کد خبر: 4098342
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۴

معرفی اسباب و وسایل نفیس مورد استفاده حرم مطهر در «نفایس حرم رضوی»

کتاب «نفایس حرم رضوی» که به معرفی اسباب و وسایل نفیس مورد استفاده در حرم مطهر می‌پردازد به تازگی از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شده است.

«نفایس حرم رضوی»به گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از آستان‌نیوز، گستردگی، تنوع و درهم تنیدگی آثار موجود در حرم رضوی و نیز فراوانی زائران و شوق زیارت و بهره‌مندی از برکات معنوی آن، تا حدی باعث شده بسیاری از ظرایف و هنرهای به کار رفته در خلق این مجموعه از دیده‌ها پوشیده بماند که از این‌رو معرفی گوشه‌هایی از نفایس موجود در این مجموعه برای آشنایی و شناخت بهتر این آثار سودمند خواهد بود.

در این زمینه آثار فاخر و ارزشمندی تاکنون تألیف و تدوین شده که هر یک از زاویه‌ای خاص به معرفی جلوه‌هایی از معماری یا هنرهای تزئینی بارگاه رضوی پرداخته است. اثر حاضر با در نظر گرفتن این آثار، شناساندن بخشی از اشیاء، اسباب و وسایل نفیسی را که از گذشته تا حال در حرم مطهر مورد استفاده بوده مورد توجه قرار داده است.

اگرچه تعدادی از این آثار مانند آخرین ضریح و سنگ مرقد مطهر، برخی از درها، پنجره‌ها، کتیبه‌ها، ساعت‌ها، چلچراغ‌ها و خوانچه‌های جواهرات هنوز در مجموعه حرم مطهر مورد استفاده‌اند، اما بخشی دیگر مانند ضریح‌ها، صندوق‌ها و ضریح‌پوش‌های پیشین، محراب‌های زرین‌فام، شماری از درها، پنجره‌ها، کتیبه‌ها و ظروف و وسایل به دلایلی چون قدمت و نفاست و جلوگیری از فرسودگی و نابودی یا به علت از بین رفتن کاربری آنها و جایگزینی‌شان با وسایل و ابزارآلات جدید و همچنین در نتیجه تغییرات و توسعه فضاهای داخلی حرم مطهر رضوی، از جای اصلی خود جدا شده و به موزه انتقال یافته‌اند.

در این اثر به معرفی صندوق‌ها و ضریح‌ها، پوش‌ها، محراب‌های زرین‌فام، درهای نفیس، پنجره‌های حرم، منبرها، ابزار و وسایل روشنایی، ساعت‌ها، کتیبه‌ها و ظروف و وسایل همراه با تصاویر آنها پرداخته شده است.

مطالب این کتاب برگرفته از برخی مقالات دایره‌المعارف آستان قدس رضوی است که پس از جرح و تعدیل و متناسب‌سازی محتوای آنها در قالب این اثر ارائه شده است.

«نفایس حرم رضوی» به قلم توانای محمد سوهانیان حقیقی از پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در شمارگان 500 و قطع وزیری نگاشته شده و در اختیار علاقه‌مندان و هنردوستان قرار گرفته است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha