سرآمدان قرآنی در ۴ حوزه تجلیل می‌شوند
کد خبر: 4220272
تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۳

سرآمدان قرآنی در ۴ حوزه تجلیل می‌شوند

رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی با اشاره به اجرای طرح «سرآمدان قرآنی» گفت: آیین‌نامه‌ای برای این طرح تدوین شده است که براساس آن، باید از افراد در چهار حوزه‌ قرآنی شامل ترویج و تبلیغ، تدریس و پژوهش، حفظ و قرائت تجلیل کرد.

عبدالکریم سجادی رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضویعبدالکریم سجادی، رئیس بنیاد نخبگان خراسان‌رضوی، در گفت‌وگو با ایکنا با اشاره به برگزاری نخستین رویداد ملی «ایراندخت»، اظهار کرد: این طرح در راستای ارتقای سطح علم، توانایی و شکوفایی استعدادهای بانوان و با حمایت استانداری خراسان‌رضوی و دفتر امور زنان و خانواده استانداری، در سال‌ جاری برگزار می‌شود. بنیاد ملی نخبگان استان، مسئولیت اجرایی این طرح را برعهده دارد و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و همچنین استانداری خراسان‌ رضوی پشتیبان و حامی مالی آن هستند.

وی ادامه داد: ارتقای سطح آگاهی و خودباوری و اثرگذاری بانوان در جامعه از اهداف برگزاری این طرح است. ایران از دیرباز برای جایگاه و مقام زن ارزش بسیاری قائل بوده‌ و آمار موجود بیانگر افزایش استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی بانوان در حوزه‌های مختلف علمی، مدیریتی، فرهنگی و فناوری در سال‌های اخیر است. با برنامه‌ریزی و اجرای طرح ایراندخت در تلاش هستیم تا فضایی را برای ارتقای سطح آگاهی و فناوری و همچنین ورود به حوزه کارآفرینی، دانشگاهی، علمی و مدیریتی برای بانوان خراسان‌ رضوی فراهم کنیم.

رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی با بیان اینکه پس از انجام فراخوان، زنان و فعالان این حوزه می‌توانند برای شرکت در رویداد ایراندخت ثبت‌نام کنند، افزود: قصد داریم در این رویداد پذیرای ۲۰۰ نفر از بانوان خراسانی از اقشار مختلف مانند دانشجویان، اساتید، زنان خانه‌دار خود اشتغال، کارمندان ادارات، زنان کارآفرین و... باشیم.

سجادی افزود: بنیاد نخبگان خراسان رضوی برای ارتقای نقش‌آفرینی بانوان در امور مختلف اجتماعی و پرورش تفکر خلاق در آنان، تصمیم دارد کارگاه‌های آموزشی و برنامه بازدید را برگزار کند. این کارگاه طی دو روز از ۲۳ خردادماه آغاز می‌شود که زنان با نمونه‌های موفق استان در حوزه‌های مختلف آشنا و از سختی‌ها و چالش‌های راه آنان مطلع می‌شوند. در ادامه این طرح، بانوان خراسانی در کارگاه‌های آموزشی با عناوین تفکر خلاق و چشم‌انداز فردی، کودک و تعادل کار و زندگی، آشنایی با مقدمات راه‌اندازی کسب‌وکار فناورانه، فن بیان و مهارت‌های گفتاری، خودشناسی و تیپ‌های شخصیتی و زبان بدن شرکت می‌کنند.

رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی با اشاره به طرح «استاد شاگردپرور» که برای نخستین‌بار در کشور اجرا شد، گفت: ایده این طرح از داستان شیخ مفید که آموزگار سیدرضی و سیدمرتضی بود، گرفته شده است. این طرح برای شناسایی و تقدیر از مقام اساتید شایسته از دیدگاه شاگردان برگزار شد. طبق نظرسنجی‌ که از بین ۵۰ دانشکده برتر کشور و دانشجویانی که موفق به کسب رتبه زیر ۱۰۰۰ در کنکور سراسری شده‌ بودند، صورت گرفت ۱۰۰ استاد برتر در کشور انتخاب و از آنان تجلیل شد.

وی تصریح کرد: عمده اساتید برتر مربوط به استان تهران بود و از شهرهای اصفهان و مشهد نیز اساتیدی در این طرح انتخاب شدند که در سطح خراسان رضوی مصطفی جعفری از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و روح‌الله حسینی از دانشکده علوم تربیتی دانشگاه فردوسی با رأی دانشجویان انتخاب شدند. بنیاد ملی نخبگان برای تقدیر و تشکر از این اساتید، اعتباری برای پیشبرد پروژه‌های تحقیقاتی به آنان اهدا کرد. این اعتبار در 15 بخش مختلف از جمله خرید دستگاه‌ها و تجهیزات پژوهشی، پذیرش دانشجوی پسادکتری، بازدیدهای علمی برای دانشجویان و... قابل استفاده است.

سجادی همچنین با اشاره به طرح «سرآمدان قرآنی»، اظهار کرد: بنیاد ملی نخبگان مسئولیت اجرا و ثبت شیوه‌نامه سرآمدان قرآنی را به عهده بنیاد نخبگان خراسان رضوی قرار داده و تاکنون کارگروه‌های مختلف این طرح تشکیل شده است. آیین‌نامه‌ای برای این طرح تدوین شده است که براساس آن، باید از افراد در چهار حوزه‌ قرآنی شامل ترویج و تبلیغ، تدریس و پژوهش، حفظ و قرائت تجلیل کرد. دبیرخانه این طرح ایجاد و کارگروه‌ نیز با مدیریت اینجانب در حال فعالیت است. افراد برجسته در حوزه‌های مختلف قرآنی در این کارگروه با بنیاد نخبگان خراسان رضوی همکاری می‌کنند.

رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی همچنین با اشاره به اجرای طرح «هیئت اندیشه‌ورز»، گفت: در این طرح چهار گروه از متخصصان درباره چالشی در سطح استان ایده‌پردازی کرده و طرح خود را ارائه می‌دهند و پس از تصویب از سوی بنیاد نخبگان، این طرح در دست اجرا قرار می‌گیرد. موضوعات این هسته شامل زیارت و گردشگری، اقتصاد شهری، انرژی و اتباع خارجی است. خروجی هسته اندیشه‌ورز می‌تواند ایده‌ای برای هسته مسئله‌محور اعضای هیئت علمی باشد.

انتهای پیام
captcha