کد خبر: 3873258
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
گروه فرهنگی ــ طرح «۱+۹۹» با هدف ترویج و گفتمان‌سازی فرهنگ کتاب و کتابخوانی از سوی آستان قدس رضوی در نوروز ۹۹ برگزار می‌شود.

آستان قدس رضوی با طرح «1+99» به استقبال بهار می‌رودبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد، رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی اظهار کرد: انس با کتاب، توفیقی عظیم است که تا حد یک واجب دینی، به آن تأکید شده است. در ساحت تمدنی نیز، توجه به کتاب، به‌عنوان یکی از بهترین ابزارهای کمال بشری، دروازه‌ای به‌سوی گستره‌ دانش و معرفت است.

وی افزود: سروکار نداشتن مردم با کتاب، خسارتی بزرگ برای کشور به`شمار می‌رود و در بیان بزرگان ره‌آورد مطالعه و انس با کتاب، آرامشی پایدار است. رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت مسئله کتاب و کتابخوانی بیانات متعددی دارند، ایشان در اهمیت و جایگاه کتاب میان مردم ایران می‌فرمایند: رواج کتاب و روحیه‌ کتابخوانى میان ملت عزیز ما که خود یکى از مشعل‌داران فرهنگ و کتاب و معرفت در طول تاریخ پس از ظهور اسلام بوده است، بسى کمتر از آن چیزى است که از چنین ملتى انتظار مى‌رود.

گنابادی‌نژاد ابراز کرد: اکنون‌ که ما به گام دوم انقلاب رسیده‌ایم، بازخوانی هرچه دقیق‌تر سنت دیرین کتاب‌خوانی، گامی مؤثر و ضروری است. در همین راستا، ایجاد زمینه‌ای که میزان رویکرد زائران و مجاوران به مطالعه را افزایش دهد، دستور کار ضروری مسئولان و مدیران فرهنگی به‌شمار می‌رود.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی افزود: طرح «کتاب» در ایام نوروز 99، فرصتی است مغتنم و فراگیر تا زیبایی‌های انس با کتاب به عموم زائران و مجاوران ارائه شود و مخاطب در کنار این سفره‌ گسترده، طعم دل‌انگیز و حلاوت مطالعه را بچشد. در این صورت، فرهنگ کتاب‌خوانی، بیش ازآنچه هست، در جمع خانواده، گروه‌های اجتماعی و اصناف گوناگون رواج خواهد یافت.

وی ادامه داد: ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی در سه بخش ویژه «گفتمان محوری»، «افق 5 ساله» و «مأموریت» در خصوص طرح «کتاب» برنامه‌ریزی کرده است.

گنابادی‌نژاد اظهار کرد: تمام برنامه‌های آستان قدس رضوی در نوروز 99 در یک گفتمان محوری و ذیل چهار مفهوم «محبت و مودت»، «زیارت»، «ادب» و «تمدن سازی» تعریف می‌شود.

رئیس ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی بیان کرد: با توجه به مقدمه‌ای که گفته شد و دغدغه‌های پیرامون کتاب و کتابخوانی، برای حرکت در مسیر تمدن‌سازی و معرفت‌افزایی در حوزه زیارت، در حوزه کتاب یک برنامه 5 ساله ترسیم کرده‌ایم و براساس این برنامه انتظار می‌رود مشهد در افق 5 ساله به برکت بارگاه منور امام رضا(ع) در حوزه‌ کتاب‌های ‌مبتنی‌بر ارزش‌های ‌اسلامی، انقلابی و ملی به‌عنوان پایتخت کتاب و کتاب‌خوانی در جهان اسلام شناخته شود.

وی عنوان کرد: بر همین اساس، قرار گرفتن یک فعالیت کتاب‌محور در بسته زیارتی زائران و مجاوران امام هشتم(ع) نیز محور مأموریت‌ها خواهد بود. در این میان ما یک هدف را دنبال می‌کنیم و آن بهبود اثربخشی زیارت میان زائران و مجاوران با تأکید بر ظهور و بروز آثار معرفتی و اجتماعی زیارت است و این هدف جز با فراهم نمودن زیارتی بانشاط و امیدآفرین و همراه با امنیت از منظر فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی محقق نخواهد شد.

گنابادی‌نژاد اضافه کرد: در سطح بعدی، راهبردهایی که ما برای رسیدن به این اهداف درنظر گرفته‌ایم در پنج عرصه نشر، معرفی، توزیع، فرهنگ‌سازی و تسهیل در فضای مطالعه، ناظر بر گفتمان محوری است که می‌بایست منجر به اضافه‌شدن یک فعالیتِ کتاب‌محور در بسته سفر زائر شود. 

وی گفت: با عنایت به اصل «توجه به جغرافیای حضور زائر از مبدأ تا مبدأ» در برنامه کلان آستان قدس رضوی در نوروز 99، از ابتدای حرکت زائر به‌ قصد زیارت به‌عنوان گستره و اقلیم تحت پوشش طرح، مدنظر خواهد بود.

رئیس ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی ابراز کرد: بر این اساس، علاوه بر حرم مطهر و حریم حرم، در سطح محلات مشهد و در اماکنی همچون مراکز خرید، هتل‌ها، حسینیه‌ها و محل‌هایی که زائران اسکان دارند، در بوستان‌ها و مراکز تفریحی و نیز در مسیرهای منتهی به مشهد و در استراحتگاه‌های بین‌راهی این طرح در دستور کار قرار می‌گیرد.

گنابادی‌نژاد تصریح کرد: بنا داریم در قالب 5 طرح، بحث ترویج کتابخوانی در نوروز 99 عملیاتی کنیم، یکی از عناوین اجرای این طرح، طرح «1+99» است.

وی گفت: این طرح با بهره‌گیری از فرصت حضور قابل‌توجه زائرین نوروزی امام مهربانی‌ها، در گستره‌ حرم، حریم و مشهدالرضا(ع) و انتخاب 100 عنوان، کتاب جذاب، مفید و تأثیرگذار، مبتنی بر راهبردهای چهارگانه «نشر»، «توزیع»، «ترویج» و «مطالعه» از 13 ماه رجب مقارن با 18 اسفند 98 تا نیمه ‌شعبان 20 فروردین 99 به مدت 37 روز در حرم مطهر، حریم حرم مطهر و مبادی ورودی و خروجی، محلات، معابر و مسیرهای ارتباطی مشهدالرضا(ع) اجرا می‌شود.

رئیس ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی اظهار کرد: طرح «راسته‌بازار کتاب» محور اجرای دیگری از این طرح است که با هدف طراحی، ایجاد و راهبری «راسته‌بازار کتاب» در مسیرهای با دسترسی مناسب برای زائرین، مبتنی بر راهبرد «توزیع» و «ترویج» کتاب با حضور ناشران برجسته مشهدی و کشوری از 18 اسفندماه آغاز شده و به‌صورت مستمر در حریم حرم مطهر و اماکن مناسب در سایر معابر و مسیرهای ارتباطی مشهدالرضا(ع) اجرا خواهد شد.

وی عنوان کرد: طرح «سوغاتی‌ها» با موضوع طراحی، تهیه و عرضه بسته‌های کتاب به‌عنوان ‌سوغاتی‌ و عیدی نیز از 13 رجب به مدت 37 روز در حرم مطهر، حریم حرم مطهر و مسیرهای منتهی به حرم اجرا می‌شود.

گنابادی‌نژاد افزود: طرح «ره‌باغ‌ کتاب» نیز از جمله طرح‌هایی است که در ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی برنامه‌ریزی‌شده است. طراحی، ایجاد و راهبری فضای مطالعه بزرگسال و کودک، محوطه مخصوص رویدادهای کتاب شامل سکوی خوانش کتاب، جایگاه معرفی و امضاء کتاب و فضای عرضه و امکان انتقال سازه‌های مربوطه به مکان‌های دیگر، از ویژگی‌های این طرح محسوب می‌شود.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی بیان کرد: این طرح نیز از 18اسفند 98 به مدت 37 روز در حرم مطهر، حریم حرم مطهر، راه‌آهن، فرودگاه و مسیرهای منتهی به حرم برگزار می‌شود.

وی گفت: ویژه‌برنامه‌های «کتاب، محله، نوروز» نیز شامل مجموعه فعالیت‌ها و اقداماتی است که در گستره محلات شهر مشهد پراکنده خواهد شد و مهم‌ترین مخاطب آن مردم مشهد به‌حساب می‌آیند. این فعالیت‌ها‌ عموماً به‌صورت سیار بوده و در هر محله به مدت یک یا دو روز فعال خواهند بود، مسجدمحوری و توجه به ظرفیت مدارس در ایام غیر تعطیل ویژگی مهم این طرح است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: