تکیه نفرآباد؛ اولین خیمه‌گاه حسینی تهران

تکیه نفرآباد؛ اولین خیمه‌گاه حسینی تهران

اولین خیمه‌گاه سفید رنگ حسینی تهران تکیه نفرآباد نام دارد. این تکیه در شهرری واقع شده است و همچنان بعد از ۴۰۰ سال، طبق روال هرسال، اول محرم برافراشته می‌شود. در فاصله دو متری از زمین تکیه، قلاب‌هایی برای مهار شدن چادر خیمه از هر سو نصب شده است. چادر خیمه، کار هنرمندان اصفهانی است و ستون ۱۲ متری آن را نگه می دارد که اکنون جای آن را تیرآهن‌ها گرفته‌اند. تکیه نفرآباد در ضلع شرقی حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) قرار دارد.
افراشته فیروزه‌ای؛ مسجد معیرالممالک

افراشته فیروزه‌ای؛ مسجد معیرالممالک

مسجد و مدرسه معیرالممالک واقع در محله سنگلج تهران با مساحتی بالغ بر پنج هزار مترمربع در دوره قاجار احداث شده است که علاوه بر شیوه معماری غنی و رایج زمان خود، یادآور خاطرات پیشینیان است. این مسجد ضمن داشتن بزرگترین گنبد خشتی تهران، فضای سرسبز و مقبره متبرک شهیدی گمنام، محیط پرنشاطی را برای طلاب و همسایگان فراهم کرده است که به غیر از درس و آموزش، برنامه‌های ورزشی، اردوهای جهادی، پژوهشی و تفریحی نیز برگزار می‌کند.
دیدار جامعه قرآنی با خانواده شهید عبدالله مداح

دیدار جامعه قرآنی با خانواده شهید عبدالله مداح

دیدار با خانواده‌های شهدای قاری، حافظ و معلم قرآن به منظور تکریم خانواده و بیان خاطرات و رشادت‌های آن غیورمردان، از سال ۱۳۹۳ آغاز شده و طی پنج سال با ملاقات حدود سیصد خانواده ادامه داشته است. در دور جدید این دیدارها روز گذشته، 26 مرداد، تعدادی از اعضای جامعه قرآنی به دیدار خانواده شهیدان مهدی، عبدالله و محمدصادق مداح رفتند. در این میان شهید عبدالله مداح به عنوان قاری قرآن و شهید شاخص سال 1401 شناخته شده است.
نشست سراسری رؤسای ادارات امور قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی

نشست سراسری رؤسای ادارات امور قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی

سی‌وچهارمین نشست سراسری رؤسای ادارات امور قرآنی سازمان تبلیغات کشور عصر روز گذشته، 26 مردادماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی همراه با تجلیل از دو چهره قرآنی ابوالفضل بهرام‌پور و حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدجواد موسوی‌درچه‌ای، قاری راتب مسجد امام خمینی‌(ره) تهران در محل سازمان دارالقرآن الکریم برگزار شد.
بزرگداشت زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی‌پور

بزرگداشت زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی‌پور

مراسم بزرگداشت معلم فقید قرآن حجت‌الاسلام والمسلمین حاج محمدرضا شهیدی‌پور عصر امروز 26 مردادماه به همت شورای عالی قرآن در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.
بازدید سخنگوی شورای سیاست‌گذاری ائمه کشور از ایکنا

بازدید سخنگوی شورای سیاست‌گذاری ائمه کشور از ایکنا

حجت‌الاسلام والمسلمین علی نوری، سخنگوی شورای سیاست‌گذاری ائمه کشور صبح امرروز ۲۶ مردادماه از تحریریه ایکنا بازدید کرد.
اولین همایش ملی مسئولان مواکب حسینی

اولین همایش ملی مسئولان مواکب حسینی

اولین همایش ملی مسئولان مواکب حسینی «قدم‌های آسمانی» صبح امروز ۲۶ مردادماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر، تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و حجت‌الاسلام والمسلمین نواب، نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت در بقعه شیخ صدوق شهرری برگزار شد.
یک قرن روضه در محله دزاشیب

یک قرن روضه در محله دزاشیب

تکیه دزاشیب یکی از تکایای قدیمی محله شمیران با قدمتی بیش از یک قرن است. گفته می‌شود این تکیه در ابتدا مسجد کوچکی در دوران ناصرالدین‌ شاه قاجار بوده و به همت مردم محله (دزاشیب) و رضا قلی‌ خان مجدالممالک (از رجال قاجار) ساخته شده است. این بنا شامل دو تالار و تعدادی طاق‌نمای دو طبقه است. در گذشته هر یک از طاق‌نماهای تکیه در اختیار یکی از طایفه‌های دزاشیبی بود و هر طایفه پیش از آغاز محرم طاق‌نمای مخصوصش را زینت می‌داد و اسباب و وسایل پذیرایی و چایی در این طاق‌نماها آماده می‌کردند. بعد از پایان عزاداری، طاق‌نماهای ضلع غربی تکیه را باز می‌کردند و تکیه به یک بازارچه محلی تغییـر کاربری می‌داد. در این تکیه، کتیبه‌های قرآنی و روایت «نادعلی» و ترکیب‌بند محتشـم کاشانی و اسباب و ابزارهای عزاداری، مانند علامت و طوق وجود دارد که زیبایی‌های آن را دوچندان کرده است. در تالار شاه‌نشین آن با طاق‌نماهای مختلف، یک حوض مرمری وجود دارد و در یکی از این طاق‌نماها نخل قدیمی تکیه که جایگزین اولین نخل «تکیه دزاشیب» است، قرار دارد. در گذشته نخل‌گردانی یکی از آیین‌های عزاداری تکیه دزاشیب بود که این روزها دیگر خبری از آن نیست و فقط به صورت نمادین در روز عاشورا در فضای تکیه نخل را به گردش درمی‌آورند. در اوایل دوره پهلوی دوم، به همت حاج محمدعلی عباسی معروف به حاج یخچالی برای این تکیه که تا آن زمان سقف نداشت، سقف شیروانی ساخته می‌شود، اما سقف کنونی این تکیه قدیمی در دهه هفتاد توسط استاد «محمود کاظمی» ساخته شده است. «تکیه دزاشیب» با همان سروشکل قدیمی هنوز هم میزبان مراسم‌های با شکوه عزاداری در ایام محرم است.
مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان کشور

مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان کشور

چهلمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان سراسر کشور با حضور سید امیر شوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی، شامگاه روز گذشته در هتل آفتاب مشهد برگزار شد.
اهدای روسری به بانوان محجبه در مسجد مرکزی بیشکک

اهدای روسری به بانوان محجبه در مسجد مرکزی بیشکک

۵۰۰ عدد روسری طی مراسمی در مسجد مرکزی بیشکک با هدف گسترش فرهنگ حجاب به همت اداره دینی مسلمانان قرقیزستان به بانوان مسلمان اهدا شد.