فردوسی، شعر و زبان فارسی را در پناه حکمت اسلامی بنا کرد
کد خبر: 4215813
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۷
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

فردوسی، شعر و زبان فارسی را در پناه حکمت اسلامی بنا کرد

محمدمهدی اسماعیلی گفت: فردوسی کاخ بلندی به نام شعر و زبان فارسی را در پناه حکمت اسلامی بنا کرد که تا همیشه سرافراز خواهد ماند.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامیبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، امروز ۲۵ اردیبهشت ماه در آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی که در آرامگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: فردوسی برای تمام تاریخ ما، یک قله مرتفع از حکمت، فلسفه، شعر و ادب است و کاخ بلندی به نام شعر و زبان فارسی را در پناه حکمت اسلامی بنا کرد که تا همیشه سرافراز خواهد ماند.

وی با اشاره به پیام ویژه رئیس جمهوری به‌مناسبت برگزاری مراسم بزرگداشت فردوسی، بیان کرد: از پیام رئیس جمهوری تشکر می‌کنم که مثل همیشه به مبانی فرهنگ اسلامی، ایرانی ارج نهاد و با صدور پیامی، خود را در کنار مردم هنردوست و با فرهنگ ایران دانست و امیدواریم توفیق صیانت از این میراث نصیب و روزی ما باشد.

اسماعیلی ادامه داد: دولت سیزدهم همواره توجه به این میراث گران‌بها را در دستور کار داشته است و ابتکاری که عزیزانم در خراسان رضوی و مشهد داشتند و این روز را به یک دهه تبدیل کردند که پایان آن، مقارن با سوم خرداد و حماسه جاودان فتح خرمشهر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه سرزمین خراسان از مفاخر ارجمندی پر شده است، گفت: با معرفی کامل دستاوردهای بزرگ این سرزمین و داشته‌های غرورآفرین آن، راه برای آینده امیدبخش هموار می‌شود. توس زادگاه و محل زیست هزاران حکیم گرانقدر بوده و به‌زودی در این شهر عالم‌پرور و این خطه زرخیز، باغ مفاخر توس راه‌اندازی خواهد شد تا گرامیداشت هزاران ستاره درخشان در این نقطه مهم از ایران اسلامی باشد.

همچنین در ادامه برنامه محمدرضا قلندر شریف، شهردار مشهد اظهار کرد: هر شهری فلسفه وجودی خود را دارد و مشهدالرضا(ع) از زمان تأسیس بر کرانه خورشید ولایت و امامت شکل گرفت. در مشهد، شهروند و گردشگر معنایی ندارد و هرچه است یا مجاوران هستند و یا زائرانی که به بارگاه منور رضوی مشرف می‌شوند.

وی ادامه داد: مشهد خورشیدی به نام علی‌ابن موسی‌الرضا(ع) دارد و در جوار این خورشید، ستاره‌هایی در فرهنگ، حکمت، علم و دانش پرورش یافته‌اند و حکیم ابوالقاسم فردوسی از سرآمدان این ستاره‌ها در مشهد است.

قلندرشریف افزود: در تاریخ انقلاب اسلامی، رستم‌ها و اسفندیارهای واقعی بسیارند و در همین تاریخ معاصر خودمان، خیلی از همین شهدا همچون باکری‌ها، برونسی‌ها، همت‌ها و سلیمانی‌ها در هیبت قهرمانان جاودانه مطرح هستند و امروز نیز امثال حاجی‌زاده‌ها، قاآنی‌ها و سلامی‌ها پرچمدار این حماسه هستند و مسئولیت ویژه ما نیز تکریم این عزیزان و بزرگداشت مقام آن‌هاست.

شهردار مشهد اظهار کرد: نقطه عطف رسیدگی به مجموعه شاهنامه در تیرماه ۱۳۷۵ اتفاق افتاد، یعنی همان زمانی که رهبر معظم انقلاب به این منطقه آمدند و توصیه به بزرگداشت فردوسی کردند. از سال ۱۳۹۲ نیز محدوده توس به‌عنوان یک منطقه ویژه مطرح شد و از همان زمان، نهادهای مسئول توجه به این بخش به عنوان محدوده منفصل شهری را در دستور کار قرار دادند، با این حال، در دوره ششم مدیریت شهری، کمیسیون توسعه و عمران توس ویژه‌ترین خدمات را ارائه و توجه خود را در عمل نشان داده است.

وی گفت: در این دوره اقداماتی که ویژه این منطقه صورت گرفته نسبت به یک دهه گذشته حدود دو برابر شده است و در این دوره تا به امروز، حدود هزار میلیارد تومان در این محدوده هزینه شده و همه آن نیز از منابع مالی مدیریت شهری بوده و این همان رسالتی است که از امر رهبر معظم انقلاب بر دوش داشتیم و حتی همین امسال نیز حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته که هزینه خواهد شد.

شهردار مشهد بیان کرد: کارگروه ویژه‌ای در مشهد به نام «حکیم توس» وجود دارد که برنامه‌ریزی ویژه برای بزرگداشت فردوسی در دهه حماسه و ادب در نظر گرفته است.

انتهای پیام
captcha