کد خبر: 4066478
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۰

کتابخانه‌های عمومی حوزه‌های معروف‌محور هستند

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان‌رضوی، کتابخانه‌های عمومی را حوزه‌های معروف‌محور بیان کرد.

کتابخانه‌های عمومیبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با حضور مهدی رضایی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر سبزیان، مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، قاسم باغبان، معاون اجتماعی و مطالبه‌گری ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی و اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر اداره کل برگزار شد.

مهدی رضایی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی با بیان اینکه کتابخانه‌ها حوزه‌های معروف‌محور هستند، گفت: در واقع هرگونه فعالیت کتابخانه اعم از ارائه خدمات کتابخانه‌ای و برگزاری برنامه‌های فرهنگی، در حوزه امر به معروف و نهی از منکر است.

وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بر مسئله کتاب و کتابخوانی، افزود: خوشبختانه در جامعه امروز با توجه به روند رو به رشد فضای مجازی، کتاب فیزیکی توانسته است جایگاه خود را در جامعه حفظ کند.

رضایی تصریح کرد: فعالیت‌های انجام شده در عرصه کتاب باید به گونه‌ای باشد که به بررسی راهکارهای مؤثر و مفید برای هدایت مردم به سمت و سوی امر به معروف و نهی از منکر و مسئله عفاف و حجاب پرداخته شود. در واقع وظیفه اصلی کتابخانه‌های عمومی اثربخشی این مسئله در جامعه است.

وی با اشاره به چاپ کتابچه «قانون حمایت و دستورالعمل‌های اجرایی امر به معروف و نهی از منکر» توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، این اداره کل را یکی از فعال‌ترین ادارات در حوزه امر به معروف و نهی از منکر برشمرد و گفت: امروز لازم است که شما در مجموعه کتابخانه‌های عمومی تمرکز بیشتری بر روی مراجعین خود داشته باشید، البته این مسئله را در نظر داشته باشید که هرگونه تذکر و اطلاع‌رسانی باید با کمال احترام و به صورت غیر مستقیم باشد تا مراجعین دچار فضای دو قطبی نشوند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی برگزاری کارگاه‌های آموزشی، معرفی و اهدای کتاب، نشست معرفتی در خصوص معایب بدحجابی و مزایای حجاب به همراه آسیب‌شناسی و ... را از جمله اقدامات مؤثر در این حوزه توسط کتابخانه‌های عمومی بیان کرد.

در ادامه نیز حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر سبزیان، مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی فضای مناسبی برای رشد و ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر است، گفت: اعتقاد ما در مجموعه کتابخانه‌های عمومی بر این است که کتاب به عنوان یک کالای فرهنگی نقش بسیار مؤثر و مفیدی در راستای ترویج امر به معروف و نهی از منکر دارد. به عبارت دیگر اگر بخواهیم هر یک از معارف دینی را به صورت غیر مستقیم و نامحسوس تبیین کنیم می‌توان از کتاب به عنوان مؤثرترین روش استفاده کرد.

وی با اشاره به تشکیل «طلایه‌داران معروف» در ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان، اظهار کرد: در کتابخانه‌های عمومی می‌توان با استفاده از طرح «طلایه داران دانایی» در کنار استفاده از ظرفیت «طلایه داران معروف» با رویکرد معرفی کتاب و نگاه غیرمستقیم به مسئله عفاف و حجاب و امر به معروف و نهی از منکر با مشارکت و همکاری مساجد، شاهد رقم خوردن اتفاقات مؤثر و مفیدی در این حوزه باشیم.

سبزیان اظهار امیدواری کرد و گفت: برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی از جمله سنگر کتاب، منبر کتاب، حسینیه کتاب، نمایشگاه دائمی دفاع مقدس و ... توسط پایگاه مقاومت بسیج کتابدار شهید عباس غفرانی و شورای امر به معروف و نهی از منکر اداره کل کتابخانه‌های عمومی باعث تحقق اهداف این واجب فراموش شده در جامعه شده است.

گفتنی است که در پایان این نشست به صورت ویژه از حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر سبزیان، مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی تقدیر و از کتابچه «قانون حمایت و دستورالعمل‌های اجرایی امر به معروف و نهی از منکر» به همت شورای امر به معروف و نهی از منکر اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی نیز رونمایی شد.

کتابچه «قانون حمایت و دستورالعمل‌های اجرایی امر به معروف و نهی از منکر» شورای امر به معروف و نهی از منکر اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در چهار فصل اصل قانون هشتم، قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، دستورالعمل اجرایی قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، ضوابط تشکیل و فعالیت شوراهای امر به معروف و نهی از منکر و وظایف درون‌سازمانی و برون‌سازمانی دستگاه‌های عضو ستاد استان به چاپ رسیده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha