راه‌یابی ۴ حافظ خراسانی به مرحله نهایی آزمون تخصصی حفظ قرآن
کد خبر: 4220770
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۲۸

راه‌یابی ۴ حافظ خراسانی به مرحله نهایی آزمون تخصصی حفظ قرآن

مدیر اداره امور قرآنی اداره‌کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: چهار نفر از حافظان کل قرآن استان خراسان رضوی به مرحله نهایی طرح ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم در سطح کشور راه يافتند.

مهدی رمضانی، مدیر اداره امور قرآنی اداره‌کل تبلیغات اسلامی خراسان رضویمهدی رمضانی، مدیر اداره امور قرآنی اداره‌کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی، اظهار کرد: یکی از خدماتی که نظام جمهوری اسلامی برای حافظان قرآن در نظر گرفته مدارک علمی هم‌تراز با مدارک دانشگاهی است، این مدارک از طریق آزمون اعطای مدرک تخصصی قرآن کریم به حافظان قرآن تعلق می‌گیرد.

وی ادامه داد: فرآیند ثبت‌نام این آزمون‌ها هر ساله از اسفند ماه آغاز می‌شود و مرحله کتبی اول در اردیبهشت‌ماه و مرحله کتبی در شهریورماه برگزار می‌شود. حافظان قرآنی که بتوانند در رشته حفظ ۱۰ جزء و در دو مرحله کتبی و شفاهی حد نصاب را کسب کنند، مدرکی معادل دیپلم دریافت می‌کند.

رمضانی بیان کرد: حافظانی که در نتیجه آزمون کتبی و شفاهی رشته حفظ ۲۰ جزء موفق باشند مقطع فوق‌دیپلم که همان مدرک درجه ۴ است را دریافت می‌کنند و مدرک درجه ۳ که هم‌تراز با مدرک کارشناسی است به حافظان کل قرآن کریم تعلق می‌گیرد که در آزمون کتبی و شفاهی حائز رتبه‌‌های برتر می‌شوند.

مدیر اداره امور قرآنی اداره‌کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: حافظان کل قرآنی که مدرک شماره دارای مدرک درجه ۳ هستند می‌توانند پس از ۲ سال در آزمون مدرک درجه ۲ که معادل کارشناسی ارشد است، شرکت کنند‌‌. متقاضیان این آزمون باید علاوه بر آزمون شفاهی و همچنین مفاهیم قرآن، در آزمون مفردات قرآن هم شرکت کنند و در این آزمون‌ها حائز رتبه شوند.

وی گفت: مرحله نهایی آزمون اعطای مدرک به حافظان کل قرآن، آزمون مدرک درجه یک است که متقاضیان باید علاوه بر قبولی در آزمون‌های قبلی، در آزمون کتبی تفسیر قرآن نیز حد نصاب نمره را کسب کنند و همچنین به مدت  ۱۰ سال سابقه تدریس و تربیت شاگرد را نیز داشته باشد.

رمضانی با تشریح روند برگزاری مرحله نهایی آزمون اعطای مدرک تخصصی حفظ قرآن، اظهار کرد: امسال از ۲۱ نفر حافظ کل قرآنی که به مرحله نهایی آزمون مدرک تخصصی حفظ قرآن در کشور دعوت شده‌اند، ۴ نفر از حافظان کل قرآن خراسان رضوی هستند.

مدیر اداره امور قرآنی اداره‌کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: از بین بانوان حافظ کل قرآن کریم استان خراسان رضوی خانم‌ها فاطمه خالقی و نجمه ملک‌پورزاده و از بین آقایان محمدرضا جاهدی‌نیا و مسعود لعل اول توانستند به مرحله نهایی آزمون اعطای مدرک تخصصی حفظ قرآن راه یابند.

وی افزود: آزمون درجه یک مدرک تخصصی حفظ قرآن 6 ماه آینده و تقریباً در آذرماه برگزار می‌شود که سعی داریم با پیگیری‌های لازم این آزمون امسال به میزبانی مشهد برگزار شود.

رمضانی تصریح کرد: در خراسان رضوی تا‌کنون ۱۷ نفر حافظ کل قرآن دارای مدرک درجه ۲ که معادل کارشناسی ارشد است داریم. اما از بین حافظان قرآن استان کسی تاکنون موفق به دریافت مدرک تخصصی درجه یک حفظ قرآن نشده است.

مدیر اداره امور قرآنی اداره‌کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی این مدارک تخصصی حفظ قرآن با مدارک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم‌تراز سازی شده و از این جهت مدارک تخصصی حفظ قرآن با امضای رئیس سازمان تبلیغات و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای اعتبار است.

وی گفت: در تلاش هستيم تا دوره‌های تخصصی لازم برای آمادگی نمایندگان استان خراسان‌رضوی در آزمون نهایی حفظ قرآن را به خصوص در بخش تفسیر قرآن با حضور اساتید برجسته تفسیر برگزار کنیم.

انتهای پیام
captcha