کد خبر: 3954237
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری صنایع دستی خراسان رضوی گفت: نام علی اکبر اسماعیلی قوچانی در فهرست ملی نادره‌کاران و گنجینه زنده بشری ثبت می‌شود و بخشی از محل کتابت قرآن از سوی این استاد، به خانه موزه کتابت قرآن تبدیل خواهد شد.

تبدیل بخشی از محل کتابت قرآن اسماعیلی قوچانی، به خانه موزه کتابت قرآنبه گزارش ایکنا و به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، مرجان اکبری، معاون میراث‌فرهنگی این اداره‎‏‌کل، امروز ۲۷ بهمن‌ماه، در اختتامیه اولین نمایشگاه و همایش بین‌المللی خوشنویسی راه ابریشم «رقص قلم» که در موزه بزرگ خراسان برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار کرد: استاد علی اکبر اسماعیلی قوچانی اولین نادره‌کار مشهدی است که در فهرست نادره‌کاران ایران ثبت ملی می‌شود و برخی از آثار این استاد نیز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت خواهد رسید و همچنین برگزاری نکوداشت و نصب کاشی ماندگار سر درب منزل این پیشکسوت خوشنویسی نیز در حال برنامه‌ریزی است و نام استاد علی‌اکبر اسماعیلی قوچانی در فهرست ملی نادره‌کاران و گنجینه زنده بشری ثبت می‌شود.

معاون میراث‌فرهنگی اداره ‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی اظهار کرد: بخشی از محل کتابت قرآن توسط استاد علی اکبر اسماعیلی قوچانی، به خانه موزه کتابت قرآن تبدیل خواهد شد.

وی یادآور شد: در دوره پنجم شورای اسلامی شهر مشهد به جنبه‌های جهانی مشهد به صورت ویژه توجه شده است و ارتباطاتی با سازمان یونسکو برقرار شده که در ثبت آثار جهانی مؤثر است.

اکبری به دیگر نتایج برگزاری این نمایشگاه و جشنواره در مشهد اشاره کرد و گفت: امیدواریم با حمایت شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد موزه خوشنویسی را در مشهد ایجاد کنیم.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با قدردانی از همکاری‌های شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد در دوره پنجم پیشنهاد کرد: شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد، خیابان محل سکونت افرادی که در آن کاشی ماندگار نصب می‌شود را به نام این پیشکسوتان نام گذاری کند.

محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در این مراسم با بیان اینکه طی سالیان گذشته نسبت به مقوله هنر، به معنای عام و همچنین چهره‌های نامدار این حوزه که سرمایه‌های ارزشی و تمدنی ما هستند، کم‌‌لطفی‌های بسیاری شده است، اظهار کرد: این کم ‌لطفی‌ها، غفلت و بی‌توجهی ما درد بزرگی است و باید آن را جبران کرد.

وی افزود: هنرمندان در تمام عرصه‌ها، به ویژه هنرمندان عرصه خط و خوش‌نویسی سرمایه‌های ارزشمندی محسوب می‌شوند که باید قدردان آن‌ها بود و از ظرفیت و حضور و نفس گرم و قلم و دست توانمند آن‌ها بهره ببریم.

حیدری با بیان اینکه امیدواریم با همت و همراهی همه مسئولین و دستگاه‌های ذی‌‌ربط بتوان جبران مافات گذشته را کرد، افزود: شورای پنجم و مدیریت شهری در این دوره، از ابتدای فعالیت خود توجه ویژه‌ای نسبت به حوزه فرهنگ و هنر و ادبیات داشت و بسط، توسعه، ارتقاء و حمایت از آن را به‌عنوان یکی از رسالت‌ها و ماموریت‌های خود عنوان کرد که تا کنون در حد وسع و بضاعت خود نیز اقدامات مختلف و متنوعی داشته است.

وی تصریح کرد: مشهد از حیث سخت‎ افزاری در عرصه فرهنگی و هنری، از عقب افتادگی‌های تاریخی رنج می‌‎برد، این ضعف در حوزه نرم‌افزاری نیز مشهود بوده و باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه رویکرد و سیاست شورای پنجم، توجه ویژه به سرمایه‌ها و چهره‌های نمادین و ارزش‌های ملموس و غیرملموس این شهر بوده است، گفت: این مهم را رسالت خود دانستیم چراکه از این طریق می‌توان احساس تعلق خاطر شهروندان به شهر و همچنین هویت ایرانی ـ اسلامی خود را تقویت کرد.

حیدری خاطرنشان کرد: در راستای تحقق این رسالتی که برای خود تعریف کردیم و در اولویت قرار دادیم، همکاری‌های مختلفی با دستگاه‌هایی از جمله اداره ‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی داشتیم که ثمره و خروجی آن فضای کنونی جلوخان آرامگاه فردوسی است؛ پروژه‌ای که عملیات اجرایی آن ۴۰ میلیارد تومان برای شهرداری هزینه داشت ولی فضایی درخور و شان حکیم ابوالقاسم فردوسی فراهم آورد.

حیدری مصوبه خرید خدمات از هنرمندان مشهدی را دیگر اقدام حمایتی شورای پنجم از حوزه هنر شهر خواند و گفت: شیوع کرونا تأثیرات منفی اقتصادی بسیاری بر هنرمندان داشت و شورای شهر مشهد سعی کرد از این طریق بخشی از این ضررها را با خرید خدمات جبران نماید و کمک‌ حال هنرمندان شهر باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد افزود: مدیریت شهری برخاسته از شورای پنجم پیوسته سعی داشته در کنار وظایف ذاتی خود در عرصه‌های مختلف همچون عمرانی، فرهنگی، خدمات شهری، اقتصادی و مالی و...، حوزه هنر و هنرمندان را مدنظر داشته باشد.

حیدری با اشاره به حمایت مدیریت شهری از برپایی جشنواره «رقص قلم»، گفت: شورای شهر و شهرداری رسالت و وظیفه مستقیمی در این بحث نداشت، اما صرفاً بخاطر دغدغه‌مندی و لزوم برپایی چنین رویدادهای فرهنگی در شهر مشهد ورود کردیم، بسیار خرسندیم که با برگزاری این همایش بین‌المللی بستری برای معرفی و عرضه آثار هنری هنرمند نامی و فاخر خراسانی، استاد اسماعیلی قوچانی فراهم آمد.

وی از نابرابری‌های محسوس و ناعادلانه در بین هنرمندان رشته‌های مختلف سخن گفت و اظهارکرد: برخی افراد که شاید نقدهای جدی به آن‌ها وارد باشد، به‌واسطه دیده شدن، بسیار برجسته و معروف شده‌اند، اما هنرمندان واقعی چون «استاد اسماعیلی قوچانی» مورد غفلت قرار گرفته‌اند و ما باید دنبال بهانه‌ای برای معرفی چنین هنرمندان ارزشمند و الگوسازی از آن‌ها باشیم، هنرمندانی که متاسفانه کمتر دیده شده‌اند.

حیدری در پایان با بیان اینکه مدیریت شهری در دوره شورای پنجم سعی داشته حامی عرصه هنر و هنرمندان باشد، گفت: هنرمندان را قشر نجیب جامعه می‌دانم، چرا که بدون منت و با عزت نفس بالا و بزرگواری مشغول فعالیت هستند.

گفتنی است، در پایان این مراسم از استاد پیشکسوت خوشنویسی علی اکبر اسماعیلی قوچانی تقدیر شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: