برگزاری اردوی صعود برای آشنایی نوجوانان و کودکان با پیشرفت‌های انقلاب اسلامی

انقلاب اسلامی ایرانبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، لیا عرفانی مدیر روابط‌عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی، در نشست خبری ستاد برنامه‌های دهه فجر انقلاب اسلامی که امروز ۱۰ بهمن‌ماه، با حضور مسئولان کمیته‌های ستاد دهه فجر در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان نهاد رسمی حوزه فرهنگ برای کودک و نوجوان همیشه در ستاد دهه فجر برنامه‌های مهمی را برگزار کرده است. در استان 36 مرکز ثابت، 9 مرکز سیار و 3 مرکز پستی در استان وجود دارد که آنها برای اعیاد و مناسبت‌ها در طول سال برنامه‌های مناسبی را به صورت فرهنگی برای کودک و نوجوان اجرا می‌کنند. 

وی ادامه داد: برنامه‌های مهم دهه فجر شامل زنگ انقلاب، رصد و رصدخانه با شعار امنیت و اقتدار ملی است که در آن کودکان و نوجوانان با رصد آسمان روز و شب آشنا می‌شوند و در این میان، از شهدای انقلاب به عنوان ستارگان انقلاب آگاهی پیدا می‌کنند. برنامه بعدی رویداد حماسه وطنی است که با همکاری شهرداری مشهد اجرا می‌شود و در آن، با استفاده از شاهنامه و ادبیات حماسی، فضای حماسی برای کودکان و نوجوانان ترسیم می‌شود که به میزبانی مدارس برگزار خواهد شد. 

عرفانی تصریح کرد: علاوه بر این موارد، کلیپی در حال تهیه است که ادیان و اقوام خراسانی را به نمایش گذاشته است که همبستگی ملی و وحدت اجتماعی ادیان و اقوام در انقلاب اسلامی را تبیین می‎‌کند. تماشاخانه سیار در این ایام به مناطق محروم و حاشیه شهر خدمات ارائه می‌کند و جشن‌های متفاوتی را برای این مناطق برگزار می‌کند. همچنین تئاتر «رویای اسبی به رنگ شبرنگ» برای نوجوانان توسط حوزه هنری اجرا خواهد شد. نمایشگاه آثار تجسمی برای کودکان و نوجوانان در نگارخانه جهاددانشگاهی مشهد و برگزار می‌شود.

مدیر روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی از همکاری با مؤسسه سورنا در پروژه‌ای خبر داد و بیان کرد: فیلم‌بار که به نوعی نقد جدید فیلم است، توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با همکاری موسسه سورنا درحال طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی است که در تاریخ 10 تا 20 بهمن ماه در پردیس سینمایی مهر برگزار می‌شود. همچنین بیست گروه سرود برای ایام دهه فجر آمادگی اجرا در سطح شهر را دارا هستند. بنیان ملی کودک و نوجوان سازمان تبلیغات اسلامی نیز برنامه‌های متفاوتی مانند روایت پیشرفت، اردوی صعود و... را در دستور کار دارند.

وی افزود: اردوی صعود در اردوگاه دشت بهشت برگزار خواهد شد که طی آن نوجوانان و کودکان از کوه بالا می‌روند و در هر منطقه از کوه با پیشرفت‌های انقلاب اسلامی آشنا می‌شوند. همچنین ایستگاه سلامت معنوی و جسمی کودکان در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در روز 22 بهمن سنجیده می‌شود. علاوه بر این اقدامات، برنامه‌هایی توسط کانون فکری کل کشور ارائه شده است که در مشهد نیز برگزار خواهد شد که این برنامه‌ها شامل، «هر کلاس یک قفسه کتاب»، «صندوق انقلاب با محوریت انتخابات» و «رأی‌گیری» است.