کد خبر: 3969175
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۰
حجت‌الاسلام رفیعی تبیین کرد؛
کارشناس مذهبی رسانه ملی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) برای عاقبت بخیری، گفت: حضرت فرمودند: «برای عاقبت بخیری نعمت‌هایی را که خدا داده در معصیت خرج نکنید، به حلم خدا مغرور نشوید و هرکس را که یاد ما اهل‌بیت می کند، احترامش کنید.»

سه توصیه امام صادق(ع) برای عاقبت بخیریبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام ناصر رفیعی، کارشناس مذهبی رسانه ملی، شامگاه گذشته 13 اردیبهشت‌ماه، همزمان با دومین لیالی قدر در حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: شب قدر از شب‌های با فضیلتی است که خداوند آن را معادل 80 سال قرار داده است و منظور از هزار ماه در آیه «لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ» صرفا یک عدد نیست، بلکه نمادی از عظمت این شب است.

وی ادامه داد: عاقبت به خیری یک بحث مهم است و در دعای جوشن‌کبیر به یک معنا و به تعداد 100 مرتبه همین را از خدا می‌خواهیم و دعای عارفان نیز همین عاقبت بخیری است. در زیارت عاشورا نیز می‌گوییم: «اَللّهُمَّ اجْعَلْ مَحْیاىَ مَحْیا مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَماتى مَماتَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ»، یعنی خدایا زندگی و مرگ ما را در راه اهل‌بیت قرار بده.

رفیعی عنوان کرد: حضرت ابراهیم(ع) که مورد قبول همه ادیان است، فرزندان خود را دور خود جمع کرد تا سفارشی به آنان کند، حضرت فرمود: «نصیحت من این است که همانطور که آغاز خوبی داشتید، فرجام خوبی نیز داشته باشید». آیت‌الله فاضل لنکرانی نیز به طلاب توصیه می‌کردند که به‌ویژه در حرم مطهر رضوی، دعای عالیه المضامین را بخوانند که در این دعا عاقبت بخیری هم گنجانده شده است.

این کارشناس مذهبی ابراز کرد: همه ما آغازمان را پشت سر گذاشته ایم و هریک در سن خاصی هستیم، یکی در 40 سالگی دیگری در 60 سالگی و... از طرفی هیچ یک از ما نمی‌دانیم در چند سالگی و در کجا از دنیا خواهیم رفت، لذا باید حواسمان باشد تا با فرجام نیک از این دنیا برویم. اعمال به پایان و نهایت آن است، حضرت سجاد(ع) برای عاقبت بخیری دعایی دارند، دعای 11 صحیفه سجادیه با عنوان «خواتیم الخیر» دعایی برای عاقبت بخیری است.

وی با اشاره به داستان ثلعبه انصاری، گفت: ثعلبه انصاری از صحابه پیامبر(ص) بارها از حضرت خواسته بود تا برای افزونی ثروتش دعا کند، اما پیامبر(ص) امتناع می کرد، تا اینکه ثعلبه با پیامبر(ص) پیمان بست که اگر خداوند مالی نصیبش کند، حق فقیران و مستمندان را بپردازد. پیامبر(ص) دعا کرد و گوسفندان ثعلبه زیاد شد تا آنجا که وی ناگزیر برای نگهداری آنها به خارج از مدینه منتقل شد، ازاین رو دیگر نتوانست در نماز جماعت شرکت کند و تنها در نماز جمعه حاضر می‌شد، اما به مرور زمان آن را نیز ترک کرد. با نزول آیه ۱۰۳ سوره توبه و واجب شدن زکات، پیامبر(ص) دو تن را برای گرفتن زکات نزد ثعلبه فرستاد، اما وی از پرداخت آن خودداری کرد و آن را جزیه دانست.

رفیعی اضافه کرد: این امر سبب آزردگی رسول خدا(ص) شد، در این هنگام آیات 75 و 76 سوره توبه نازل شدند. ثعلبه چون شنید که این آیات، درباره او نازل شده است، با صدقات نزد پیامبر(ص) رفت، اما آن حضرت صدقه‌اش را نپذیرفت و فرمود که خداوند مرا از پذیرش صدقه از تو منع کرده است. نقل شده است که ثعلبه، پس از وفات پیامبر، زکات اموالش را نزد خلفا برد، آنان به پیروی از پیامبر(ص) زکات او را نپذیرفتند. در آخر ثروت ثلعبه صرف ساخت مسجد ضرار شد و مرتد از دنیا رفت.

این کارشناس مذهبی رسانه ملی عنوان کرد: حضرت سلیمان(ع) وقتی از خداوند پادشاهی را طلب کرد، خداوند به او عطا کرد، چرا که ایشان ظرفیت داشت و این ملک را از فضل پروردگار می‎دانست در مقابل قارون با آن همه ثروت ظرفیت نداشت و عاقبتش به شر شد. نمونه این انسان ها زیاد است، عده‌ای با فرجام نیک و عده‌ای با فرجام بد از این دنیا رفتند.

وی بیان کرد: امام کاظم(ع) به یکی از صحابه خود فرمود که دو دعا هست که باید زیاد خوانده شود، یکی اینکه از خدا بخواه تا دینت عاریه‌ای نشود و اینکه هر قدر کار خیر انجام دادی، باز هم خودت را مقصر بدان. امام صادق(ع) فرمودند: «یَا اللَّهُ یَا رَحْمَانُ یَا رَحِیمُ یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ». همچنین امام رضا(ع) به خواندن ذکر «لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ» بسیار تاکید کردند. این اذکار برای اینکه عاقبت‎بخیر شویم، بسیار تاثیرگذار است.

رفیعی تشریح کرد: امام صادق(ع) فرمودند: «سه عمل است که انسان را عاقبت‌بخیر می‌کند» و این روایت مکتوب خود حضرت است و توسط ایشان نوشته شده است، برخلاف بسیاری از روایات که نقل و توسط دیگری نوشته شده است. حضرت مکتوب کرده‌اند که برای عاقبت به خیری اول اینکه نعمت‌هایی را که خدا داده در معصیت خرج نکنیم، دوم اینکه به حلم خدا مغرور نشویم و سوم اینکه هرکس یاد ما اهل‌بیت می‌کند، احترامش کنید.

این کارشناس مذهبی رسانه ملی ابراز کرد: در آستانه انتخابات هستیم، لذا نامزدها باید اخلاق انتخاباتی را که بر انتخابات مقدم است، رعایت کنند. در مناظرات اخلاق را رعایت کنند.اگر افراد برای خدا می‌آیند توهین و تحقیر برای چه است. ما در قرآن دو کلمه تغییر و تبدیل داریم، به‌عنوان مثال در قرآن آماده «إِنَّ الحَسَناتِ يُذهِبنَ السَّيِّئَاتِ»، یعنی «بدی‎ها به خوبی تبدیل می‎شود»، همچنین خداوند نیز فرموده: «ِانَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ يُغَيِّروا ما بِأَنفُسِهِم»، لذا از آنجا که انسان‌ها راکد نیستند، دستخوش تغییرات مثبت و منفی می‌شوند. شیخ صدوق نیز افضل‌العمال در شب قدر را کسب علم برشمرده که این را آیات و روایات برداشت کرده‌اند، بنابراین باید آیات و روایات در زندگی ما تجلی یابد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: