راه‌اندازی پایگاه اهدای خون در حرم رضوی باعث مشارکت زائران شده است
کد خبر: 4220652
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۴

راه‌اندازی پایگاه اهدای خون در حرم رضوی باعث مشارکت زائران شده است

مدیر کل سازمان انتقال خون خراسان رضوی گفت: با راه‌اندازی پایگاه اهدای خون در حرم مطهر رضوی شاهد حضور بیشتر زائران و مجاوران در اهدای خون هستیم.

اهدای خونبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، سعید اصغریان، مدیر کل سازمان انتقال خون خراسان رضوی، امروز 20 خرداد در نشست خبری که در محل این سازمان در خصوص اهمیت اهدای خون برگزار شد اظهار کرد: خون و فرآورده‌های خونی محصولی است که در هیچ جای دنیا بدیلی ندارد، ما بیماری‌های متفاوتی داریم که افراد مبتلا به آن نیازمند خون و فرآورده‌های آن هستند و انتقال خون وظیفه تأمین خون و فراوردهای خونی را دارد.

وی افزود: هیچ پزشکی بدون خون اتاق عمل خود را فعال نمی‌کند و اینکه هر واحد خون نجات جان سه بیمار است، صرفاً یک شعار نیست و یک حقیقت است و اهداکنندگان خون قهرمانان زندگی‌بخش هستند، چرا که یکی از راه‌های نجات جان افراد اهدای خون در موقع نیاز آنان است.

اصغریان با اشاره به اینکه ذخیره خونی را در حد مطلوب نگه داشته‌ایم در خصوص میزان اهدای خون در خراسان رضوی ادامه داد: در سال گذشته، رشد ۷.۵ درصدی اهدا خون در استان را داشته‌ایم، در حالی که متوسط اهدای خون در کشور ۴ درصد بوده است. در ۳ ماه نخست سال ۱۴۰۳ نیز شاهد رشد ۱۱.۲ درصدی اهدای خون بوده‌ایم که این موضوع نشانگر افزایش ۳ برابری اهدای خون نسبت به کل کشور است.

وی بیان کرد: تلاش ما در سال گذشته بر حفظ شرایط ذخایر خونی در وضعیت مطلوب بوده و بر همین اساس، شاهد رشد ۴۶ درصدی اهدا‌کنندگان خون برای نخستین بار و در حال حاضر، نیازمند مشارکت ببشتر بانوان و جوانان در فرایند اهدای خون هستیم، بر اساس آخرین آمارها، ۹۵ درصد از اهدا کنندگان خون، آقایان هستند و بانوان تنها ۵ درصد در اهدای خون مشارکت دارند.

 اصغریان ادامه داد: این در حالیست که در سراسر جهان، نسبت اهدای خون بین آقایان و بانوان تقریباً برابر است و لذا نیازمند فرهنگ‌سازی بیشتر در عرصه اهدا خون به‌ویژه در نسل جوان و بانوان هستیم. لزوم اهدای خون از سوی جوانان نیز بسیار اهمیت دارد و متوسط سن خون‌دهندگان بین ۱۸ تا ۶۰ سال است که این میانگین برای اهداکنندگان مستمر ۶۵ سال است و بر این اساس اگر جوانان اهداکننده در چرخه اهدا خون نباشند، در آینده نزدیک در راستای تأمین خون با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

مدیر کل سازمان انتقال خون خراسان رضوی افزود: در سال 1402 دستاوردهای خوبی در حوزه اهدای خون داشتیم که از آن جمله می‌توان به برپایی پایگاه اهدای خون در حرم مطهر رضوی اشاره کرد که اکنون بیش از چهار ماه از فعالیت آن می‌گذرد و در طرح نذر خون شاهد استقبال خوبی از سوی زائران و مجاوران در این مرکز بودیم. 

وی بیان کرد: در هفته وحدت نیز بنا به درخواست شهروندان در پایگاه تربت جام ایام خدمت‌رسانی به اهداکنندگان خون را از سه روز به 6 روز افزایش دادیم که شاهد افزایش رضایت اهداکنندگان بودیم. ارتقاء زیرساخت‌ها از جمله افزایش تخت‌های خون‌گیری، افزایش کیفیت غربالگری خون‌های اهدایی و ایجاد فضای بیشتری برای ذخیره پلاسما با توجه به اینکه همیشه برای ذخایر پلاسما دچار مشکل بودیم از دیگر اقدامات بود و پویش دوشنبه‌های ورزشی، پویش نذر خون در ماه رمضان و مواردی از این قبیل نیز انجام شده است.

 مدیر کل سازمان انتقال خون خراسان رضوی از اولین اقدام برای گرامیداشت اهداکنندگان خون خبر داد و گفت: برگزاری همایش اهداکنندگان رکورد دار و تقدیر از فعالان این حوزه در دستور کار است، ضمن اینکه تبیین اهداف سازمان انتقال خون را در دست اقدام داریم و با توجه به اینکه یکی از اهداکنندگان خون در پایگاه امید مشهد شهید مالک رحمتی بودند، لذا نام این پایگاه به نام این شید خدمت مزین خواهد شد.

وی افزود: همواره کمبود فضای فیزیکی در سازمان انتقال خون خراسان رضوی از معضلات بوده و پروژه افزایش فضای فیزیکی بیش از 13 سال است که روی زمین مانده است و با وجود اینکه تخصیص بودجه اولیه انجام‌شده اما کفاف پایان دادن به ساخت پروژه را نمی‌دهد، لذا اگر نتوانیم بودجه را تأمین کنیم پروژه نیمه‌تمام باقی می‌ماند. برای فاز دوم نیز جهت افزایش فضای فیزیکی 170 میلیارد تومان در سال گذشته اعتبار تخصیص یافته که با توجه به بزرگی پروژه قرار شد پیشروی به‌صورت بخش به بخش باشد و با توجه به پیش‌بینی 35 میلیارد تومان اعتبار برای ساخت طبقه اول 26 میلیارد تومان تخصیص داده شد.

 اصغریان گفت: در راستای تأمین هزینه‌های تکمیل پروژه نیز طی جلسه‌ای با اوقاف تفاهم‌نامه منعقد شد تا افرادی که تمایل به وقف خون دارند زمینه فراهم باشد و با توجه به اینکه مشهد قطب سلامت است، لذا از استان‌های مجاور برای انجام پروسه‌های درمان به مشهد مراجعه می‌کنند و بر این اساس در سال گذشته ۲۰ درصد افزایش در تقاضای بیمارستانی داشتیم، لذا اگر نتوانیم همپای افزایش تخت‌های بیمارستانی تأمین‌کننده خون باشیم شاهد توقف ۳۰ درصد عمل‌های درمانی و بخشی از پروسه‌های درمانی خواهیم بود.

انتهای پیام
captcha