کد خبر: 4217963
تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۶
با حضور شورآفرین مردم خراسان رضوی

پیکر خادم الرضا(ع) در پناه شاه خراسان آرام گرفت

پیکر شهید جمهور، شاگرد مکتب حسینی و خادم حریم رضوی، غروب پنجشنبه سومین روز از سومین ماه سال 1403 در پناه شاه خراسان آرام گرفت.

پیکر خادم الرضا(ع) در پناه شاه خراسان آرام گرفتمشهد الرضا(ع) امروز در سوگ خادم الرضا(ع) سیاه‌پوش بود. از ساعات اولیه امروز مردم قدرشناس مشهد آمده بودند تا پیکر شهید جمهور و همراهانش را بدرقه کنند مردمی که هفته گذشته در میزبانی از رئیس جمهور سنگ تمام گذاشتند. امروز آمده بودند تا آخرین بار شهید جمهور و همراهانش را بدرقه و با آنان وداع کنند.

شهر فضای غم‌آلودی به خود گرفته است. همه با لباس عزا آمده‌اند کوچه و خیابان‌های شهر رنگ عزا گرفته و همه آمده‌اند تا شاگرد مکتب حسینی و شهیدان همراهش را تا آرامگاه ابدی همراهی کنند. شهیدانی که فاتح قلوب ملت ایران شدند آنان که خدمت را سرلوحه کار خود قرار دادند.

همه با در دست داشتن عکس‌های شهید خدمت در مسیر مراسم تشییع آماده رسیدن پیکرها هستند، پلاکاردهایی با عنوان آخرین دیدار مردمی، امروز امام هشتم(ع) مهمان تازه دارد، «امام رضا(ع) منو بخر بین زمین و آسمان منو ببر»، «امشب خادم الرضا(ع) در آغوش رضا(ع) آرام می‌گیرد» و... در دستان مردم به چشم می‌خورد.

مراسم با قرائت قرآن آغاز می‌شود. «سَلَٰمٌ عَلَىٰٓ إِبۡرَٰهِيمَ ؛كَذَٰلِكَ نَجۡزِي ٱلۡمُحۡسِنِينَ ؛إِنَّهُۥ مِنۡ عِبَادِنَا ٱلۡمُؤۡمِنِينَ؛ و خدا می‌خواند: درود و سلام بر ابراهيم. ما اين‌گونه نيكوكاران را پاداش مى‌دهيم (كه براى آنان مدح و ثنا به جا مى‌گذاريم). همانا او از بندگان مؤمن ماست.»

با قرائت زیارت عاشورا ادامه می‌یابد: «السلام علیک یا ابا عبدالله»... و این فراز از زیارت عاشورا می‌رسد: «اللهم الرزقنی شفاعت الحسین یوم الوورد»، به راستی که سیدالشهدای خدمت با شهادت در حین خدمت شفاعت خود را در یوم الورود از سیدالشهدا گرفت و این‌گونه با بدرقه مردم رهسپار آرامگاه ابدی خود در جوار امام رضا(ع) شد.

نوای «ای صفای قلب زارم هرچه دارم از تو دارم» در فضای مملو از جمعیت پیچیده است و خادم الرضا(ع) به راستی که شهادت را از امام رضا(ع) دارد.

به رأی خود افتخار می‌کنم

بانویی که عکس شهید خدمت در دستانش است و از صبح به میدان پانزده خرداد آمده، می‌گوید: از شنیدن خبر ناگوار بسیار غمگین شدم. من به رأی خود افتخار می‌کنم و امروز آمده‌ام عوض رأی خود از شهید جمهور شفاعت بگیرم.  افسوس من این است که دیر ایشان را شناختم امروز یک ایران از این فقدان متأثر هستند.

پیکر خادم الرضا(ع) در پناه شاه خراسان آرام گرفت

مرضیه در بخش دیگری از این گزارش با ما همراه می‌شود و می‌گوید: خبر شهادت رئیس جمهور بسیار شوکه‌کننده بود. از روزی که خبر را شنیدم، انگار پدرم را از دست داده‌ام. برایم خیلی سخت گذشت. امروز آمدم تا با بدرقه پیکر شهید خدمت مراحل قدرشناسی را هرچند اندک به جای آورم.

رئیس جمهور خادم جمهور بود

وی بیان می‌کند: شهید رییسی به گفته خودشان رئیس جمهور که بلکه خادم جمهور بود و این صدق سخن ایشان در همینکه حین خدمت به شهادت رسیدند، کاملا معلوم و مشهود است. ما مرد بزرگی را از دست دادیم، در حالیکه در زمان حیاتشان از بزرگی‌های ایشان خبر نداشتیم.

زهره طاووسی در ادامه با ما همراه شده و می‌گوید: امروز خود را مؤظف کردم، در مراسم ادای احترام به شهدای خدمت شرکت کنم و با اینکه تا آغاز مراسم چند ساعت باقی‌مانده، سیل عظیم جمعیت را مشاهده می‌کنم که این نشان از قدرشناسی مردم ماست.

وی اظهار می‌کند: مشهدی‌ها ارادت خاصی به شهید رییسی دارند و ایشان را قبل از اینکه رییس جمهور بدانند، خادم امام رضا(ع) می‌دانند. امروز نیز مردم مشهد بار دیگر تلاش دارند، میزبانی شایسته و در خور شأن از شهید جمهور داشته باشند.

وی می‌گوید: شهید رئیسی از بدنه مردم و رهرو شهید رجایی بود و متواضعانه برای خدمت به مردم به میدان آمد و در راه خدمت به مردم هم جان شریفش را داد.

یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در مراسم، ادامه می‌دهد: چند روز اخیر تصویری از منزل مادر شهید رئیسی در فضای مجازی پخش شد که شاهد زندگی ساده ایشان بودیم. فرزندی که در چنین خانواده ساده‌زیستی متولد شده است، طعم فقر را چشید و لذا درد مردم را می‌دانست و همانطور که خودش را خادم جمهور می‌نامید واقعا به مردم خدمت کرد.

وی تصریح می‌کند: من خودم به ایشان رأی ندادم، اما وقتی شنیدم حین خدمت به شهادت رسیدند، آنگاه متوجه شدم که ایشان برای خدمت به میدان آمده بودند، نه برای کسب قدرت، بلکه فقط هدفشان کسب رضای خدا با کار برای مردم بود.

پیکر خادم الرضا(ع) در پناه شاه خراسان آرام گرفت

راضیه حدادی در ادامه می‌گوید: از روزی که این خبر تلخ را شنیدم از رسانه‌ها دنبال می‌کنم تا بتوانم برای مراسم بدرقه بیایم، خوشبختانه توفیق شد، امروز بیایم.

وی می‌گوید: سیدابراهیم رئیسی در مقام ریاست جمهوری یک کشور مردی متواضع و افتاده بود که متاسفانه دیر ایشان را شناختیم امیدوارم بتوانیم رهرو این شهید بزرگ و سایر شهیدان باشیم.

یک نوجوان دانش‌آموز در ادامه بیان می‌کند: امروز آمده‌ام که به عنوان یک دهه هشتادی به رئیس جمهور شهیدم ادای احترام کنم امروز برای جبران خوبی‌های شهیدان خدمت آمده‌ام و تنها کاری که می‌توانم برای قدردانی از ایشان و همراهانش که در راه خدمت به مردم جان خود را از دست دادند، همین حضورم هست.

پیکر شهدای خدمت پس از تشییع در شهرهای تبریز، تهران، قم و بیرجند صبح امروز در مشهد مورد استقبال قرار گرفته و در پایان شهید جمهور با بدرقه مردم شهیدپرور مشهد در جوار بارگاه رضوی آرام گرفت.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

گزارش از زهرا اسماعیلی خبرنگار ایکنای خراسان رضوی

انتهای پیام
captcha