را در مجاورت این مدرسه صادر کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha