۴۰ درصد افرادی که گل می‌کشند از عوارض آن بی‌اطلاعند
کد خبر: 3828830
تاریخ انتشار : ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۳

۴۰ درصد افرادی که گل می‌کشند از عوارض آن بی‌اطلاعند

گروه اجتماعی ــ سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: براساس تحقیقات، حدود ۴۰ درصد افرادی که «گل» می‌کشند اطلاع کاملی از عوارض آن ندارند.

40 درصد افرادی که گل می‌کشند از عوارض آن بی‌اطلاعندبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، سعید منتظرالمهدی، سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر در نشست تخصصی «سازمان‌های مردم‌نهاد فعال حوزه پیشگیری از اعتیاد، درمان و کاهش آسیب و صیانت اجتماعی» که امروز، 30 تیرماه در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: متأسفانه امروزه با پدیده‌ای به‌عنوان پدران غایب مواجه هستیم، مسائلی مانند پدران و مادران شاغل و فرزندان بعضاً رهاشده و عدم ایجاد گفتمان میان اعضای خانواده مشکلاتی همچون اعتیاد را به‌وجود می‌آورد.

وی ادامه داد: امروزه همسالان جوانان نقش پررنگ‌تری در پیشگیری از آسیب در جوانان دارند. تمام تلاش جوانان امروز این است که کم‌ترین زمان را در خانواده بگذرانند، بر این اساس پس نقش همسالان بسیار پررنگ‌تر از خانواده است و خانواد، محله و... پس از همسالان قرار می‌گیرد.

منتظرالمهدی تصریح کرد: امروزه در دنیا اقدامات اجتماعی و امنیتی دیگر صرفاً دولت‌محور و پلیس‌محور نیست. امنیت در ابعاد مختلف زمانی محقق می‌شود که همگان به میدان بیایند و 70 درصد این کار به عهده مردم است. ما باید با کمک مردم اجتماعی‌شدن مبارزه با مواد مخدر را دنبال کنیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به تلاش برای مبارزه با موادمخدر در حاشیه شهر، بیان کرد: متأسفانه فرآیند اجتماعی‌شدن افراد در حاشیه شهر به درستی انجام نمی‌شود. فرزندان ما به مدرسه می‌روند، بازی و تقریح می‌کنند و...، اما بچه‌های حاشیه شهر خیلی وقت‌ها درست به مدرسه نمی‌روند و از تفریحات ابتدایی محرومند؛ لذا باید تلاش کنیم اجتماعی‌شدن این افراد از مسیر درست خود شکل گیرد.

وی با بیان این‌که نمی‌توان همه دنیا را تغییر داد، خطاب به سمن‌های فعالی در پیشگیری و درمان اعتیاد، افزود: اگر مسئولیت حل مشکلات یک محله در دست ماست، باید در آن محله کار خود را به درستی انجام دهیم. کاری که سمن‌ها در راستای مبارزه با موادمخدر انجام می‌دهند یک مجاهدت و کار مقدسی است؛ چراکه همه ما اهمیت نجات یک فرد را می‌دانیم.

منتظرالمهدی با اشاره به وضعیت موادمخدر میان دانش‌آموزان، یادآور شد: خوش‌بختانه 98 درصد دانش‌آموزان به سمت مصرف موادمخدر نرفته‌اند، اما مصرف موادمخدر توسط همان دو درصد هم خطری جدی است.

وی ادامه داد: متأسفانه بخش زیادی از مصرف موادمخدری مانند حشیش یا گل یا ماری‌جوآنا به دلیل عدم آگاهی جوانان است. براساس تحقیقات مشخص شده که تا 40 درصد افراد اطلاعات کاملی از عوارض این ماده ندارند.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر با تأکید بر این‌که دلیل اعظم روی‌آوردن جوانان به موادمخدر به دلیل فقر دوپامین مغز است، بیان کرد: برخی از جوانان هنگامی که دچار خلأ روانی و عاطفی می‌شوند یا در کار و زندگی شکست می‌خورند که باعث کاهش ترشح دوپامین در مغز می‌شود، می‌خواهند آن را با استفاده از موادی از بیرون جایگزین کنند.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که دوپامین در مغز به‌صورت طبیعی ترشح می‌شود، راهکارهایی برای افزایش افزایش طبیعی دوپامین مغز وجود دارد که باید به جوانان آموزش داده شود. از جمله این راهکارها می‌توان به انجام ورزش‌های هوازی، دوش آب سرد، مصرف خوراکی‌هایی مانند کاکائو اشاره کرد. گفته می‌شود کاکائو تلخ هم‌تراز حشیش دوپامین در بدن تولید می‌کند.

منتظرالمهدی گفت: میزان افزایش دوپامین در حشیش‌ماده 2 و در نوع نر آن 4 است و متأسفانه قدرت حشیش مصرفی در ایران با تغییراتی بر روی این گیاه به 8 رسیده است. این مواد از پرده مغز عبور می‌کند و وارد بافت میان‌مغزی می‌شود و پس از آن مغز دیگر دوپامین ترشح نمی‌کند. بر این اساس افرادی که به موادمخدر روی می‌آوردند تا 6 ماه اول وضعیت خوبی دارند و بعد از 6 ماده به مشکل می‌خورند.

وی تصریح کرد: باید تمام تلاش ما آموزش به بچه‌ها باشد و باید آموزش مهارت‌های 10گانه و نه گفتن را به کودکان آموزش دهیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به لزوم توجه به خانواده به‌منظور کاهش مصرف موادمخدر در جامعه، بیان کرد: در این میان ارتباط دختر با پدر بسیار مهم است. پدرانی که دختران خود را بغل می‌کنند و می‌بوسند فرزانشان کمتر با مشکل مواجه می‌شوند.

وی افزود: بر اساس تحقیقاتی که در یک مرکز ترک اعتیاد انجام شده است، 70 درصد این بانوان در زندگی خود ارتباط خوبی با پدران خود نداشتند. متأسفانه بخشی از این خلأ محبت به دلیل حضور نداشتن پدران امروز در خانواده به دلیل کارکردن است که باید مادران این خلأ را پر کنند.

منتظرالمهدی با بیان این‌که موادمخدر جذابیت‌های خود را دارد، اضافه کرد: مغز با وجود این‌که بسیار باهوش است به راحتی گول می‌خورد و اگر بتوانیم راهکارهای مغز را بیابیم می‌توانیم این مشکلات را حل کنیم.

مبارزه با مواد مخدر، مردمی شود

همچنین محمدحسن جهان، دبیر شورای هماهنگی با مواد مخدر خراسان رضوی در این نشست، گفت: اولین خانه تشکل‌های مردمی حوزه مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری و درمان اعتیاد با هدف ایجاد همدلی و همکاری در زمینه کاهش آسیب در حاشیه شهر در مشهد راه‌اندازی شده است. این خانه با محوریت مردم شکل گرفته است و هدف آن واگذاری مبارزه با مواد مخدر به مردم است.

وی تصریح کرد: بر این مبنا مجمع یاریگران شکل گرفتند که شامل مردم، رسانه‌ها، مسئولان و... است و امروز 170 عضو یاریگر در استان وجود دارد و این اقدام در راستای تقویت تشکل‌های مردمی است.

دبیر شورای هماهنگی با مواد مخدر خراسان رضوی بیان کرد: در ایام تابستان جامعه هدف ما دانش‌آموزان هستند که در لبه تیغ مواد مخدر قرار گرفته‌اند. بر این اساس رکن مبارزه با موادمخدر را پیشگیری قرار داده‌ایم.

به گزارش ایکنا، در این نشست با حضور سعید منتظرالمهدی، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر برگزار شد. نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد به بیان نظرات، دیدگاه‌ها و مشکلات خود پرداختند. همچنین در ادامه این مراسم از پرچم مجمع سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه پیشگیری از اعتیاد، درمان و کاهش آسیب و صیانت اجتماعی خراسان رضوی رونمایی شد.

انتهای پیام

captcha