حوزه کودکان؛ عمده فعالیت مؤسسه قرآنی «رضوان علوی»
کد خبر: 4136380
تاریخ انتشار : ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۱

حوزه کودکان؛ عمده فعالیت مؤسسه قرآنی «رضوان علوی»

مدیر مؤسسه قرآن و عترت «رضوان علوی» مشهد با بیان اینکه اصل فعالیت مؤسسه، تولید محتوا برای کودکان پیش از دبستان است که موضوع مورد توجه نیز آموزش قرآن و عترت به آنها است، گفت: در مرحله اول کودک به مربی قرآنی خود و سپس به کلاس قرآن علاقه‌مند شود و در مرحله سوم با قرآن انس بگیرد.

قرآن آموزمرضیه دلالی‌نژاد، مدیر مؤسسه قرآن و عترت «رضوان علوی» مشهد در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌رضوی در خصوص تاریخچه تأسیس این مؤسسه اظهار کرد: آغاز فعالیت مؤسسه از سال 1387 بود، اما مجوز تأسیس مؤسسه در سال 91  صادر شد.

وی درباره هدف از راه‌اندازی این مؤسسه افزود: در دوران دانشجویی مشاهده می‌کردم که دانشجوها حتی نمی‌توانند قرآن را صحیح بخوانند لذا پس از پایان دوران تحصیل در مقطع کاردانی با گذراندن دوره‌های تربیت مربی اقدام به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی کردم و سپس وارد عرصه آموزش قرآن شدم تا بتوانم در این زمینه خدمتی انجام دهم و نوجوانان و جوانان بتوانند قرآن را به‌درستی قرائت کنند.

دلالی‌نژاد با اشاره به سخن امام خمینی(ره) که فرمودند «به دبستان برسید که دانشگاه دیر است»، گفت: برای تحقق این فرمایش و آشنایی با رشته‌های تخصصی کودک، آموزش را در مقطع پیش‌دبستانی شروع کردم.

مدیر مؤسسه قرآن و عترت «رضوان علوی» اظهار کرد: در مبحث امام‌شناسی روشی را آغاز کردیم تا کودکان بتوانند با سیره ائمه(ع) آشنا شوند و از آنها صفتی را بیاموزند و ترتیب امامان را فرا بگیرند و با این شیوه ابداعی در قالب دروازه طلایی دوازده امام نورانی برای هر امام نشانه و صفتی خاص را قرار دادیم.

دلالی‌نژاد ادامه داد: در راستای آموزش روخوانی و روان‌خوانی قرآن در سال 1387 طرحی ابداعی با عنوان طرح «جواد‌الائمه(ع)» را آغاز و آن‌را در چند مهدکودک اجرا کردیم، ضمن اینکه هر ساله آن‌را آسان‌سازی کرده تا سال 1398 که شیوه‌ای را با عنوان «راه بهشت» به شیوه زمان امام رضا(ع) به روش حروف ابجد انجام دادیم و این طرح در قالب کتاب به مهدهای مختلف ارسال شد.

مدیر مؤسسه قرآن و عترت «رضوان علوی» گفت: در راستای پیشبرد اهداف مؤسسه، برگزاری دوره‌های تربیت مربی را برای ارتقای مربیان آغاز کرده‌ایم و پس از اتمام دوره اقدام به اعزام مربیان به مهدهای مشهد و شهرستان‌ها انجام شد و تا امروز حدود 2000 مربی تربیت شده‌اند و حدود 98 دوره تربیت مربی تاکنون اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه این طرح به‌طور میانگین بین 80 مهدکودک در مشهد و حاشیه آن اجرا می‌شود، افزود: از سال 87 تاکنون هرساله حدود 5000 کودک با این کتاب‌ها تحت آموزش قرار می‌گیرند.

دلالی‌نژاد با اشاره به فعالیت‌های مؤسسه تصریح کرد: علاوه بر فعالیت در حوزه کودکان، تولید محتوا برای اداره علوم قرآن و حدیث همچون تولید بنرهای «مکتب‌خانه همراه» را انجام می‌دهیم، اما اصل فعالیت تولید محتوا برای کودکان پیش از دبستان است که موضوع مورد توجه نیز آموزش قرآن و عترت به آنها است تا به قرآن علاقه‌مند شوند. در مرحله اول اینکه کودک به مربی قرآنی خود و سپس به کلاس قرآن علاقه‌مند شود و در مرحله سوم با قرآن انس بگیرد.

مدیر مؤسسه قرآن و عترت «رضوان علوی» با اشاره به اینکه پایگاه‌هایی که درخواست مربی و کتاب‌های مؤسسه را داشته باشند یکی از شعب مؤسسه محسوب می‌شوند، گفت: مربیان از سایر شهرهای ایران مثل رفسنجان، یزد، گرگان و ...  به این مؤسسه مراجعه می‌کنند و در دوره‌ها حضور دارند و بعد از اتمام دوره آن شهر یکی از پایگاه‌های ما به‌شمار می‌آید.

وی در مورد طرح «مهربانی کوچک» در قالب قصه، گفت: جرقه این طرح با پخش آیه 96 سوره مریم که خداوند در آن می‌فرماید: «إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَٰنُ وُدًّا» که از رسانه ملی پخش شد، زده شد. این آیه را محور کار قرار دادیم تا به کودکان یاد بدهیم که شرط دوست‌داشتنی شدن، مهربانی به دیگران است. این طرح در قالب 9 قصه در کتابی با عنوان «هدیه پدر مهربان» آغاز شد تا کودک مهربانی کردن را از منزل شروع کند و مرحله به مرحله پیش رود تا به جامعه برسد و نسبت به جامعه بی‌تفاوت نباشد.

دلالی‌نژاد در خصوص اسم این طرح افزود: هدف از گذاشتن اسم کتاب برای این طرح آن بود که پدران وقتی کتاب را در بازار مشاهده می‌کنند این کتاب را به‌عنوان هدیه برای فرزندشان تهیه کرده و در واقع منظور از هدیه پدر مهربان، هدیه‌ای از سمت امام زمان(عج) برای کودکان است.

وی با اشاره به اینکه از سوی وزارت ارشاد هیچ‌گونه حمایت مالی برای مؤسسه صورت نگرفته است، تصریح کرد: برای تأسیس مؤسسه، اعضای مؤسسین سرمایه شخصی را وارد کرده‌اند و هرساله درآمد حاصل از فروش کتاب‌ها را مجدداً صرف چاپ کتاب می‌کنیم و این چرخه همچنان ادامه دارد و تنها موردی که از سوی وزارت ارشاد تأمین مالی صورت گرفته است تخصیص وام برای تولید طرح کتاب «هدیه پدر مهربان» بوده است.

دلالی‌نژاد با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های مؤسسه، هماهنگ نبودن آموزش و پرورش با مؤسسه است، گفت: طرح‌‌های ما در پیش‌دبستانی‌های آموزش و پرورش، بهزیستی و ... اجرا می‌شود، اما آن‌طور که باید به بحث قرآن و اهل بیت(ع) توجه نمی‌شود و اینگونه طرح‌ها را جزو کلاس‌های فوق برنامه می‌گذارند، در صورتی‌که این موضوع معضل بزرگی برای جامعه امروزی است و مطلوب ما این است که متولیان آموزش و پرورش، آموزش رسمی این طرح‌ها را برعهده گرفته و اجرا کنند.

انتهای پیام
captcha