کد خبر: 4103898
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۲

پرکردن اوقات فراغت زائران با توجه به قداست مشهد در ایام نوروز برنامه‌ریزی شود

نماینده ولی‌ فقیه در خراسان رضوی گفت: مسئولان باید برنامه‌ریزی‌های لازم را برای پر کردن اوقات فراغت زائران با توجه به قداست و فرهنگ زیارت مشهد در ایام نوروز انجام دهند.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهدبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از آستان نیوز، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، در جلسه مشورتی خدمات سفر نوروز ۱۴۰۲ خراسان رضوی که با حضور وی به عنوان نماینده ولی‌ فقیه، استاندار خراسان رضوی و جمعی از مسئولان ارشد دستگاه‌های اجرایی استان و مشهد در تالار ولایت حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد، با تشریح تفاوت‌های عید نوروز و دهه آخر صفر، اظهار کرد: تفاوت‌های عید نوروز با ایام دهه پایانی ماه صفر آن‌چنان زیاد است که استفاده از تجربیات آن ایام برای میزبانی از زائران نوروزی کارگشا نیست.

وی با بیان اینکه بسیاری از امکانات ایام دهه پایانی ماه صفر در عید نوروز فراهم نیست، تصریح کرد: توجه به مسائل امنیتی و اسکان زائران در ایام نوروز حائز اهمیت است؛ بسیاری از امکانات و مراکز اسکان ایام دهه پایانی صفر در عید نوروز فراهم نیست و برای رفع مشکلات احتمالی باید از امروز برنامه‌ریزی کرد.

نماینده ولی‌ فقیه در خراسان رضوی با اشاره به سفرهای خانوادگی زائران در عید نوروز به مشهد، ابراز کرد: فراهم آوردن امکانات درمانی، بهداشتی و پزشکی در ایام نوروز اهمیت دوچندانی دارد که مسئولان باید در این خصوص از آمادگی لازم برخوردار باشند.

علم‌الهدی همچنین نسبت به لزوم فراهم آوردن شرایط تفریح سالم و پر کردن اوقات فراغت زائران با توجه به شرایط عید نوروز تأکید و اظهار کرد: مسئولان باید برنامه‌ریزی‌های لازم را برای پر کردن اوقات فراغت زائران با توجه به قداست و فرهنگ زیارت مشهد در ایام نوروز انجام دهند.

لزوم آمادگی تمام دستگاه‌های اجرایی استان برای میزبانی شایسته از زائران نوروز ۱۴۰۲

حجت‌الاسلام احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی در ادامه این جلسه، بر لزوم آمادگی تمام دستگاه‌های اجرایی خراسان رضوی برای میزبانی شایسته از زائران نوروز ۱۴۰۲ در مشهد تأکید کرد.

وی بیان اینکه عید سعید نوروز امسال با ماه مبارک رمضان مصادف شده و این تلفیق خود شرایط خاصی را ایجاد می‌کند، اظهار کرد: امسال ماه مبارک رمضان تقریبا از نیمه عید نوروز ۱۴۰۲ آغاز می‌شود که این امر می‌تواند سبب تراکم جمعیت زائران در هفته اول سال در مشهد شود.

مروی تصریح کرد: زائران عید نوروز با زائران ماه صفر و شرایط این ۲ مناسبت از جهات مختلف با یکدیگر متفاوت است؛ لذا نمی‌توان نسخه واحدی برای هر ۲ مناسبت نوشت.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه توجه به مسائل امنیتی زائران، تأمین اسکان مناسب، رفع کمبود پارکینگ در حریم حرم مطهر رضوی، فضاآرایی شاد شهر با توجه به معنویت و قداست مشهد و ماه مبارک رمضان را مورد تأکید قرار داد و گفت: در عید نوروز ۱۴۰۱ علی‌رغم همه تلاش‌های مسئولان اجرایی استانی و شهری مشکلاتی را در حوزه اسکان زائران داشتیم که لازم است نهادهای مسئول برای نوروز ۱۴۰۲ در این خصوص از هم‌اکنون برنامه‌ریزی‌های لازم را اتخاذ کنند.

وی همچنین نسبت به توجه به امیدآفرینی، نشاط و پیشرفت‌های کشور در حوزه فعالیت‌های فرهنگی تأکید و خاطرنشان کرد: دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی باید از فرصت عید نوروز برای جهاد تبیین مورد تأکید مقام معظم رهبری و امیدآفرینی در جامعه استفاده کنند، در آستان قدس رضوی نیز ما باید از همه ابزارها برای امیدآفرینی و تبیین دستاوردها و پیشرفت‌های کشور استفاده کنیم.

مروی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برکات و مزایای برگزاری جلسات کارگروه ملی زیارت، عنوان کرد: برگزاری شورای عالی زیارت به ریاست رئیس‌جمهور در آستانه عید نوروز و ماه مبارک رمضان می‌تواند بسیار مفید باشد که از استانداری خراسان رضوی درخواست پیگیری این موضوع را دارم.

استفاده از ظرفیت‌های مردمی و دولتی برای میزبانی شایسته از زائران

یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی نیز در این جلسه با اشاره به تشکیل قرارگاه خدمات سفر زائران نوروزی در استانداری خراسان رضوی و فرمانداری مشهد، اظهار کرد: این قرارگاه هم‌اکنون فعال است و از ابتدای دی ماه هر ۲ هفته یک بار و از ابتدای اسفند ماه به صورت هفتگی جلسات قرارگاه خدمات سفر زائران نوروزی به منظور مدیریت مطلوب خدمات تشکیل خواهد شد.

وی با تأکید بر اهمیت بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی برای میزبانی شایسته از زائران، گفت: برای ایام نوروز تمام ظرفیت‌های مردمی و دولتی برای میزبانی شایسته از زائران باید وارد میدان شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha