کد خبر: 4221438
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۸
آیت‌الله علم‌الهدی:

«رئیسی» یک فرد نیست، یک جریان است

امام جمعه مشهد گفت: شهید آیت‌الله رئیسی با شهادتش به یک جریان تبدیل شد. اگر رئیسی جریان است، مردم نیز پی همین جریان را باید بگیرند و کسی را به کار گیرند که بتواند مانند او اخلاص داشته باشد.

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضویبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی امام جمعه مشهد، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی، در خطبه‌های نماز جمعه این هفته که امروز 25 خردادماه، با حضور زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن یادآوری آیه مورد اشاره رهبر معظم انقلاب در مراسم سالگرد عروج ملکوتی امام خمینی(ره)، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در حرم امام(ره) آیه‌ای را مورد استشهاد قرار دارند. آیه 154 سوره مبارکه «بقره» و این فراز نورانی از کلام الله مجید مورد استقبال ایشان قرار گرفت تا اشاره روشن به فلسفه شهادت شهدای خدمت باشد.

وی افزود: خداوند عالم در این آیه می‌فرماید «وَلَا تَقُولُوا لِمَنْ یُقْتَلُ فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتٌ بَلْ أَحْیَاءٌ وَلَٰکِنْ لَا تَشْعُرُونَ» و خداوند عالم تصریح دارد تا مردم، کسانی را که در راه خدا کشته می‌شوند، مقتول خطاب نکنند، زیرا آن‌ها زنده هستند و درک آن از عهده اکثر مردم خارج است.

رئیسی، مرد کار و جهاد بود

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: انسان‌ها نمی‌توانند حیات انسانی را که در راه خدا کشته شده، درک کنند. این مسلم است اما ذکر «لاتَشعُرون» در لفظ جمع، اشاره به این حقیقت دارد که نه یعنی امکان درک این حیات وجود ندارد، بلکه به این معنا که اکثریت مردم متوجه این موضوع نمی‌شوند. مقصود از این حیات هم زندگی برزخی نیست که این‌ها نیز همچون سایر متوفیان پس از مرگ راهی حیات برزخی شوند. این حیات خیلی خاص و ویژه است. کسی که در راه خدا کشته شد، زنده است. به این معنا که همه کارها و مسائل زندگی او تبدیل به جریانی می‌شود که در زندگی مردم ادامه پیدا می‌کند. مقصود از این زندگی، زندگی جریانی شهداست که مؤلفه‌ها، شاخصه‌ها و خصوصیات زندگانی آن‌ها تبدیل به یک نوع جریان زنده و جاوید می‌شود که بعداً شخصیت هر انسانی در زندگی خودش براساس آن سنجیده می‌شود.

علم‌الهدی ادامه داد: شهدای خدمت به شهادت رسیدند. شهید مرحوم آیت‌الله رئیسی به شهادت رسید، اما شاخص‌های سیره او همچنان در این کشور زنده است. این نباید باشند که بخواهند از آقای رئیسی یک شخصیت اسطوره‌ای بسازند. اینکه بگویند مرد خوبی بوده، مهربان بوده، برخورد نرم با محرومان داشته، بله البته که همه اینها بوده، اما به موازات این، شهید رئیسی مرد کار بود، مرد جهاد بود. می‌دوید، تلاش و کار می‌کرد. افزون بر همه این‌ها، مرد مدیریت بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: در جریان شهادت شهید جمهور، نباید بگذاریم دو اتفاق بیفتد، یکی اینکه در سایه اسطوره ‌سازی، شخصیت مدیریتی مرحوم آیت‌الله رئیسی زیر سؤال برود و دوم اینکه دولت سیزدهم ناکارآمد جلوه کند. برادران عزیز، خواهران گرامی، دیروز سرپرست ریاست جمهوری به مشهد آمد و 109 پروژه عمرانی را افتتاح کرد. وقتی در طول سه سال، 109 پروژه اعم از نیروگاه برق، کارخانه فولاد و تصفیه خانه بی‌نظیر کشور در چرمشهر به بهره‌برداری می‌رسد، اینها نشانه مدیریت است چون رئیسی مرد کار بود.

وی تأکید کرد: در این میان یک عده هستند که مدام می‌گویند رئیسی مهربان بود، مردم‌دار بود، آغوش باز به روی مستضعفان داشت. بله همه این‌ها بود، اما نشانه‌های کار آقای رئیسی را هم ببینید. بعضی می‌گویند سه سال دولت سیزدهم. کجا سه سال؟ این دوره ریاست جمهوری به اندازه هشت سال برکات داشت.

راه شهید جمهور باید ادامه پیدا کند

علم‌الهدی گفت: یک بخش دیگر این است که عملکرد دولت زیر سؤال برود. اینکه بگویند آقای رئیسی خودش خوب بود اما اطرافیانش در دولت پای کار نبودند. این چه حرفی است؟ این توهین به یک عده مجاهد است. کاری که ایشان می‌کرد با همین دولت بود. شخصیت ایشان از اساس طوری بود که اگر کسی نمی‌توانست مانند او باشد، از او عقب می‌ماند. این وزرا جهاد کردند. این مدیران فعالیت کردند. 109 پروژه در این استان اگر تلاش مدیران دولت نبود و سلطه عظیم بر پیگیری توسط آقای رئیسی وجود نداشت، شکل نمی‌گرفت.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: اینطور است که می‌گویند این آقا زنده است. این زندگی نه معنی زندگی برزخی بلکه به معنای مدیریت مسلط و جامع نسبت به همه جریانات از حوزه اجرا تا پیگیری است. او ماندگار شد، چه به خاطر خودش و چه با انتخاب عوامل مجاهد و خستگی‌ناپذیر و به کارگیری نیروهای متعهد در تراز خودش. شهید آیت‌الله رئیسی با شهادتش به یک جریان تبدیل شد. اگر رئیسی جریان است، مردم نیز پی همین جریان را باید بگیرند و کسی را به کار بگیرند که بتواند همانطور اخلاص داشته باشد.

امام جمعه مشهد با اشاره به انتخابات پیش رو اظهار کرد: ای مردم، آدم‌ها را با اطرافیانشان بشناسید. شما بصیرت دارید. چهل سال از این انقلاب می‌گذرد. شما نیاز به قیم ندارید که کسی پیدا بشود به شما بگوید به فلانی رأی بدهید و به فلانی ندهید. این کشور رئیس جمهوری مانند رئیسی عزیز می‌خواهد. به دنبال کسی بروید که خصوصیات شهید جمهور را در او احتمال بدهید و اگر از کسی چنین رویه و رویکردی نمی‌بینید، به سراغ او نروید.

وی در پایان افزود: این شما هستید که می‌توانید سرنوشت جامعه خود را رقم بزنید تا یک رئیسی دوم بیاید و این جریان خدمت را با قوت و قدرت ادامه بدهد. بصیرت شما مردم، مشکلات این کشور را در هر برهه و بحران حل خواهد کرد. در طول این 45 سال، هر جا شما در وسط صحنه بودید، نه تنها مشکلات ایجاد نشد بلکه چالش‌ها حل و فصل شد. ای مردم، آن روز که امام(ره) چشمان مبارک خود را بست و گفت با اطمینان خاطر از این دنیا می‌روم، فقط یک توصیه داشت که مخاطب آن هم مردم بود. ایشان فرمود نگذارید انقلاب به دست نااهلان بیفتد. مسئولیت را بر دوش شما گذاشت. حالا اگر خلاف این رقم خورد، چطور می‌خواهیم در قیامت پاسخگوی امانت امام(ره) باشیم؟

انتهای پیام
captcha